وزیر امورخارجه پرتغال در دانشگاه تهران سخنرانی کرد

۰۶ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۷ کد : ۱۷۵۶ اخبار اخبار توسعه‌ای
تعداد بازدید:۱۰۹۷
وزیر امورخارجه پرتغال در دانشگاه تهران سخنرانی کرد

رویی ماشه ته، وزیر خارجه پرتغال ششم بهمن ضمن حضور در دانشگاه تهران و دیدار با دکتر محمود نیلی احمدآبادی سرپرست دانشگاه تهران در دانشکده مطالعات جهان سخنرانی کرد.
وزیر امورخارجه پرتغال در این سخنرانی گفت: این مایه خرسندی من است که دراین دیدار رسمی و در  500 سال  برقراری ارتباط دیپلماتیک دو ملت ایران و پرتغال از کشور شما دیدن می‌کنم و این درحالیست که برخی کشورها 500 سال پیش اصلا وجود نداشتند.
وی همچنین با ابراز خرسندی از حضور درایران و دانشگاه تهران گفت: بسیار خوشحالم که می‌توانم برخی از دیدگاه‌های خود را با جوانان ایرانی در میان بگذارم.
وی افزود: امیدوارم جوانان نسل من بتوانند برخی از مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم حل کنند.
وی با اشاره به سابقه طولانی علم و تمدن در نزد ایرانیان گفت: هنگامی که پرتغالی‌ها در جستجوی اقیانوس‌ها بودند ایرانیان دارای علوم روز و محلی برای اندیشه‌ورزی و خرد بودند.جایی که ما دانش مهمی چون ریاضیات،جبر و نجوم را از آنجادریافت کردیم.
وی همچنین حضور مسلمانان و ایرانیان را در پرتغال در سده 14و 15 میلادی یک فرصت برای رشد علوم و تکنولوژی این کشور عنوان کرد و گفت: امروز از دوران حضور مسلمانان به عنوان یک دوره اساسی یاد می شود.
وی در ادامه با اشاره به روابط تاریخی ایران و پرتغال از ایران به عنوان کشوری متمدن یاد کرد و گفت: همواره در طول تاریخ کشور ایران ،ادیان مختلف به طور مسالمت آمیزدر کنار یکدیگر زندگی می کردند.
وی در ادامه سخنرانی خود گفت:تصویر ارائه شده در جهان درباره ایران با واقعیت موجود در این کشور متفاوت است. وی افزود: در این‌باره انگیزه‌های مختلفی از جمله سیاسی و اقتصادی وجود دارد اما ما و کسانی که ایران و مردمش را می‌شناسیم می‌دانیم که شما خواهان یک دیالوگ دو طرفه منفعت‌زا با جهان هستید. وی افزود:مادرک می‌کنیم و می‌دانیم که می‌توانیم بر این سوء تفاهم‌ها و محدودیت‌ها غلبه کنیم. محدودیت‌هایی که روابط اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک را محاصره کرده است.
 وزیر امور خارجه پرتغال ادامه داد: ما از دیالوگ ایجاد شده با ایران حمایت می‌کنیم و خواهان دستیابی به یک راه‌حل حاصل از مذاکرات هستیم تا نگرانی‌ها و تردیدهای جامعه بین‌المللی را درباره ایران برطرف کند.
 وزیر خارجه پرتغال در ادامه اظهاراتش با اشاره به ریاست جمهوری دکترحسن روحانی و ارائه فصل جدیدی از دموکراسی به مردم ایران گفت: امیدواریم  که انزوای بین‌المللی ایران از بین رود و تماس‌هایی چند جانبه با ایران به عنوان یک بازیگر منطقه‌یی مهم ایجاد شود.
وی همچنین آمادگی پرتغال را برای گسترش همکاری ها با ایران در همه زمینه ها اعلام کرد و افزود: دولت آقای روحانی توانسته است چهره ایران را در جهان بهبود بخشد و تلاش ها برای منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران را به شکست بکشاند.
وزیر امور خارجه پرتغال همچنین به تحول دیپلماسی کشور در دوران وزارت محمد جواد ظریف اشاره کرد و گفت: تلاش های دکترظریف توانسته است بسیاری از سوتفاهم ها درباره ایران را از بین ببرد.
 ماشه ته با انتقاد از گسترش تروریسم و افراطی گری در جهان خاطرنشان کرد: پرتغال و ایران هر دو در قبال مبارزه با تروریسم، تندروی و جهالت مسئولیت مشترک دارند.
 وی تصریح کرد: ایران و پرتغال منافع مشترک زیادی دارند و در عین حال با تهدیدات مشترکی مواجه هستند و همکاری بین این دو کشور می تواند زمینه ساز بهبود رفاه شود.
 وزیر امور خارجه پرتغال خاطرنشان کرد: ایران کشوری است که در آن به خوبی گروه های مذهبی مختلف زندگی می کنند و مردم و دولت این کشور به حقوق دیگر اقلیت ها و اقوام احترام می گذارند.

گفتنی است وزیر امورخارجه پرتغال در پایان سخنرانی خود ضمن تشکر از سرپرست و دست اندرکاران دانشگاه به پرسش‌های استادان و دانشجویان پاسخ گفت.