نخستین لباس رسمی مفاخر دانشگاه تهران بر قامت دکتر شیمی

۱۳ بهمن ۱۳۹۲ | ۱۶:۵۵ کد : ۱۴۷۲ اخبار اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۴۱
نخستین لباس رسمی مفاخر دانشگاه تهران بر قامت دکتر شیمی


آیین تجلیل از مفاخر دانشگاه تهران با نکوداشت دکتر احمد شیمی چهره ماندگار کشور و استاد دامپزشکی دانشگاه تهران هفتم بهمن با حضور رئیس، هیئت رئیسه دانشگاه تهران و اعضای خانواده دکتر شیمی در محل باغ نگارستان برگزار شد.
در ادامه این مراسم عبدالمحمد طباطبایی استاد بازنشسته دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به نمایندگی از شاگردان دکتر شیمی و همچنین یکی از شاگردان با واسطه استاد شیمی در سخنانی به ذکر خاطراتی از این استاد برجسته پرداختند.
در این مراسم نخستین لباس ویژه مفاخر دانشگاه تهران بر تن دکتر شیمی پوشانده شد .رونمایی از سردیس احمد شیمی، کاشت نهالی به نام وی در حیاط باغ نگارستان و اهدای لوح و نشان ویژه مفاخر دانشگاه تهران از دیگر برنامه‌های این آیین نکوداشت بود .استاد شیمی که اسفند ماه امسال وارد 100 سال زندگی خود می‌شود در خانواده‌ای اهل علم تربیت شد و جد وی، مدرس رشته شیمی در دارالفنون بود. وی از اولین دانشجویان دانشگاه تهران است که در سال 1314 برای تحصیل وارد دانشکده دامپزشکی این دانشگاه شد و چهار سال بعد فارغ‌التحصیل شد.
استاد شیمی که در سال 1324 به عضویت هیئت علمی دانشگاه تهران درآمد پس از 34 سال تدریس، تلاش علمی و دانشگاهی در سال 1359 بازنشسته شد اما تا سن 89 سالگی، کماکان فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود را ادامه داد و هم اکنون نیز با وجود کهولت سن به بررسی کتاب‌های تألیفی خود می‌پردازد .وی از پیشگامان رشته میکروبیولوژی و بنیان‌گذار بخش بیماری‌های طیور دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران است و در سال 1384 به عنوان چهره ماندگار کشور معرفی شد.
احمد شیمی صاحب 14 عنوان تألیف و ترجمه است که کتاب دامپزشکی به عنوان یکی از آثار مرجع این رشته را در شش جلد به ترجمه درآورده است.

 
 
 
 

اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه