اولین نشست ارزیابی زیست‌محیطی مالچ‌پاشی نفتی در دشت آزادگان برگزار شد

تعداد بازدید:۶۳۲
اولین نشست علمی تخصصی ارزیابی ضرورت و عوارض زیست‌محیطی مالچ‌پاشی در دشت آزادگان، با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پردیس علوم، نظر به نگرانی‌های ابراز شده از طرف کارشناسان و صاحب‌نظران، اولین نشست علمی تخصصی ارزیابی ضرورت و عوارض زیست‌محیطی مالچ‌پاشی نفتی در دشت آزادگان (منطقه بیت کوصر خوزستان)، ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ با حضور کارشناسان، صاحب‌نظران دانشگاه‌ها و مؤسسات مرتبط با موضوع، در قالب کارگروه تنوع زیستی اتحادیه انجمن‌های علوم زیستی ایران (FIrBS)، به‌صورت مجازی برگزار شد.
در این نشست، پس از ارائه گزارش روند اجرایی کنونی توسط دست‌اندرکاران فرآیند مالچ‌پاشی در منطقه و نیز ارائه گزارش کوتاهی از تبعات دراز مدت زیست‌محیطی این اقدام، اعضای نشست بر ضرورت بازنگری فرآیند، مبتنی بر قواعد و راهکارهای استاندارد و ارزیابی امکان استفاده از راهکارهای جایگزین مانند بهره‌مندی از مزیت‌های مالچ‌های غیرنفتی با تبعات محیط زیستی کمتر در این اکوسیستم شکننده و منحصربه‌فرد، تأکید کردند.
ضرورت توقف فرآیند اجرایی مالچ‌پاشی در منطقه مورد نظر و انجام بررسی‌های ضروری در این زمینه را می‌توان از توصیه‌های تخصصی شرکت‌کنندگان در این نشست برشمرد.
همچنین تهیه گزارش فنی از طرح مالچ‌پاشی و تبعات کوتاه مدت و دراز مدت آن بر روی اکوسیستم، تنوع زیستی و گونه‌های گیاهی و جانوری منحصربه‌فرد منطقه با مشارکت متخصصان تنوع زیستی کشور و مشاوران اجرایی طرح، در دستور کار کارگروه تنوع زیستی اتحادیه قرار گرفت.


( ۲ )

نظر شما :