برگزیدگان بیست و سومین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران معرفی شدند

۲۴ آذر ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۶ کد : ۱۷۱۷ اخبار اخبار پژوهشی اخبار رویدادها
تعداد بازدید:۱۵۲۳
برگزیدگان بیست و سومین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران معرفی شدند

در مراسمی که ۲۴ آذر و با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی سرپرست دانشگاه تهران، دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، دکتر سید احمدرضا خضری، مشاور رئیس دانشگاه و مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی، دکتر ناصر معصومی معاون پژوهش دانشگاه، هیأت رئیسه دانشگاه، رؤسای دانشکده‌ها و پردیس‌ها، مدیران، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تهران در تالار علامه برگزار شد برگزیدگان بیست و سومین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران معرفی شدند.
دکتر نیلی آحمدابادی، سرپرست دانشگاه تهران در این مراسم با تبریک این روز به پژوهشگران و دانشگاهیان از دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره قدردانی کرد.
سرپرست دانشگاه با اشاره به هشتادمین سال تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران تصویب این قانون را تحولی بزرگ در آموزش عالی نوین در کشور بود.
وی با اشاره به عظمت دانشگاه تهران در ایران گفت: این دانشگاه همچنان بزرگترین و مهمترین مرکز آموزش عالی از نظر وسعت، کیفیت و تعداد دانشجو در کشور است و امیدوارم همچنان شاهد این عظمت در تمامی عرصه‌ها باشیم.
سرپرست دانشگاه تهران گفت: دانشگاه تهران همچنان مرجعیت و جامعیت علمی خود را دارد و نقش تحول آفرینی در حوزه‌های مختلف علمی، فنی، آموزشی، فناوری و سیاسی داشته و خواهد داشت.
دکتر نیلی احمدآبادی حضور دانشگاه تهران در فعالیت‌های فناورانه در سطح کشور را شاخص عنوان کرد و گفت: بسیاری از همکاران تعاملات و همکاری بسیار نزدیکی با سازمان‌های کشور دارند.
وی افزود: اگر چه این حضور از حد انتظار و توان دانشگاه فاصله زیادی دارد.
دکتر نیلی احمد آبادی گفت: امیدوارم برگزاری جشنواره پژوهش فرصتی باشد که چالش‌ها و اهداف را بشناسیم.
سرپرست دانشگاه تهران از تصویب طرحی برای ارتقا جایگاه دانشگاه به ۱۰۰ در رده بندی جهانی یاد کرد و گفت: علاوه بر این هدف دیگر دانشگاه این است که خود را موظف به حل مسائل کشور، مشارکت در تصمیم‌گیری و تصمیم سازی می‌داند.
وی با اشاره به نقش پیشتازی دانشگاه تهران در تولید علم گفت: بدون تولید علم توسعه محقق نخواهد شد و برای توسعه پایدار باید جهت‌گیری همه موضوعات علمی باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ارتقا و تضمین کیفیت در حوزه آموزش، پژوهش، اداری و تنوع بخشی به منابع مالی تاکید کرد و گفت: نباید به بهانه فعالیت‌های پژوهشی نقش سایر بخش‌ها را نادیده بگیریم.
سرپرست دانشگاه تهران افزود: اگرچه می‌توانیم بگوییم دانشگاه تهران از دانشگاه آموزشی به سمت دانشگاه پژوهشی و نسل دوم تغییر پیدا کرده اما این فعالیت دانشگاه آنگونه که باید محسوس نیست.
دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به وابستگی شدید دانشگاه از لحاظ بودجه به دولت ودر‌آمد حاصل از آموزش تصریح کرد: همین وابستگی دانشگاه تهران به منابع مالی حاصل از آموزش تهدیدی برای کیفیت در دانشگاه است.
سرپرست دانشگاه تهران میزان درآمد حاصل از محل قراردادهای پژوهشی را بسیار ناچیز عنوان کرد و گفت: با توجه به توانمندی که در دانشگاه تهران وجود دارد باید درآمد‌های حاصل از فعالیت پژوهشی بیش از رقم اعلام شده باشد.
