فیلسوف معاصر روس در دانشکده مطالعات جهان سخنرانی کرد

۲۸ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۳ کد : ۱۰۹۸۲ اخبار اخبار فرهنگی-دینی
تعداد بازدید:۱۲۰۹
الکساندر دوگین، فیلسوف معاصر روس، با موضوع «تمدن‌های حوزه اوراسیا؛ معرفی اندیشه و اثر»، ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران سخنرانی کرد.
فیلسوف معاصر روس در دانشکده مطالعات جهان سخنرانی کرد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده مطالعات جهان، الکساندر دوگین، فیلسوف معاصر روس، در این نشست سخنان خود را در سه بخش ارائه کرد. در بخش نخست به تبیین ایده و معناشناسی واژه «اوراسیایی» و ژئوپلتیک آن، در بخش دوم به نظریه‌پردازی چندقطبی‌گرایی در جهان و در بخش سوم از منظر کاربردی به بررسی وضعیت ایران، عراق و سوریه و تقابل آن با آمریکا پرداخت.
به گفته این فیلسوف معاصر روس، در جهان دوقطبی معاصر، قطب اوراسیا برهم‌زننده این جریان دوقطبی می‌تواند عمل کند و جهانی چندقطبی را شکل دهد. این مفهوم صرف جغرافیایی نیست. در دانشگاه‌های آمریکا رشته‌ای با عنوان «شوروی‌شناسی» دایر بوده که امروز به «اوراسیاشناسی» و کنترل آن تبدیل شده است. از واژه اوراسیا دو مفهوم متبادر است: عینی و موضوعی.
وی در معرفی تمدنی با عنوان «تمدن اوراسیایی» با تأکید بر اینکه این تمدن باید تمدنی مستقل و زدوده از نفوذ آمریکا حفظ شود، افزود: «به نقل از مک‌کین، سیاستمدار آمریکایی، قدرت حاکم بر دنیای امروز دو قدرت نیروی دریایی و زمینی است. جنبش اوراسیایی کشور روسیه به‌دنبال آن است که در برابر جنبش امپریالیستی غرب و تقویت نیروی دریایی، به تقویت نیروی زمینی بپردازد و برای استقلال جغرافیایی و سیاسی این منطقه مبارزه کند».
دوگین، هم‌چنین در بخش نظری سخنان خود، به رشد جهان چندقطبی در برابر جهان دوقطبی پرداخت و اتکا به جهان دوقطبی را دیگر مناسب عصر حاضر نشناخت. لذا، ایده اوراسیایی شکلی گسترده‌تر یافته است و در مرکز آن صرفاً روسیه نیست که قرار دارد. وی به آثار کارل اشمیت اشاره کرد که سیاستمدار و طرفدار تقویت نیروی دریایی، مدرنیته و رشد فناوری است.
به باور فیلسوف معاصر روس، جهانی‌سازی در جهت تقویت جامعه دریایی و تقویت هژمونی نیروی دریایی است و برای مقابله با آن، مرکزیت زمینی و تقویت بخش نیروی زمینی باید به جد دنبال شود.
وی پیروزی انقلاب اسلامی را سبب‌ساز تقویت هویت ایرانی و اسلامی این کشور دانست که مستقل از هویت غربی در برابر غرب ایستاده است.

برای مشاهده کامل خبر اینجا کلیک کنید.


( ۹ )

نظر شما :