تاکید سرپرست دانشگاه بر گسترش ارتباطات بین المللی دانشگاه تهران

۱۴ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۴ کد : ۱۵۵۹ اخبار اخبار توسعه‌ای
تعداد بازدید:۱۰۰۳
تاکید سرپرست دانشگاه بر گسترش ارتباطات بین المللی دانشگاه تهران

دکتر نیلی احمد آبادی ؛ سرپرست دانشگاه تهران 12 مرداد در بازدید از پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه با تاکید بر اینکه دانشگاه باید فعالیت های بین المللی خود را گسترش دهد گفت:دانشگاه بدون فعالیت بین  المللی نمی تواند ادعا کند که یک دانشگاه است.

سرپرست دانشگاه تهران برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های خارجی و فرصت های مطالعاتی را در همین راستا عنوان کرد و افزود: باید از دیپلماسی علمی برای پیشبرد اهداف ملی استفاده کنیم.

دکتر نیلی که در نشست با اعضای هیئت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی سخن می گفت: با اشاره به مشکلات موجود  دانشگاه ها برای حل مسائل جامعه گفت: دانشگاه نسل سوم و دانشگاه کارآفرین باید نظام ویژه خودش را داشته باشد و ما باید روش و الگوی را بیابیم که دانشگاه بتواند مسائل کشور را حل کند.

وی افزود: برند دانشگاه تهران و استعدادهای که دانشگاه دارد این توان را بزرگ در اختیار ما قرار می دهد که بتوانیم مسائل جامعه را حل کنیم.

سرپرست دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بیشتر مشکلات دانشگاه  مربوط به کمبود اعتبارات و اینکه منابع مالی دولت نیز محدود است گفت: ما باید راه کاری ایجاد کنیم که بتوانیم از توانمندی دانشگاه برای رفع نیازهای مالی استفاده کنیم.

دکتر نیلی با اشاره به اینکه در دنیا 35 تا 40 درصد منابع مالی دانشگاه ها از طریق شهریه و مابقی از طریق سرمایه گذاری و پژوهش تامین می شود تصریح کرد: ما متاسفانه در دو بخش اخیر ضعیف عمل کرده ایم که آن هم به ساختار و تشکیلات دانشگاه برمی گردد.

وی با طرح این پرسش که چه نظام مالی؛ آموزشی و پژوهشی باید اتخاذ کنیم تا بتوانیم کمبود اعتبارات را برطرف کنیم گفت: همه بایدبه دنبال الگو و راه کاری باشیم که ضمن تامین منابع مالی دانشگاه ؛ کیفیت آموزش و پژوهش دانشگاه نیز ارتقا یابد.

سرپرست دانشگاه با اشاره به دیدار از بخش های مختلف پردیس کشاورزی و منابع طبیعی گفت:بخش مهمی از سرمایه دانشگاه در این پردیس است و این وظیفه دانشگاه است که از این سرمایه عظیمی که در اختیار دارد بهترین استفاده را بکند.

سرپرست دانشگاه با اشاره به سخنان و نگرانی های مطرح شده از سوی اعضای هیئت علمی پردیس درباره  مسائل پژوهشی؛ آموزشی  و مالی گفت:تلاش و برنامه این است که ستاد دانشگاه وظیفه سیاست گذاری؛ حمایت؛ برنامه ریزی و نظارت را داشته باشد و تصدی را به پردیس ها و دانشکده ها واگذار کند.

وی برخی از مشکلات را نیز به دلیل عدم هماهنگی و یکپارچگی در تصمیم گیریها و سیاست گذاری دانست که باید به سوی یکپارچگی و هماهنگی در سیاست گذاری و تصمیم گیری حرکت کند.

سرپرست  دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود بر استفاده از استعداد عظیم دانشگاه تهران در سطح کشور برای حل معضلات جامعه تاکید کرد و گفت: زمانی برنامه این بود که دانشگاه به تولید مقالات علمی در سطح داخل و خارج اقدام کند که دانشگاه ها بخوبی در این عرصه وارد شدند و عمل کردند و امروز درخواست از دانشگاه حل معضلات و  مشکلات جامعه است که باید از استعداد دانشگاه در این عرصه استفاده کنیم.

دکتر سلاجقه رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی نیز در ابتدای این نشست ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های پردیس  گفت: امیدواریم این پردیس بتواند در شآن دانشگاه تهران نقش آفرینی کند.

وی ظرفیت های مجموعه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی را بسیار بالا عنوان کرد افزود: امیدواریم این ظرفیت ها به نحو مطلوب شناسایی شوند.

وی همچنین با اشاره به قدمت پردیس کشاورزی و منایع طبیعی نیاز مبرم این پردیس به بازسازی و نوسازی را مطرح کرد.

رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی همچنین با اشاره به برخی مشکلات پردیس با سازمان های شهری شهرستان کرج گفت: بخشی از توان مجموعه صرف پاسداری و حفظ زمین ها و اراضی پردیس و حفظ این مجموعه می شود  تا در طرحهای شهری تخریب و از بین نروند.

در ادامه این نشست تعدادی از اعضای هیئت علمی پردیس به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند که بازنگری در برخی قوانین و مصوبه ها ؛ بازنگری در پذیرش دانشجوی دکترا؛ ارتقای کیفیت آموزشی؛ توجه بیشتر به پژوهش های کاربردی؛ احیا معاونت پژوهشی پردیس؛ تجهیز آزمایشگاه ها؛ تعمیر و نوسازی برخی مراکز و ساختمان ها ؛ افزایش گرنت ها؛ توجه بیشتر به تحصیلات تکمیلی؛ رفع مشکلات در بخش پذیرش دانشجویان خارجی از جمله مسائلی بود که از سوی اعضای هیئت علمی مطرح شد.

همچنین نماینده ولی فقیه در پردیس نیز در سخنانی بر ایجاد کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه تاکید کرد و گفت: باید جو دانشگاه را به سوی ببریم که شم سیاسی دانشجویان بالا برود اما دانشگاه سیاست زده نشود.

گفتنی است سرپرست دانشگاه قبل از نشست با اعضای هیئت علمی پردیس از بخش های مختلف پردیس کشاورزی و منابع طبیعی از جمله مزرعه؛ ایستگاه علوم  دامی؛ ایستگاه تحقیقات علوم باغبانی؛ کارگاه لبنیات؛ کارگاه چوب و ... بازدید کرده و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات موجود قرار گرفتند.

همچنین سرپرست دانشگاه تهران و هیئت همراه در بدو ورود به پردیس با حضور در آرامگاه شهدای گمنام به شهدای دفاع مقدس ادای احترام کردند.