وی تحقق این امر را مستلزم دو تغییر در سیستم اجرایی و دانشگاه دانست و گفت: باید تغییراتی در نظام و نگاه دولت و دستگاه‌های اجرایی به پژوهش ایجاد شود و از سوی دیگر دانشگاه نیز باید روش‌های اداره خود را تغییر دهد و روش جدیدی برای اداره در پیش گیرد.
سرپرست دانشگاه تهران اداره دانشگاه را بسیار قدیمی که دیگر پاسخگویی نسل دانشگاه‌های امروز نیست دانست و گفت: باید مدل و شیوه جدید که مبتنی بر یکپارچگی و هماهنگی باشد در دانشگاه به کار گرفته شود.
وی بر یکپارچگی در تصمیم‌گیری و تصمیم سازی در دانشگاه تهران تأکید کرد و گفت: در دانشگاه تهران ما شیوه و روشی را باید پیگیری کنیم که اثر تصمیم‌گیری در یک حوزه بر حوزه‌های دیگر ببینیم و بدون توجه به تأثیر یک تصمیم بر سایر بخش‌ها تصمیمی اتخاذ نشود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح سامان دهی دانشگاه تهران اجرای این طرح را یک جهش بزرگ در کل منطقه مرکزی شهر دانست و افزود: مبنای این طرح باید بر اساس دانشگاه نسل سوم و دانشگاه کار آفرین بازنگری شود.
سرپرست دانشگاه تهران گفت: برای ارتقا جایگاه دانشگاه تهران باید چالش‌های دانشگاه را به خوبی بشناسیم و رسیدن به این هدف همکاری و همفکری همه دانشگاهیان را نیاز دارد.
وی در پایان بار دیگر با اشاره بر نقش اساسی که دانشگاه تهران در کشور دارد گفت: اگر تحولی در دانشگاه تهران روی دهد نتیجه اش تحول در کل کشور است.
دکتر ناصر معصومی معاون پژوهشی دانشگاه نیز در این مراسم ضمن تقدیر از همه پژوهشگران گزارشی از روند برگزاری این جشنواره و نحوه داوری آثار ارائه کرد.
معاون پژوهشی دانشگاه گفت: هدف این جشنواره درواقع تلاشی بر بیان جایگاه پژوهش و توجه به منزلت انسان فرزانه‌ی پژوهشگر ژرف‌اندیش است. آن انسانی که به دنبال فطرت حقیقت جوی خود می‌کوشد با پژوهش حجاب از چهره عالم مادی برافکند، در مسیر کشف علل متکثره بر قوانین خلقت دست یابد، و آنگاه دنیای پرهیاهو و اعجازگونه فناوری‌های شگفت‌انگیز عصر حاضر را به بشر عطا کند.
وی افزود: امروز باید استاد فرزانه پژوهشگر را بیش از هر زمان دیگر ادب و احترام و تکریم نمود و جایگاه او را رفیع داشت، سر تعظیم به او فرود آورد و اخلاق الهی را سرمشق تمام رفتارها قرار داد. امروز همه دنیا، علی رغم سونامی جهالت مدرن، بیش از گذشته فهمیده‌اند که ثروت واقعی و سعادت جامعه در جوشش خلاقیت ذهن‌ها و اندیشه‌های غواص و به عبارتی در پیچش خطوط طلایی مغز متفکران نهفته است.
معاون پژوهشی دانشگاه گفت: دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی کشور، تلاش می‌نماید نقطه اتکاء مردم، دولت و نظام بوده و دارای مقام برتر در یافته‌ها و دستاوردهای علمی و پژوهشی در منطقه و دنیا باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: دانشگاه تهران در راستای پاسخ به نیازهای کلان جامعه و کشور، مطابق با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در علم و فناوری، و نیز نقشه راه علم و فناوری کشور، انجام مأموریت‌ها و طرح‌های کلان و ملی و رفع نیازهای کوچک و بزرگ کشور و تحقق یک دانشگاه کارآفرین را در صدر برنامه‌های خود قرار داده و در این کار نیز موفق بوده است.
