اعطای جایزه دکتر محمود افشار به استاد پیشکسوت دانشگاه تهران

تعداد بازدید:۱۵۵۵
بیست‌و‌هفتمین جایزه ادبی و تاریخی دکتر محمود افشار به دکتر محمدرضا باطنی، استاد پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران اعطا شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده ادبیات و علوم انسانی، بیست‌و‌هفتمین جایزه ادبی و تاریخی دکتر محمود افشار به انتخاب اعضای هیأت گزینش کتاب و جایزه دکتر محمود افشار به دکتر محمدرضا باطنی، استاد پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران اعطا شد.
دکتر محمدرضا باطنی، زبان‌شناس، نویسنده و مترجم بزرگ ایرانی است که سال‌ها سرپرستی چندین فرهنگ دوزبانه همچون فرهنگ دوجلدی انگلیسی فارسی پویا را در مؤسسه فرهنگ معاصر بر عهده داشته است. همچنین تألیفات و ترجمه‌های بسیار ارزشمندی چون توصیف ساختمان دستوری زبان فارسی، درباره زبان و تفکر، درآمدی بر فلسفه (ترجمه)، ساخت و کار ذهن (ترجمه) و دانشنامه مصور (ترجمه) به قلم ایشان منتشر شده است.
طبق نیت واقف و مادۀ ۳۴ وقفنامه بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار با هدف تعمیم زبان فارسی و تحکیم وحدت ملی، بخشی از درآمد خود را صرف اعطای جایزه به شاعران و نویسندگانی می‌کند که با آثار خود به زبان فارسی و یا به زبان‌های دیگر در ترویج و اعتلای زبان فارسی و فرهنگ ایرانی می‌کوشند. تا کنون بیست‌وشش جایزه ادبی و تاریخی دکتر محمود افشار به دانشمندان ایران‌شناس ایرانی و خارجی اهدا شده است. نخستین جایزه در ۲۸ آذر ماه ۱۳۶۸ به نذیر احمد، ایران‌شناس هندی اهدا شد و استادانی چون منوچهر ستوده، عبدالحسین زرین‌کوب، بدرالزمان قریب، برت فراگنر، آنجلو پیه‌مونتسه، ژیلبر لازار و شاعران بزرگی مانند فریدون مشیری و هوشنگ ابتهاج نیز از برگزیدگان این جایزه بوده‌اند.
مراسم اعطای بیست‌و‌هفتمین دوره از این جایزه که قرار بود در تاریخ هجدهم مهر ۱۳۹۹ در باغ موقوفات دکتر محمود افشار برگزار شود، به علت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی عمومی به زمان دیگری موکول شد و جوایز دکتر محمد باطنی، شامل قالیچه‌ای ابریشمی اثر هنرمندان نائینی و آراسته به نام ایشان و لوح تقدیر و پایزه‌ای که چهره واقف و نشان موقوفات بر آن نقش بسته در منزل این استاد گرانقدر به وی اعطا شد.

کلید واژه ها: دانشکده ادبیات و علوم انسانی جایزه دکتر محمود افشار


( ۴ )

نظر شما :