آزمایشگاه سنجش و پایش آب و محیط‌زیست دانشگاه تهران به عضویت شبکه آزمایشگاهی کشور درآمد

تعداد بازدید:۲۶۴
آزمایشگاه «سنجش و پایش آب و محیط‌زیست» دانشکده عمران دانشکدگان فنی دانشگاه تهران به عضویت شبکه آزمایشگاهی کشور درآمد.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، دکتر رضا غیاثی، سرپرست آزمایشگاه سنجش و پایش آب و محیط‌زیست دانشکده عمران دانشگاه تهران با اعلام این مطلب، از خریداری تجهیزات جدید برای این آزمایشگاه خبر داد و درباره پیوستن این آزمایشگاه به شبکه آزمایشگاهی، گفت: برای اینکه گستره ارائه خدمات به جامعه علمی و بخش‌های مختلف صنعت را توسعه دهیم، پیگیری‌ها برای عضویت در شبکه آزمایشگاهی را آغاز کردیم.
وی با بیان اینکه عضویت فعال آزمایشگاه سنجش و پایش آب و محیط‌زیست دانشگاه تهران بعد از عقد قرارداد بین دانشکدگان فنی و سامانه آزمایشگاهی کشور، نهایی و عملیاتی شده است، افزود: برای محققان و آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی، این شرایط فراهم است تا ضمن حمایت مستقیم مالی از محققانی که برای پژوهش خود آزمایش لازم دارند، از آزمایشگاه‌ها هم بصورت غیرمستقیم حمایت شود.
سرپرست آزمایشگاه سنجش و پایش آب و محیط‌زیست دانشکده عمران دانشگاه تهران از آماده و فعال بودن تجهیزات و مناسب بودن شیوه ارائه خدمات به عنوان شرط لازم برای عضویت آزمایشگاه‌ها در شبکه آزمایشگاهی نام برد و در معرفی خدماتی که در این آزمایشگاه به محققان و بخش‌های مختلف ارائه می‌شود، گفت: آزمایش‌های مربوط به اندازه‌گیری پارامترهای کیفی آب و خاک و هوا در این آزمایشگاه قابل انجام است.
وی افزود: در این آزمایشگاه، انواع مختلف پارامترهای کیفی برای نمونه‌های آب و خاک اندازه‌گیری و گزارش می‌شود و این گزارش‌ها در بیشتر مواقع مورد اعتماد آزمایشگاه‌های محیط زیست نیز قرار دارد. دستگاه‌های این آزمایشگاه برای اندازه‌گیری مشخصات جریان و کیفیت آب مخازن سد، رودخانه و سواحل و همین‌طور آب‌های زیرزمینی و آب چاه‌ها استفاده می‌شوند و می‌توان پارامترهای کیفی نظیر سختی، pH، نیترات، جلبک و دیگر موارد را بصورت محلی اندازه‌گیری کرد.
دکتر رضا غیاثی ادامه داد: قسمت دیگر دستگاه‌های این آزمایشگاه، تجهیزات ژئوفیزیکی هستند و می‌توانند برای شناسایی‌هایی مشخصات لایه‌های زیرسطحی و زیرزمینی استفاده شوند. این تجهیزات ژئوفیزیکی، هم‌چنین می‌توانند آلودگی آب زیرزمینی، آلودگی خاک، لایه‌بندی خاک و هم‌چنین وجود سفره‌های زیرزمینی را شناسایی کنند و شامل تجهیزات ژئوالکتریکی نیز تجهیزات GPR هستند که قابلیت شناسایی لایه‌بندی را دارد.
سرپرست آزمایشگاه سنجش و پایش آب و محیط‌زیست دانشکده عمران در ادامه به وجود تجهیزات کم¬نظیری چون دستگاه ROV در این آزمایشگاه اشاره کرد و در مورد قابلیت¬های این دستگاه گفت: این دستگاه که مخصوص شناسایی‌های زیر دریا و آب‌های عمیق است می‌تواند تا عمق ۳۰۰ متر حرکت کند و عملیات بازرسی و شناسایی مثل بازرسی لوله‌های زیر دریاها و نشت از لوله‌ها، پایداری پایه‌های سکوهای دریایی، شناسایی دریچه‌های سدها که در زیر عمق آب هستند و جاهایی که امکان حضور غواص نیست را انجام دهد. با استفاده از این دستگاه شناسایی به صورت آنلاین انجام می‌شود و دستگاه می‌تواند با فیلم‌برداری از محل شناسایی اطلاعات لازم را در اختیار کسانی که با دستگاه کار می‌کنند قرار دهد تا متخصصان با دقت بیشتری روی مشکل موجود تمرکز کنند.
ایشان اضافه کرد: علاوه بر این، آزمایشگاه «سنجش و پایش آب و محیط‌زیست» دانشکده عمران دانشکدگان فنی دانشگاه تهران تعدادی دستگاه اندازه‌گیری مشخصات جریان باد و کیفیت هوا برای بررسی مطالعات میدانی آلودگی هوا نیز در اختیار دارد.
استاد دانشکده عمران دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، اندازه‌گیری میدانی را یکی دیگر از خدمات آزمایشگاه سنجش و پایش آب و محیط‌زیست برشمرد و افزود: علاوه بر ارائه خدمات در محل آزمایشگاه، دارای تجهیزاتی هستیم که مربوط به اندازه‌گیری‌های میدانی است و بدون اینکه نمونه را به آزمایشگاه منتقل کنند، می‌توانیم پارامترهای کیفی آب و خاک را در محل اندازه‌گیری کنیم. برخی تجهیزات ما این قابلیت را دارد که بتوان به محل مورد نظر برده و نمونه‌برداری و اندازه‌گیری در همان محل انجام شود.

کلید واژه ها: دانشکدگان فنی دانشکده عمران سنجش و پایش آب و محیط‌زیست


( ۱ )

نظر شما :