عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در ۵۸ امین نشست کوپوس

دکتر سید کاظم علوی پناه: جهان باید بیشتر به پژوهش‌های حرارتی به ویژه سنجش از دور مادون قرمز حرارتی بپردازد / دعوت از مجامع علمی برای استفاده از بیابان لوت برای کالیبره کردن سنجنده‌های مادون قرمز حرارتی ماهواره‌ای

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۲ کد : ۱۶۳۰۶ اخبار اخبار بین‌الملل
تعداد بازدید:۱۶۲
روابط عمومی دانشگاه تهران: دکتر سید کاظم علوی پناه، عضو هیأت علمی دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران در ۵۸ امین نشست کوپوس خواستار توجه بیشتر جامعه جهانی به پژوهش‌های حرارتی، به ویژه سنجش از دور مادون قرمز حرارتی شد.
دکتر سید کاظم علوی پناه: جهان باید بیشتر به پژوهش‌های حرارتی به ویژه سنجش از دور مادون قرمز حرارتی بپردازد / دعوت از مجامع علمی برای استفاده از بیابان لوت برای کالیبره کردن سنجنده‌های مادون قرمز حرارتی ماهواره‌ای

دکتر سید کاظم علوی پناه در سخنانی با عنوان «کاربردهای حال حاضر و آینده داده‌های سنجش از دور حرارتی در مطالعات گرمایش جهانی» در ۵۸ امین نشست کوپوس که به صورت مجازی در اتریش برگزار شد، سخنان خود را حول سه محور ارائه داد.
استاد دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران در محور اول سخنرانی خود به نقش حرارت، از پیدایش جهان تا مرگ جهان، پرداخت و بیان داشت که هیچ پدیده یا تغییری اعم از فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و حتی احساس بدون تغییر در حرارت و دما امکان ندارد. از این‌رو، جهان باید به موضوع پژوهش‌های حرارتی به ویژه سنجش از دور مادون قرمز حرارتی بیشتر بپردازد.
دکتر علوی پناه در ادامه حرارت را شاخصی از هوشمندی جهان دانست و از هوشمندی تعریف خاص ارائه کرد. وی هوشمندی را هرگونه عکس‌‌العمل حرارتی در برابر عمل دانست و افزود: مهم‌ترین ویژگی حرارت آن است که از راه دور هم می‌توان حرارت و دما را با سنجنده‌های مادون قرمز حرارتی ازجمله ماهواره‌ها مورد بررسی و اندازه‌گیری قرارداد.
دکتر علوی پناه در محور پایانی سخنان خود خاطرنشان ساخت که داده‌های سنجنده‌های ماهواره‌ای در مناطقی که دمای سطح زمین خیلی بالاست رفتارهای متفاوتی در برآورد دما نشان می‌دهند که این میزان اختلاف برای چندین منطقه بیابانی خاورمیانه و به‌ویژه برای بیابان لوت بسیار حائز اهمیت هست.
بر همین اساس، وی تاکید کرد که بر اساس پژوهش‌های انجام شده، بیابان لوت ایران مکانی مناسب برای کالیبره کردن سنجنده‌های مادون قرمز حرارتی ماهواره‌ای بر روی سطوح خاص است و به دانشمندان و سازمان‌های مرتبط از جمله ناسا پیشنهاد همکاری روی این موضوع را ارائه داد.
لازم به یادآوری است که ۵۸ مین نشست تخصص کوپوس از روز دوشنبه ۱۹ آوریل آغاز شد و پس از یک هفته، در روز ۲۸ آوریل به کار خود پایان داد.
کوپوس زیر کمیته علمی-فنی کمیته «استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد» (COPUOS-United Nations) است که همه ساله در اتریش برگزار می‌شود و در آن متخصصان منتخب و برجسته از کشورهای مختلف جهان دستاوردهای علمی و تحقیقاتی خود را ارائه می‌کنند.
لازم به یادآوری است که دکتر علوی پناه و گروه سنجش از دور و ج. آی. اس دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران علاوه بر مناطق بیابانی، پژوهش‌های کاربردی دیگری نیز بر روی موارد حرارتی به ویژه جزایر حرارتی شهرها و تغییر اقلیم و گرمایش جهانی انجام داده‌اند که می‌تواند مورد استفاده محققین دیگر کشورها قرار گیرد.

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۰۴

کلید واژه ها: دانشکده جغرافیا کوپوس پژوهش‌های حرارتی سنجش از دور مادون قرمز حرارتی بیابان لوت کالیبره کردن سنجنده‌ها تغییر اقلیم


( ۱ )

نظر شما :