به میزبانی دانشگاه تهران؛

نشست پیشگیری از ایدز در دانشگاه‌ها برگزار شد

تعداد بازدید:۶۲۵
روابط عمومی دانشگاه تهران: نشست تخصصی پیشگیری از ایدز در دانشگاه‌ها ویژه معاونان دانشجویی و رؤسای مراکز مشاوره و بهداشت دانشگاه‌های کشور به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد.

بنا بر اعلام مرکز مشاوره دانشگاه، نشست پیشگیری از ایدز در دانشگاه‌ها (۳۰ آذرماه) به میزبانی مرکز مشاوره دانشگاه تهران و دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مشارکت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دفتر ایدز سازمان ملل در ایران (UNAIDS)، با حضور حدود دویست نفر از معاونان دانشجویی و رؤسای مراکز مشاوره و بهداشت دانشگاه‌های کشور به‌صورت مجازی برگزار شد.
دکتر سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران، در این نشست ضرورت پرداختن به موضوع اچ آی وی و برنامه‌ریزی برنامه‌های پیشگیری از ایدز در محیط‌های دانشگاهی را تشریح کرد. همچنین به مسأله نقش معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها در این چالش مهم موضوع سلامت پرداخت و در ادامه به نقش بی‌بدیل کانون‌های دانشجویی و همیاران در توسعه فرهنگ سلامت در دانشگاه اشاره کرد.
در ادامه حمید پیروی، رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران، ضمن تبیین وضعیت آمار ایدز در جهان و ایران و کاهش روند پیشگیری از ابتلاء به ویروس HIV در بزرگسالان به ضرورت اجرای برنامه‌های پیشگیری ترکیبی و رویکردی جامع شامل رویکردهای رفتاری، زیست‌پزشکی و ساختاری با توجه به اسناد بالادستی و برنامه چهارم و پنجم استراتژیک پیشگیری از ایدز جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و خواستار همکاری واحدهای مختلف دانشگاهی به‌ویژه دانشجویان همیار در این زمینه شد.
سپس دکتر محمدرضا علم، معاون دانشجویان داخل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن تقدیر از مرکز مشاوره دانشگاه تهران در راستای توجه به این موضوع، به اهمیت آموزش هر چه بیشتر موضوع اچ آی وی در سطح دانشگاه‌ها پرداخت.
در بخش دیگری از این نشست دکتر افسر کازرونی، در خصوص ضرورت تشخیص به‌موقع در HIV/ ایدز و برنامه‌ریزی‌های استراتژیک ایدز جمهوری اسلامی ایران و دکتر فرداد درودی، مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد، در زمینه ایدز در ایران، پاسخ جهانی به اچ آی وی و کووید -۱۹ نکاتی را ارائه کردند. همچنین دکتر وحید جهانمیری‌نژاد، ضمن ارائه نکات تکمیلی در باب موضوع و پرسش و پاسخ، به برنامه‌های اجرا شده در سال گذشته اشاره کرد.

در پایان این نشست، از سه دانشجوی فعال در زمینه آموزش‌های پیشگیری از اچ ای وی / ایدز، با اهدای لوح تقدیر و هدیه قدردانی شد.

 

کلید واژه ها: مرکز مشاوره ایدز بیماری‌های واگیر پیشگیری از ایدز


نظر شما :