پنجمین جشنواره روز بین‌الملل دانشگاه تهران برگزار شد

۱۶ خرداد ۱۳۹۴ | ۲۰:۰۹ کد : ۲۴۶۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۱۷
پنجمین جشنواره روز بین‌الملل دانشگاه تهران برگزار شد

پنجمین جشنواره روز بین‌الملل دانشگاه تهران 12 خردادماه 1394 با حضور سرپرست و اعضای هیأت رئیسه دانشگاه، معاون فرهنگی وزارت علوم، جمعی از سفرا و رایزنان فرهنگی کشورهای خارجی در تهران و جمع کثیری از دانشجویان خارجی در تالار فردوسی دانشگاه ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.
در این مراسم دکتر محمود نیلی احمد آبادی سرپرست دانشگاه تهران ضمن تبریک نیمه شعبان و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل گفت: دانشگاه تهران به فراهم آوردن شرایط لازم برای تحقق آرمان‌های دانشجویان خارجی در زمان حضور در این دانشگاه تعهد و پایبندی دارد.
وی همچنین با اشاره به سابقه دانشگاه تهران افزود: وجود رشته‌های متنوع و گستردگی دانشگاه تهران در سراسر کشور موقعیت منحصر به فردی است تا دانشجویان خارجی ضمن ادامه تحصیل بتوانند با همفکری در حوزه‌های دیگر علمی به دانش خود بیفزایند.
سرپرست دانشگاه در ادامه افزود: وجود رشته‌های گوناگون و متنوع در دانشگاه شرایطی را برای دانشجویان ایجاد کرده که بنا بر دانش و توانمندی و علایق خود به تقویت این توانایی‌ها بپردازند. این دانشگاه با 50 هزار دانشجو و 2000 هیأت علمی و گستردگی جغرافیایی این امکان را ایجاد کرده که دانش‌آموختگانی توانمندی پرورش دهد  که می‌توانند سفیران واقعی مردم ایران در کشورهای خود باشند.
دکتر نیلی احمد آبادی خطاب به دانشجویان خارجی حاضر در مراسم گفت: شما در یکی از متمدن‌ترین کشورهای جهان که دارای تنوع فرهنگی و جغرافیایی زیادی است، تحصیل می‌کنید. در کنار تحصیل نیز می‌توانید با فرهنگ و تمدن ایران آشنا شوید و پیشنهاد می‌کنم که از فرصت پیش آمده استفاده کنید.
این مراسم که با استقبال و مشارکت کم نظیر دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در دانشگاه تهران برگزار شد با برنامه فرهنگی و هنری و سخنرانی‌ها ادامه داشت.
سفیر افغانستان نیز به عنوان کشوری که بیشترین تعداد دانشجوی خارجی را در دانشگاه تهران دارد در این مراسم سخنرانی کرد.
نصیر احمد نور در این مراسم گفت: هر فردی که در افغانستان وارد آموزش عالی می‌شود از همان ابتدا با نام و کتاب‌های دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌های ایران آشنا می‌شود.
وی با تقدیر از مساعدت دولت و مردم ایران در خصوص تحصیل جوانان افغان در دانشگاه‌های ایران، خاطر نشان کرد: به اذعان اکثر استادان ، جوانان افغانی باهوش و پر تلاش هستند و امیدوارم پس از اتمام دوره تحصیل در رشد و توسعه کشورشان کوشا باشند.
احمد نور اضافه کرد: فارغ‌التحصیلانی که به افغانستان بازگشته‌اند جایگاه و پست‌های شایسته‌ای را احراز کرده‌اند و حضور آنان در دولت وحدت ملی چشمگیر است.
وی گفت: تحصیل جوانان افغان در ایران علاوه بر گسترش دوستی و همدلی بین دو ملت نقش مهمی در  توسعه و پیشرفت افغانستان دارد.
همچنین در این مراسم از دانشجویان  غیر ایرانی برتر، استادان، دانشجویان ایرانی و کارشناسان فعال در حوزه روابط بین‌الملل قدردانی شد.
گفتنی است جشنواره بین‌الملل دانشگاه همراه با برپایی نمایشگاه به مدت سه روز از 10 تا 12 خرداد ماه با حضور فعال دانشجویان خارجی دانشگاه تهران برگزار شد.