سفیر رومانی در ایران با سرپرست دانشگاه تهران دیدار کرد

۰۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۳ کد : ۲۳۷۹۷ اخبار اخبار بین‌الملل خبر
تعداد بازدید:۱۴۹۲
خانم میرلا کارمن گرکو سفیر رومانی در تهران با دکتر سید محمد مقیمی سرپرست دانشگاه تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.
سفیر رومانی در ایران با سرپرست دانشگاه تهران دیدار کرد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر سید محمد مقیمی سرپرست دانشگاه تهران پیش از ظهر امروز در دیدار با سفیر رومانی در تهران که در سالن شورای دانشگاه تهران برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که در نتیجه این دیدار، فصل جدیدی از روابط علمی و فعالیت‌های پژوهشی مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های کشور رومانی شکل بگیرد.

دکتر مقیمی با اشاره به اینکه دانشگاه تهران دارای نزدیک به ۵۰ دانشکده، ۲ هزار و ۲۰۰ عضو هیأت علمی و بیش از ۴۵ هزار دانشجوی ایرانی و غیرایرانی است، برای زمینه‌سازی و عملیاتی شدن افزایش تعداد دانشجویان کشور رومانی در ایران اعلام آمادگی کرد و گفت: علاقه‌مند هستیم در زمینه تبادل استاد و دانشجو و انجام فعالیت‌های پژوهشی مشترک، روابط‌مان را با کشور رومانی گسترش دهیم.

وی همچنین در این دیدار با مرور سابقه ۱۲۰ ساله روابط رسمی و دیپلماتیک ایران و رومانی، یادآور شد: روابط فرهنگی و ادبی دو کشور به قرن‌ها پیش برمی‌گردد و نویسندگان و علاقمندان حوزه ادبیات در کشور رومانی، شعرهای کهن فارسی را به زبان رومانیایی ترجمه کرده‌اند و در دوره‌های مختلف شاهد مبادلات فرهنگی، ادبی و حتی مذهبی بین ایران و کشورهای حوزه بالکان بویژه رومانی بوده‌ایم.

دکتر مقیمی با اشاره به همبستگی فرهنگی و ادبی بین ایران و رومانی، افزود: روابط عمیق فرهنگی و ادبی بین دو کشور همواره به شکل عمیق در مردم دو کشور وجود داشته است.

سرپرست دانشگاه تهران در پایان اظهار کرد: دانشگاه تهران آمادگی دارد گام‌های مورد نیاز را برای توسعه روابط علمی و فرهنگی دو کشور بردارد. البته انتظار داریم سفارت رومانی در تهران نیز برای انعکاس واقعیت‌های ایران در مجموعه کشورهای بالکان و بویژه رومانی اهتمام داشته باشد چراکه معمولاً تصویری که در ارتباط با ایران در برخی رسانه‌های غربی منعکس می‌شود، برعکس واقعیت‌های ایران است.

بر طبق این گزارش، خانم میرلا کارمن گرکو، سفیر رومانی در تهران نیز در این دیدار ضمن اظهار خرسندی از حضور در دانشگاه تهران، گفت: ایران بین مردم رومانی، یک کشور شناخته‌شده است. به همین جهت، در صورتی که داوطلبان آموزش عالی در رومانی بیشتر در جریان ظرفیت‌ها و امکانات دانشگاه تهران قرار گیرند، این دانشگاه بزرگ می‌تواند مقصد آنها برای تحصیل بخصوص در رشته‌هایی مانند باستان‌شناسی، معماری و زبان و ادبیات فارسی باشد.

سفیر رومانی در تهران همچنین تعداد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشور رومانی را بیش از ۲۰۰۰ نفر اعلام کرد.

وی در ادامه با تاکید بر گسترش برگزاری همایش‌های علمی مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های رومانی، برای حمایت از تبادل استاد و دانشجو و فرصت‌های مطالعاتی اساتید و دانشجویان دو کشور اعلام آمادگی کرد.

دکتر سید محمد مرندی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران نیز در این دیدار، با اعلام آمادگی برای گسترش روابط علمی بین‌المللی بین ایران و رومانی در زمینه‌های مورد علاقه دو طرف، بر برگزاری همایش‌های مجازی مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های رومانی در حوزه‌های تخصصی مختلف و زمینه‌سازی برای معرفی ظرفیت‌های دانشگاه تهران در این کشور تاکید کرد.

در پایان این دیدار، نشان دانشگاه تهران از سوی سرپرست دانشگاه به سفیر رومانی اهدا شد. همچنین خانم میرلا کارمن گرکو سفیر رومانی در تهران از مجموعه کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران بازدید کرد.

کلید واژه ها: معاونت بین‌الملل دیدار رومانی


( ۲ )

نظر شما :