با هدف همکاری‌های علمی و تحقیقاتی؛

تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و استانداری البرز منعقد شد

۲۶ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۱ کد : ۱۱۷۶۴ اخبار اخبار برگزیده اخبار توسعه‌ای
تعداد بازدید:۴۸۷۱
با هدف همکاری‌های علمی و تحقیقاتی پیرامون توسعه علمی استان البرز، تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و استانداری البرز منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، در نشست عقد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و استانداری البرز که ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ برگزار شد، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، با بیان اینکه دانشگاه همواره مهمترین مسئولیت را برای تربیت نیروی انسانی برعهده داشته است، گفت: «امروز دانشگاه تهران، حوزه فعالیت و اثر بخشی خود را توسعه داده است. هم اکنون ما شاهد پیاده‌سازی اهداف کارآفرینی و مسئولیت اجتماعی در دانشگاه‌ها هستیم که در گذشته نبوده است و دانشگاه‌ها، ساختارها و برنامه‌های جدیدی طراحی کرده‌اند که در حال حاضر این ساختارها درحوزه آموزش، نمایان هستند».
وی افزود: «برای اینکه دانشگاه‌ها را نهادینه کنیم، امروز نگاه‌های جدیدی در دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد که حوزه فعالیت اجتماعی و مسئولیت را فراتر از شعار پیش می‌برد که البته بخشی از آنها در آموزش دانشگاه تهران، هدف‌گذاری شده است».
دکتر نیلی احمدآبادی، با قدردانی از استانداری البرز به دلیل استقبال از به‌کارگیری علم و فناوری در برنامه‌های این استان خاطرنشان کرد: «اکثر مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها هستند، بنابراین عملکرد خوب و بد دستگاه‌ها به نحوی عملکرد ما دانشگاهیان هم محسوب می‌شود».
رئیس دانشگاه تهران، در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «همه ما درگیر یک بوروکراسی سنگینی در کشور از جمله مشکل اقتصاد درونگرایی غیر رقابتی هستیم که دست و پای ما را برای همکاری بسته است، در حالی که از نظر توان فردی و دیدگاه، همه مدیران کشور دارای افق وسیعی هستند. بنابراین برای غلبه بر این مشکلات یکی از راه‌ها، توسعه همکاری‌های بین سازمانی است که در تأکید رئیس جمهور محترم هم مبنی بر ائتلاف ملی برای رفاه مردم، توجه به ائتلاف بین بخش‌های عظیم کشور، کاملاً باید مورد توجه قرار بگیرد».
وی با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد دانشگاه تهران، اظهار کرد: «سند تحول دیجیتال کشور در دانشگاه تهران، نوشته شده است. همچنین انجام فعالیت‌های مثمر ثمر در حوزه آلودگی هوا، حوزه گردشگری، مرمت و باستان‌شناسی و همکاری با اتحادیه‌های جنوب شرق آسیا و اتحادیه دانشگاه‌ها از دیگر فعالیت‌های این دانشگاه است که با توجه به پتانسیل‌های اقتصادی استان البرز به لحاظ تعداد و تنوع صنعت باید از این فرصت‌ها بهره بیشتری ببرد».
دکتر نیلی احمدآبادی، با تبیین قدمت و پتانسیل پردیس کشاورزی و منابع طبیعی در استان البرز و قرار گرفتن آن در شهر کرج گفت: «پردیس کشاورزی و منابع طبیعی به‌عنوان یکی از مراکز علمی فعال و پویای کشور در استان البرز، دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای در توسعه دانش بوده که به توسعه پارک‌های علم و فناوری نیز کمک می‌کند».
رئیس دانشگاه تهران، در پایان سخنان خود افزود: «نباید از سرمایه‌گذاری پارک‌ها در کنار دانشگاه غافل شد و دانشگاه تهران، فضاهای لازم را برای این توسعه فراهم می‌کند. یکی از ثروت‌های موجود مزرعه‌های مجموعه پردیس کشاورزی است که متأسفانه در مسیر توسعه از وسط آنها جاده عبور می‌کند، بنابراین برنامه‌های ویژه برای ارتقای این بخش خواهیم داشت».
در بخش دیگری از این نشست دکتر عزیزالله شهبازی، استاندار البرز، گفت: «امید است با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه تهران در البرز و همچنین پتانسیل‌های دانشگاه‌های بزرگ این استان از جمله دانشگاه خوارزمی، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه فنی و حرفه‌ای و دیگر مراکز آموزشی دانشگاهی بتوانیم این استان را پر قدرت، مولد و توانمند معرفی کنیم. همچنین استان البرز منابع انسانی قوی دارد که با چنین ظرفیت‌هایی به یقین البرز می‌تواند در ایران اسلامی، استانی پیشرو باشد».
نماینده عالی دولت در استان البرز، با اشاره به اینکه دانشگاه منشأ تحول است، بیان کرد: «منشأ تمام تحولات در جهان از دانشگاه‌ها است؛ چرا که دانشگاه‌ها کانون کارآفرینی، توسعه و پیشرفت جوامع هستند. دانشگاه تهران، جایگاه خوب و ویژه‌ای در بین دانشگاه‌های کشور دارد. در آموزش و پژوهش و همچنین استفاده از ظرفیت نخبگان و دانشمندان، این دانشگاه یک برند برای نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود».
دکتر سید حسین گلدانساز، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، نیز به روابط مناسب و ارتباطات علمی و پژوهشی پردیس با نهادها و سازمان‌های استان البرز از جمله محیط‌زیست، منابع‌طبیعی، شهرداری، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی اشاره کرد.
وی در ادامه افزود: «پردیس کشاورزی و منابع طبیعی به‌عنوان قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی کشاورزی و با داشتن استادان مجرب و پتانسیل مزارع آموزشی و تحقیقاتی، بیش از پنج سال است که در زمینه موضوع روز دنیا یعنی بحث تولید بذر مادری پیش‌گام شده است و سالانه بالغ بر ۶۰۰ تن انواع مرغوب بذر مادری گندم، جو، کلزا و کتان تولید کرده و در اختیار شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در حوزه کشاورزی کشور قرار داده است».
دکتر گلدانساز، با ابراز امیدواری از عقد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و استانداری البرز، تصریح کرد: «ارتباطات مؤثر، سازنده و پایدار مراکز علمی و دانشگاهی و مراکز صنعتی استان البرز در قالب ارتباط صنعت و دانشگاه برای جامعه بسیار اثربخش است. وجود مراکز علمی قوی در کنار صنایع قدرتمند، از مهم‌ترین شاخص‌های پیشرفت زیربنایی کشور محسوب می‌شود، اما این موضوع به شرطی اتفاق میفتد که میان این دو ستون اصلی، روابط مستحکمی برقرار شود».
رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، دایر بودن کلینیک کشاورزی دارای مجوز فعالیت در این پردیس را برای استان البرز که به‌عنوان قطب کشاورزی قلمداد می‌شود، بسیار با اهمیت برشمرد و از آمادگی این پردیس جهت همکاری و ارائه خدمات کلینیکی، مشاوره، آنالیز خاک و آب و همچنین مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی خبر داد.

در پایان این نشست که با حضور رئیس دانشگاه تهران، استاندار البرز، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی و تعدادی از رؤسای دانشکده‌ها و مسئولان استانی برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و استانداری البرز با هدف همکاری‌های علمی و تحقیقاتی پیرامون توسعه علمی استان، منعقد شد.


( ۱۴ )

نظر شما :