بیانیه بیست و هفتمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۵ کد : ۱۱۳۹۳ اخبار اخبار برگزیده اخبار رویدادها
تعداد بازدید:۱۶۰۶
اعضای بیست و هفتمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور، در خصوص شیوع بیماری کرونا و شرایط ایجاد شده در کشور بیانیه‌ای صادر کردند.
بیانیه بیست و هفتمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، بیست و هفتمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور با حضور سیزده رئیس دانشگاه عضو و معاونان آموزشی و دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز پنجشنبه مورخ چهارم اردیبهشت ۱۳۹۹ به‌صورت ویدئو کنفرانس و به میزبانی دانشگاه تربیت مدرّس برگزار شد.
حاضران در این اجلاس، ضمن ابراز تأسف از شرایطی که بر اثر شیوع ویروس کرونا برای کشور و دنیا پیش آمده و با اعلام همدردی با خانواده‌های قربانیان این ویروس به‌ویژه استادان، کارمندان و دانشجویان فقید و اعلام سپاسگزاری از کادر درمانی، بهداشتی، خدماتی و پشتیبانی و تمامی مسئولانی که برای مدیریت این بحران در تلاش هستند، بر موارد ذیل تأکید کردند:

  1. دانشگاه‌ها افزون بر انجام وظایف و برنامه‌های آموزشی و پژوهشی مرسوم سعی کرده‌اند توان علمی، کارشناسی و تجهیزاتی خود را در خدمت مقابله با شرایط پیش آمده ناشی از شیوع این ویروس قرار دهند و بدیهی است همچنان آمادگی کامل خود را برای پشتیبانی علمی، فناوری و فکری از دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می‌دارند. امید است با مدیریت یکپارچه و راهبردی، دانش، تجربیات، دستاوردها و توانایی‌های فناورانه دانشگاه‌ها به همراه پارک‌های علم و فناوری بیش از گذشته برای غلبه بر این بحران مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
  2. از آنجا که حفظ سلامتی و ایمنی دانشجویان، استادان و کارمندان دانشگاه از هر چیزی اولی است، دانشگاه‌ها همچنان تمام تلاش خود را به کار خواهند بست تا با همفکری و همگرایی، برنامه‌های آموزشی خود را در نیمسال جاری با رعایت مقررات و آئین‌نامه‌های آموزشی، پژوهشی و اداری و با حفظ کمیّت و کیفیت و با لحاظ مصوبات و ابلاغیه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا از طریق آموزش مجازی و غیر حضوری به انجام برسانند. در همین جهت اعلام می‌نمائیم که از زمان بروز این مشکل دانشگاه‌ها با استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود در سریع‌ترین زمان ممکن برنامه‌ها و زیرساخت‌های لازم را برای تداوم آموزش از طریق سامانه‌های الکترونیکی فراهم ساخته و بی‌درنگ به انجام وظایف و مسئولیت‌های خود و دستیابی به کیفیت‌های مورد نظر مشغول هستند. از این‌رو وظیفه خود می‌دانیم تا از یکایک دانشگاهیانی که ما را در انجام این مهم یاری داده‌اند، سپاسگزاری نمائیم.
  3. دانشگاه‌ها تلاش خواهند کرد تا با توجه به ابلاغیه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا برنامه‌ای برای تکمیل دروس عملی با استفاده از فرصت تابستان پیشِ‌رو ارائه کرده و پیش از آغاز نیمسال اول سال تحصیلی آینده این دروس را تکمیل و شرایط را برای آغاز سال تحصیلی جدید در موعد مقرّر فراهم سازند.
  4. معاونان آموزشی دانشگاه‌های عضو با هماهنگی معاونت محترم آموزش وزارت عتف امتحانات پایان ترم را با استفاده از روش‌ها، سامانه‌ها و ابزارهای ممکن قبل از آغاز سال تحصیلی جدید برنامه‌ریزی و اجرایی خواهند کرد. در همین جهت ضرورت دارد تا آئین‌نامه‌های مربوط و مقررات موجود متناسب با شرایط کنونی به‌ویژه در مورد شیوه برگزاری امتحانات و نمره‌دهی پس از بررسی دقیق مورد بازبینی قرار گیرند.
  5. در شرایط کنونی حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها و سالن‌های غذاخوری و هر گونه تجمع آنان در مکان‌های عمومی دانشگاه، ممکن است سلامتی آنان را در معرض خطر قرار دهد، با این همه در صورتی که ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه حضور دانشجویان را در دانشگاه‌ها صادر نماید، معاونان دانشجویی برنامه‌ای برای حضور و اسکان آنان بر اساس پروتکل‌های ستاد یادشده و با اولویت حفظ سلامتی دانشجویان در خوابگاه‌ها و تأمین غذا تهیه و اعلام خواهند کرد.
  6. ضمن تشکر از اقدامات به موقع و مدبرانه وزارت عتف در مدیریت شرایط پیش‌آمده و اقدامات لازم برای به حداقل رساندن هزینه‌های اینترنت دانشجویان برای استفاده از برنامه‌های آموزش الکترونیکی دانشگاه‌ها با مساعدت وزارت محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، انتظار دارد همه دستگاه‌های ذیربط از دستاوردهای موفق دانشگاه‌ها در عرصه آموزش غیرحضوری پشتیبانی نموده و در جهت تأمین منابع و توسعه و تجهیز زیرساخت‌های لازم آنان را بیش از پیش مورد حمایت قرار دهد.
  7. معاونان دانشجویی همچون گذشته ضمن تعامل سازنده با نمایندگان دانشجویان و شوراهای صنفی، گفت‌وگو با آنان را برای بهره‌گیری از نظرات و دیدگاه‌های آنها با رعایت عدم دخالت در امور آموزشی و اجرایی و وظایف ذاتی دانشگاه‌ها دنبال خواهند نمود.

( ۱۵ )

نظر شما :