مراسم استقبال از نو دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار شد

۲۳ شهریور ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۹ کد : ۱۶۲۱ اخبار
تعداد بازدید:۲۰۸۴
مراسم استقبال از نو دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار شد


همزمان با هشتادمین سال تأسیس دانشگاه تهران و در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، دانشگاه تهران شاهد شور ونشاط نو دانشجویان بود.

امروز 23 شهریور با ورود بیش از 900 دانشجوی پذیرفته در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، جشن نودانشجویان دانشگاه تهران آغاز شد.

در این مراسم که با حضور نودانشجویان و والدین آنها برگزار گردید، دانشجویان در بدو ورود با راهنمایی همیاران دانشجوی خود با بخش‌های مختلف دانشگاه بازدید کرده و در ادامه با حضور در تالار  فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی،  با سرپرست و هیأت رئیسه دانشگاه آشنا شدند.

این جلسه که با حضور پرشور و صمیمی نودانشجویان همراه بود، دکتر نیلی احمد آبادی، سرپرست دانشگاه ضمن خوش آمدگویی به دانشجویان و تبریک به آنان گفت: «خوشحالیم که در هشتادمین سال تأسیس دانشگاه، شاهد ورود جمعی از جوانان خردمند و پر تلاش کشور به این دانشگاه هستیم».

سرپرست دانشگاه تهران گفت: «در گذشته  نیروی کار و منابع زیرزمینی محور توسعه بود ولی امروز محور توسعه، دانش و قدرت در تولید دانش است دانشگاه‌ها به عنوان محل تولید دانش، پشتوانه توسعه هستند و جایگاه ویژه‌ای دارند و متناسب با شرایط و زمان تغییراتی در اهداف و فعالیت‌هایشان ایجاد شده است».

دکتر نیلی احمد‌آبادی با بیان اینکه امروز دانشگاه‌ها نقش اساسی در تعیین سرنوشت کشور دارند، بیان داشت: «امروز دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین مطرح هستند و دانشگاه تهران در این زمینه نقش بارزی دارد.»

وی در ادامه به نقش و تأثیری که دانشگاه تهران همواره در ایران داشته است، اشاره کرد و گفت: «به گفته امام خمینی (ره) دانشگاه مبدأ تحول است و دانشگاه تهران در این میان نقش بسیار ویژه‌ای دارد».

سرپرست دانشگاه تهران در ادامه به بخشی از سخنان مقام معظم رهبری درباره دانش محوری دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: «طبق تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور، حرکت دانشگاه‌ها باید دانش محور باشد و در واقع همه حرکت‌ها باید از دانشگاه شروع شود».

وی گفت: «نقش دانش‌محور بودن دانشگاه تهران به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه کشور بسیار بارز است، دانشگاه تهران تنها دانشگاه کشور است که جزو 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و رتبه 350 رده‌بندی شانگ‌های را در اختیار گرفته است».

وی با اشاره به قرار گرفتن نام دانشگاه تهران در بین 500 دانشگاه برتر جهان و رتبه 79 در رشته مهندسی گفت: «این خود نشان دهنده جایگاه علمی دانشگاه و تأثیر گذاری این دانشگاه در سطح کشور است».

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام  والمسلمین دکتر کلانتری، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، این دانشگاه را در قله آموزش عالی کشور برشمرد و گفت: «دانشگاه تهران گل سرسبد دانشگاه‌های ایران است».

 وی ورود به دانشگاه را برای تمام دانشجویان یک نقطه عطف در زندگی آنها دانست و اظهار داشت: «یکی از واجبات آموزش عالی برای نسل جوان، رعایت تقوا و ایمان است».

 دکتر کلانتری افزود: «گام گذاشتن به دانشگاه تهران حجت را برای دانشجویان این دانشگاه تمام کرده است و اگر کسی در این مسیر موفق نشود، خودش مقصر است».

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران گفت: «یکی از پایگاه‌های بزرگ معنوی پایتخت، مسجد دانشگاه تهران است و به طورکلی بزرگترین پایگاه علمی کشور نیز این دانشگاه است».

وی همچنین آمادگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری را برای همراهی همه جانبه با دانشجویان جهت رفع مشکلات احتمالی آنان اعلام کرد.

در ادامه این برنامه به چهار تن از دانشجویان برتر هدایایی از سوی سرپرست دانشگاه تهران اهداء شد. همچنین یک نفر از دانشجویان و یک نفر از استادان به نمایندگی از سوی دانشجویان ورودی جدید و استادان میثاق نامه دانشجویان و استادان را قرائت کردند.

همچنین در ادامه دو نفر از دانش‌آموختگان دانشگاه نیز دانشنامه نمادین دریافت نمودند.

پس از پایان این مراسم، دانشجویان با در دست داشتن پرچم جمهوری اسلامی ایران و پرچم دانشگاه تهران با حضور در آرامگاه شهدای گمنام، با قرائت فاتحه نسبت به شهدای جنگ تحمیلی ادای احترام کردند. 

یاد آور می‌شود این مراسم برای پذیرفته شدگان پردیس‌ها و دانشکده‌های دیگر تا روز چهارشنبه 27 شهریور ادامه دارد.

در حاشیه این مراسم با تنی چند از دانشجویان درباره نحوه برگزاری این مراسم گفت و گوی کوتاهی انجام شد که علی پرچکانی رتبه 66 پذیرفته شده در رشته برق، با ابراز خوشحالی از قبولی در دانشگاه تهران، روند برگزاری و نحوه برخورد مسئولان دانشگاه تهران را بسیار خوب عنوان کرد.

عرفان خرم نیز که در انتخاب سوم خود در رشته برق دانشگاه پذیرفته شده است، از نحوه اطلاع رسانی و برخورد مسئولان دانشگاه ابراز رضایت کرد.

جمعی از دانشجویان دختر با چهره‌های خندان در مقابل دانشکده ادبیات دانشگاه ضمن ابراز خوشحالی از قبولی در دانشگاه تهران از برگزاری مراسم استقبال از دانشحویان جدید ابراز خرسندی کردند.

جمعی از اولیاء نو دانشجویان نیز که پس از پایان جلسه در تالار شهید چمران پردیس فنی برای صرف ناهار در برابر باشگاه دانشجویان دانشگاه حضور داشتند، از همکاری بسیار خوب دانشجویان همیار و کارکنان دانشگاه در بخش‌های مربوطه اظهار رضایت کردند اما یک موضوع به عنوان دغدغه خاطر مشترک اولیاء چگونگی اسکان و کم کیف خوابگاه‌های دانشگاه تهران بود.

( ۲ )