ایستگاه جدید باند پهن «دربید» شبکه لرزه‌نگاری یزد نصب و راه‌اندازی شد

تعداد بازدید:۷۳۴
ایستگاه جدید باند پهن «دربید» شبکه لرزه‌نگاری یزد، با حمایت مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و استانداری استان یزد نصب و راه‌اندازی شد.
ایستگاه جدید باند پهن «دربید» شبکه لرزه‌نگاری یزد نصب و راه‌اندازی شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از مؤسسه ژئوفیزیک، مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به عنوان متولّی ثبت و اطلاع‌رسانی زمین‌لرزه‌ها همواره برای پایش هر چه بهتر چشمه‌های زمین‌لرزه در سطح کشور اقدام به راه‌اندازی ایستگاه‌های لرزه‌نگاری جدید و بروزرسانی ایستگاه‌های قدیمی می‌‌کند. در همین جهت ایستگاه لرزه‌نگاری «دربید» از شبکه لرزه‌نگاری یزد در بهمن ۱۳۹۸ با حمایت مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و استانداری استان یزد نصب و راه‌اندازی شد.
بر اساس نیازهای موجود، ایستگاه‌های شبکه لرزه‌‌‌‌‌نگاری یزد همواره در حال افزایش یا بروزرسانی بوده است. ایستگاه لرزه‌نگاری «دربید» در منطقه‌ای خشک و کوهستانی در شمال شرق شهر یزد (ارتفاع ۱۴۹۶ متر از سطح دریا) واقع شده است و در بهمن‌ماه ۱۳۹۸ به منظور رصد دقیق‌تر فعالیت‌های زمین‌لرزه استان یزد به ویژه در مناطق غرب استان با نصب لرزه‌سنج از نوع باند پهن و تجهیزات مدرن راه‌اندازی شد.
هم‌اکنون شبکه لرزه‌نگاری یزد، با ۶ ایستگاه لرزه‌نگاری به صورت شبانه‌روزی فعالیت داشته و داده‌های ایستگاه‌ها به صورت برخط (آنلاین) به مرکز شبکه لرزه‌نگاری یزد و مرکز پایش زمین‌لرزه‌های کشور در تهران ارسال و همراه با داده‌های دیگر ایستگاه‌های لرزه‌نگاری، جهت ثبت و پردازش مناسب‌تر زمین‌لرزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.


( ۱ )

نظر شما :