دکتر معصومی با اشاره به اهمیت کارآفرینی در کشور گفت: کارآفرین بودن مستلزم عمیق بودن در پژوهش‌های بنیادی و استمرار آن است. عدم تعادل در ادبیات جاری کشور و عدم توزیع منابع مالی و اعتباری به پژوهش‌های بنیادی و علوم انسانی در مقابل فناوری، کارآفرینی و شرکت‌های دانش بنیان موجب می‌شود که پژوهش و تولیدات علمی در دانشگاه به تدریج مورد نقد و گاهی تعرض قرار گیرد، و این در حالی است که مقام معظم رهبری به شتاب رشد علمی و علوم بنیادی تأکید مؤکد نموده‌اند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر کمبودها در عرصه پژوهش اشاره کرده و افزود: با اعتبار ویژه متوسط حدود ۳.۵ میلیون تومان در سال برای پژوهش، چراغ پژوهش اگر بی فروغ نباشد کم فروغ بوده و در تاریکی، نور عقل پژوهشگر افق‌ها را نخواهد دید.
معاون پژوهش دانشگاه گفت: ما دانشگاهیان، پژوهشگران معتقد و متعهد به نظام و ولایت فقیه، از مقام معظم رهبری، که به بهترین وجه و بیش از هر کس دیگر از توسعه علم و فناوری و استمرار آن حمایت کرده و قاطعانه و پیوسته آن را مورد تأکید قرار داده و دستیابی به سهم ۴ درصدی از تولید ناخالص ملی برای پژوهش را مورد توجه قرار داده‌اند، از ریاست محترم جمهوری، از مجلس محترم شورای اسلامی، از وزیر محترم آموزش عالی، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر فرهادی تقاضا داریم برای اعتلا و پیشرفت و توسعه همه جانبه کشور بودجه پژوهشی کشور را مطابق برنامه پنجم توسعه افزایش داده و ضمن تضمین آن، به تحقق و تخصیص اعتبارات پیش بینی شده نظارت نمایند.
وی همچنین در باره طرح جشنواره گفت: امسال تصمیم گرفته شد تا برای جشنواره پژوهش نشانی طراحی شود تا در سال‌های بعد از همین نشان ماندگار به عنوان سمبل و یادمان پژوهش استفاده شود. به این منظور ضمن هماهنگی با رئیس محترم پردیس هنرهای زیبا مقرر شد این وظیفه مهم را استاد صنیعی پور با دستان پر توان هنری خود طراحی و در دانشگاه تهران به یادگار بگذارند. کتاب، نماد علم و دانش، و دو بال بر روی آن نشان جوشش و توسعه علم و ایمان بر استمرار پژوهش است.
معاون پژوهشی دانشگاه با تأکید بر لزوم بازنگری در آئین نامه‌ها گفت: اعتقاد داریم که کلیه آئین نامه‌ها باید بازنگری و اصلاح شوند و در آنها شاخص‌های مهمتر و به روزتر که توانمندی پژوهشی را بهتر ارزیابی می‌کند لحاظ شوند.
وی در پایان از همه همکاران خود در معاونت پژوهشی قدردانی کرد.
در این مراسم همچنین دکتر رضا داوری اردکانی، دکتر زهرا امام جمعه و دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی سخنرانی کردند.
در این جشنواره از ۷ پژوهشگر پیشکسوت نمونه ،۶ پژوهشگر برجسته ،۸ پژوهشگر نمونه ،۲ پژوهشگر جوان نمونه تجلیل شد.
۳ طرح پژوهشی نمونه، ۵ طرح کاربردی برجسته، ۴ طرح کاربردی نمونه ،۱ طرح کاربردی ویژه و ۲ دستاورد پژوهشی ویژه نیز در بیست و سومین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران معرفی شدند.
بخش دیگر این جشنواره تجلیل از دانشجویان پژوهشگر نمونه در مقاطع دکتری، کارشناسی و کارشناسی بود.
همچنین ۵ پایان نامه نمونه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برگزیده و از آنان قدردانی شد.
دراین مراسم قطب علمی نمونه، آزمایشگاه نمونه، کتابخانه، واحد پژوهشی نمونه و شرکت‌های فناور برتر معرفی و هدایای به آنان اهدا گردید.
 

اسامی منتخبین بیست و سومین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران