محققان دانشگاه تهران جایزه بین‌المللی صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی را از آن خود کردند

تعداد بازدید:۱۵۴۴
روابط عمومی دانشگاه تهران: طرح مشترک عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و دانشجوی مقطع دکتری پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه جایزه بین‌المللی صرفه‌جویی آب کشاورزی در بخش کارشناسان جوان را کسب کرد.

بنا بر اعلام پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، دکتر حامد ابراهیمیان ، دانشیار گروه مهندسی آبیاری و آبادانی و مهندس محمد صادق کشاورز، دانشجوی مقطع دکتری گروه مهندسی آبیاری و آبادانی با ارائه طرح «کاهش تلفات آب و فسفر و فرسایش خاک با ایجاد مانع (micro-dams) در آبیاری جویچه‌ای»، جایزه ایده‌های کارشناسان جوان در صرفه‌جویی آب (Young Professionals Award) را کسب کردند.
این طرح به‌صورت عملی و میدانی در سال ۱۳۹۷ در مزرعه پژوهشی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، انجام شده است. با توجه به مصرف زیاد آب، کود و بالا بودن فرسایش خاک در مزارع کشاورزی، در این طرح پژوهشی راهکار کاربردی و کم هزینه پیشنهاد شده است.
کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی (ICID) ، با هدف انتخاب برترین طرح‌ها یا اقدامات اجرایی و مدیریتی در زمینه کاهش برداشت آب برای مصارف کشاورزی، هر ساله مسابقه بین‌المللی صرفه‌جویی آب در کشاورزی را در چهار محور فناوری صرفه‌جویی آب، مدیریت در صرفه‌جویی آب، ایده‌های کارشناسان جوان (زیر ۴۰ سال) در صرفه‌جویی آب و اقدامات اجرایی کشاورزان پیشرو برگزار می‌کند.
لازم به ذکر است، در سال جاری با توجه به خطر شیوع ویروس کرونا، اجلاس سالانه کمیسیون بین‌المللی به‌صورت مجازی برگزار شده است. در حاشیه هفتاد و یکمین اجلاس سالانه کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی از برندگان مسابقه صرفه‌جویی آب کشاورزی تقدیر خواهد شد.
کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی در ژانویه سال ۱۹۵۱ میلادی تشکیل شد و اکنون حدود هشتاد کشور عضو دارد که بیش از ۹۵ درصد مساحت اراضی کشاورزی آبی جهان در این کشورهای عضو وجود دارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این جایزه بین‌المللی به وب‌گاه http://icid-ciid.org/award/watsave/43 مراجعه شود.

کلید واژه ها: پردیس کشاورزی و منابع طبیعی جایزه بین‌المللی صرفه‌جویی آب کشاورزی کاهش تلفات آب فرسایش خاک آبیاری و زهکشی


( ۲ )

نظر شما :