یادنامه دکتر مهدی طالب منتشر شد

۱۸ آبان ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۴ کد : ۱۳۳۷۶ اخبار اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۴۷
روابط عمومی دانشگاه تهران: یادنامه دکتر مهدی طالب استاد فقید و پیشکسوت دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران منتشر شد.

یادنامه دکتر مهدی طالب، استاد فقید دانشگاه تهران به کوشش دکتر جلال‌الدین رفیع‌فر و با همکاری زهرا فرضی‌زاده و محبوبه بابایی، از سوی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتشر شده است.
در این یادنامه، بخشی از وصیت‌نامه، زندگی‌نامه، کارنامه و گزیده‌ای از سخنان این استاد فرهیخته حوزه علوم اجتماعی، انعکاس یافته است. همچنین در بخش دیگری از آن، یادداشت‌هایی به قلم برخی از صاحب‌نظران و اندیشمندان درج شده است.
دکتر مهدی طالب، در نهم مهر ماه سال ۱۳۲۴ در منطقه مرکزی شهر نهاوند به دنیا آمد. ایشان مدرک کارشناسی را در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه تهران، کارشناسی‌ارشد را در رشته جامعه‌شناسی از دانشگاه میرال فرانسه و نیز در رشته جغرافیای انسانی از دانشگاه دانیل فوشه–میرال تولوز فرانسه و دکتری را در رشته جامعه‌شناسی از دانشگاه میرال فرانسه اخذ کردند.
«اصول و اندیشه‌های تعاونی»، «تأمین و رفاه اجتماعی»، «روش تحقیق در توسعه و رفاه اجتماعی»، «مدیریت روستایی در ایران»، «جامعه شناسی روستایی»، «سمینار بررسی مسائل اجتماعی روستایی و عشایری ایران»، «‌برنامه‌ریزی روستایی»، «تحلیل تحولات جامعه روستایی ایران»، «روش تحقیق در توسعه»، «روش تحقیق کیفی»، «سازمان‌های مشارکتی روستایی»، «طرح تحقیق»، «زمینه ها و شیوه های همیاری»و «مطالعه تطبیقی تجارب توسعه در کشورهای مختلف» از جمله حوزه‌های تدریس و پژوهش دکتر طالب، بوده است.
تألیف کتاب‌هایی مانند «چگونگی انجام مطالعات اجتماعی»، «روش تحقیق در علوم اجتماعی»، «مدیریت روستایی در ایران»، «نگاهی جامعه شناسی  به مسائل اعتبارات روستایی در ایران»، «اصول و اندیشه‌های تعاونی»، «تأمین اجتماعی»، «شیوه‏ های علمی مطالعات اجتماعی (روش تحقیق کمی و کیفی)»، و «جامعه‌شناسی روستایی: با تأکید بر ابعاد تغییر و توسعه در جامعه روستایی ایران از ویسپاتی تا دهیاری»، «تحولات مدیریت روستایی در ایران»، «سازمان های متولی توسعه روستایی در ایران» از دیگر مواردی است که وی در کارنامه فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود دارد.
دکتر مهدی طالب در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ به افتخار بازنشستگی نائل شدند. ایشان نقش بی بدیلی در پیشرفت رشته جامعه‌شناسی روستایی و توسعه روستایی ایران داشتند و حتی در دوره بعد از بازنشستگی و تا آخرین روزهای زندگی خود، همواره در دانشکده و کلاس درس حضور می‌یافتند.
این استاد فرهیخته، پس از سال‌ها مجاهدت و تلاش در راه آموختن و آموزش علم صبح روز یکشنبه، پنجم مرداد ۱۳۹۹ دار فانی را وداع گفت.

برای دانلود یادنامه دکتر طالب اینجا کلیک نمائید.

کلید واژه ها: یادنامه دکتر مهدی طالب علوم اجتماعی


( ۴ )

نظر شما :