رئیس دانشکده دامپزشکی معرفی شد

۲۴ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۹ کد : ۲۳۸۲ اخبار اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۴۹۹
رئیس دانشکده دامپزشکی معرفی شد

در مراسمی که 23 فروردین ماه 1394 در تالار حامدی دانشکده دامپزشکی برگزار شد دکتر مهدی وجگانی به عنوان رئیس دانشکده معرفی و از تلاش‌های دکتر امیر رستمی در دوران تصدی ریاست این دانشکده قدردانی شد.
دکتر سید احمدرضا خضری مشاور رئیس و مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه در این مراسم با قدردانی از تلاش‌های دکتر رستمی در دوران ریاست دانشکده  از دکتر وجگانی برای پذیرش این مسئولیت قدردانی کرد.
دکترخضری با ابراز خرسندی از اینکه در آغاز سال نو در جمع استادان دانشکده دامپزشکی است گفت: بسیار خوشحالم که در طلیعه سال نو در دانشکده کهن دامپزشکی که به سبب داشتن استادان برجسته با  چهره‌های شناخته شده، مدیران شایسته و توانمند و دارای سابقه درخشان در تاریخ آموزش عالی کشور است حضور پیدا کردم.
مشاور رئیس دانشگاه با اشاره به نقش دانشکده دامپزشکی در کشور گفت: نقش این دانشکده و استادان آن بر کسی پوشیده نیست بنابراین نیازی به تعریف از جایگاه و نقش این دانشکده در کشور نیست.
وی افزود: اما با همه نقشی که این دانشکده در سطح کشور دارد آنچه که بر ما مسلم است انتظاری که جامعه بویژه از دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه مادر و نماد آموزش عالی و از دانشکده‌های کهن مثل دانشکده دامپزشکی که بعضا افتخار موجودیت آنها به پیش از تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران بر می‌گردد بسیار زیاد است.
وی گفت: این انتظار هم در سطح مسئولان ارشد کشور بویژه مقام معظم رهبری وجود دارد، ریاست محترم جمهوری و هم جامعه از نظام دانشگاهی کشور انتظار دارند که به نیاز های ضروری و فوری جامعه پاسخ بدهند.
مشاور رئیس دانشگاه تصریح کرد: امروز همچنان که می‌دانیم نسل دانشگاه‌های آموزش محور سپری شده و نسل دانشگاه‌های پژوهش محور نیز درحال سپری شدن است و همه مسئولان نظام از جمله مقام معظم رهبری و بر اساس اسناد بالادستی و سند چشم انداز از دانشگاه انتظار دارند که دانشگاه کارآفرین و دانشگاه مفید که بتواند علم مفید و نافع و فوری و ضروری برای  جامعه تولید کند.
وی تصریح کرد: برای رسیدن به این هدف باید در مأموریت و برنامه‌های دانشگاه بازنگری شود و مأموریت‌ها اندیشه‌تر و سنجیده‌تر و متناسب با نیازهای کشور طراحی شود و براساس آن حرکت کنیم.
دکتر خضری با تأکید بر حفظ و ارتقا کیفیت در دانشگاه گفت: توسعه کمی به طور تمام عیار در دانشگاه اتفاق افتاده است و ما دیگر به توسعه کمی نیاز نداریم .
وی افزود : توسعه کمی برای دانشگاه‌ها دیگر کافی است. توسعه کمی ممکن است به کیفیت لطمه بزند که قطعا خواهد زد و همینطور باعث افزایش سطح توقعات جامعه می شود، سرمایه‌های ملی را دچار فرسایش می‌کند و بیکاری دانش آموختگان را به دنبال دارد که این مساله به یک فاجعه می‌انجامد و آن فاجعه بی‌ارزش شدن مقام علم و عالم و عالمان و کسانی است که در این عرصه گام برمی‌دارند. بنابراین باید به سمت ایجاد کیفیت و توسعه کیفیت و افزایش کیفیت در دانشگاه تهران حرکت کنیم.
دکتر خضری با اشاره به پیشگامی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در بسیاری از عرصه‌ها گفت:در این عرصه نیز دانشکده دامپزشکی باید پیشگام باشد و نیز باید همچنان پیشگام بماند تا الگویی برای دانشکده‌های دیگر که تازه پا به عرصه وجود گذاشته‌اند باشد.
وی افزود:همانطور که دانشگاه تهران به عنوان مادر دانشگاه‌ها در سراسر کشور شناخته شده دانشکده دامپزشکی نیز مادر تمام دانشکده‌های دامپزشکی کشور است و باید الگو یی برای آنها در تمام عرصه‌ها باشد.
وی با اشاره به افتخارات این دانشکده گفت: همانطور که این دانشکده در گذشته افتخار آفرین بوده قطعا می‌تواند این افتخار آفرینی را بویژه در بخش کیفی سازی نظام آموزشی عالی در حوزه تخصصی دامپزشکی انجام بدهد.
دکتر خضری با اشاره به استفاده از نظر مشورتی استادان دانشکده دامپزشکی در انتصاب ریاست دانشکده افزود: برنامه ریاست محترم دانشگاه این است که در فرایند  انتخاب ریاست دانشکده‌ها از نظر مشورتی استادان استفاده کند و این برای رسیدن به فرد اصلح در ریاست دانشکده‌ها و پردیس‌هاست هرچند از نظر ما تمام اعضای هیأت علمی دانشگاه شایستگی این را دارند که دانشکده‌ها را اداره کند چرا که اگر شایستگی نداشتند به عضویت هیأت علمی دانشگاه تهران در نمی‌آمدند.
وی افزود: اما از میان شایستگان رسیدن به فرد اصلح به توجه به وسعت دانشکده‌ها و فراوانی تعداد اعضای هیأات علمی کار دشواری است بنابراین نظر ریاست دانشگاه این است که از نظر مشورتی استادان برای انتخاب ریاست ‌ ها و پردیس‌ها استفاده کند.
در ادامه این مراسم دکتر رستمی نیز در سخنان کوتاهی از همکاری و همراهی استادان، دانشجویان و کارکنان و مسئولان دانشگاه در دوران تصدی وی در این دانشکده قدردانی کرد.
دکتر وجگانی نیز  در سخنانی به برنامه‌های خود در مدیریت دانشکده دامپزشکی اشاره کرد.
وی احیای شورای عمومی دانشکده، استفاده از خرد جمعی،فراهم کردن بستر مناسب برای مشارکت بیشتر اعضای هیأت علمی در اداره دانشکده، ارتقا آموزش و پژوهش دانشکده، تقویت انجمن‌های علمی و استفاده از ظرفیت بیمارستان دامپزشکی این دانشکده و تعامل با تمام بخش‌های دانشکده را از جمله برنامه های خود در آینده اعلام کرد.

در پایان این مراسم با اهدا لوح سپاس از تلاش‌های دکتر رستمی قدردانی شد.


 


( ۸ )