دانشگاه تهران رتبه نخست رتبه‌بندی وب ۴ICU کسب کرد

تعداد بازدید:۵۲۶۳
دانشگاه تهران رتبه نخست رتبه‌بندی وب ۴ICUکسب کرد

اخیراً نظام رتبه‌بندی بین‌المللی کالج‌ها و دانشگاه‌ها (4ICU) نتایج رتبه‌بندی سال 2015 میلادی خود را منتشر کرده که بر اساس آن دانشگاه تهران در جایگاه اول ملی قرار گرفته است. پس از دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت، تربیت مدرس، و فردوسی مشهد در جایگاه‌های دوم تا چهارم ملی ایستاده‌اند. همچنین، دانشگاه تهران توانسته در این رتبه‌بندی پلۀ 43 آسیا و 267 دنیا را کسب کند و بدین ترتیب در میان 50 دانشگاه برتر آسیا و 300 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.

نظام رتبه‌بندی بین‌المللی کالج‌ها و دانشگاه‌ها (4ICU) وبگاه بیش از 11000 دانشگاه، کالج، و مؤسسۀ آموزش عالی را در نزدیک به 200 کشور دنیا پایش می‌کند، و آنها را بر اساس محبوبیت وبگاه رتبه‌بندی می‌کند. این نظام رتبه‌بندی از ماه مِی 2005 شروع بکار کرده و در طول این سال‌ها روش‌شناسی خود را بر اساس شاخص‌های بهتر و نیاز روز اصلاح کرده است.در حال حاضر، رتبۀ هر دانشگاه در این نظام بر اساس الگوریتمی شامل پنج سنجۀ وبِ مستقل و بدون سوءگیری استخراج شده از سه موتور جستجوی مختلف زیر مشخص می‌شود:

· Google Page Rank

· Alexa Traffic Rank

· Majestic Seo Referring Domains 

· Majestic Seo Citation Flow 

· Majestic SeoTrust Flow 

با وجود آنکه 4ICUیک رتبه‌بندی غیر-آکادمیک است، اما از آنجایی که نتایج آن بر اساس محبوبیت وبگاه‌های مؤسسه‌های آموزش عالی منتشر می‌شود، می‌تواند راهنمای خوبی برای دانشجویان کشورهای خارجی برای آگاهی از میزان نسبی محبوبیت یک دانشگاه در کشور خود و در سطح بین‌المللی باشد. لازم به ذکر است، 4ICU و Webometricsتنها نظام‌های رتبه‌بندی هستند که وبگاه‌های دانشگاه‌های جهان را بر اساس شاخص‌های گوناگون رتبه‌بندی می‌کنند. اگرچه4ICU ا دعای آکادمیک بودن رتبه‌بندی ندارد، اما شاخص‌های Webometrics  به جوانب آکادمیک وبگاه‌ها بیشتر گرایش دارند. سالانه  4ICU  و Webometrics به ترتیب یک و دو گزارش از تایج خود به صورت عمومی منتشر کرده، که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان آنها را رصد می‌کنند.


( ۱ )