سخنران مراسم یادبود دانشگاهیان برای شهدای سانحه هوایی:

این داغ، داغ دانشگاهیان نیز هست

۰۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۸ کد : ۱۰۶۹۴ اخبار اخبار برگزیده اخبار حوادث / زلزله
تعداد بازدید:۲۹۵۴
مراسم یادبود شهدای دانشگاه تهران در سانحه هوایی اخیر، ظهر امروز سه‌شنبه یکم بهمن‌ماه در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در این مراسم که با حضور رئیس و اعضای هیأت‌رئیسه دانشگاه، رؤسای دانشکده‌ها و پردیس‌ها، شهردار تهران و جمعی از مسئولین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استادان، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و جمعی از دانشجویان برگزار شد، اعضای خانواده برخی از شهدای دانشگاهی این سانحه نیز حضور داشتند.
در این مراسم علاوه بر قرائت قرآن توسط قاری ممتاز دانشجویی، مداح اهل‌بیت حاج مرتضی طاهری نیز در سوگ این نخبگان شهید مدیحه‌سرایی نمود.
در ادامه این مراسم، دکتر سید احمدرضا خضری، استاد تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی دانشگاه تهران، در سخنانی ضمن تسلیت این حادثه به خانواده شهدای سانحه، دانشگاهیان و مردم ایران گفت: «متأسفانه مدتی است حوادث اندوهبار به‌توالی در کشور رخ داده است که به‌طور خاص شهادت سردار پرافتخار اسلام و ایران سپهبد شهید قاسم سلیمانی، شهادت جمعی از هم‌وطنان در سانحه هوایی، درگذشت شماری از هم‌وطنان در کرمان و سپس حادثه سیل در برخی از مناطق، کام مردم را تلخ کرده است».
این استاد تاریخ تمدن اسلامی با ذکر آیاتی از قرآن کریم و لزوم صبر و زهد در این گونه حوادث، که از نشانه‌های ویژه مؤمنان است، گفت: «در قرآن کریم آمده که از نشانه‌های مؤمن، آن است که نه در غم‌ها و مصیبت‌ها، بیش از اندازه محزون می‌شود و نه در شادی‌ها بیش از اندازه شاد. چون همه این مسائل، از مقدّرات امر الهی است و انسان مکلف است در برابر تقدیرهای الهی ثابت و استوار بماند».
دکتر خضری در ادامه افزود: «شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، هم‌افزایی بی‌نظیری در کشور ایجاد کرد که در تاریخ کشور کم‌سابقه است، اما شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که سانحه هوایی، به‌عنوان حادثه‌‌ایی تلخ، کام مردم عزیز و هموطنان ما را تلخ نمود و البته انتظار و توقع آنست که دلایل آن به تفصیل و با دقت مورد بررسی قرار گرفته و از سوی مراجع رسمی با شفافیت اطلاع رسانی شود».
استاد دانشکده الهیات دانشگاه تهران با اشاره به حوادث پس از این واقعه گفت: «پس از وقوع این سانحه، هم برخی کشورها با مردم ما همدردی کردند و هم برخی با موج‌سواری بر امواج این سانحه، در پی اهداف دیگری بودند. ما از آن‌ها که همدردی واقعی داشتند تقدیر و تشکر می‌کنیم و به آن‌ها که به دنبال اغراض سیاسی از طریق فشار رسانه‌هایشان بودند می‌گوئیم که مردم ما چهل سال بعد از انقلاب، ماهیت دشمن و دوست را به‌خوبی می‌شناسند و میان آنها تفاوت قائل می‌شوند».
دکتر خضری در ادامه گفت: «ما از اینکه جمع زیادی از نخبگان دانشگاهی ما در این حادثه تلخ به شهادت رسیده‌اند، به‌اندازه خانواده‌های آنها اندوهگین هستیم، چون این‌ها فرزندان ما نیز بودند و این داغ، داغ دانشگاهیان نیز هست؛ اما به استناد آیات قرآن و آموزه‌های اسلامی، از هر حادثه‌ای باید درس آموخت و درس‌های این حادثه نیز برای همه است؛ هم مردم ما که صبر و استقامت و بینش بیشتری پیدا می‌کنند و هم مسئولین که لازم است از این رویداد تلخ درس بیاموزند و پس از بررسی دقیق و کارشناسانه حادثه در پی برطرف ساختن مشکلات پس از آن برآیند و با این حادثه‌ها، اهمیت رفع مشکلات و خطاهای فردی، گروهی یا سیستمی را دریابند و برطرف نمایند».
وی در ادامه افزود: «انتظار می‌رود مسئولان مربوط با مدیریت بهتر امور به ویژه فضای رسانه‌ای برای حفظ و تقویت اعتماد ملی و گسترش سرمایه اجتماعی که از وظایف اصلی آنان است، نیز اقدامات مؤثری انجام دهند».
دکتر خضری گفت: «نیز لازم است همچنان که مسئولان کشور تأکید کرده‌اند، مقصران احتمالی این خطا شناسایی و مهم‌تر از آن از خطاهای مشابه در آینده جلوگیری شود تا اعتماد بین‌المللی نسبت به کشور عزیز ما مخدوش نشود و بهانه به دست فرصت‌طلبان بین‌المللی برای تخریب وجهه مطلوب کشور ما نیافتد».
استاد تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی دانشگاه تهران، هم‌چنین با اشاره به اینکه مردم امین انقلاب و کشور هستند و توقع دارند به طور شفاف در جریان همه امور باشند، گفت: «مردم ما و به طور خاص دانشگاهیان ما، هویت و ماهیت دشمن و دشمنی آن‌ها را می‌شناسند و می‌دانند آن‌ها که کشور را تحریم می‌کنند و حتی از ورود دارو برای بیماران خاص و شیر خشک کودکان معصوم به کشور جلوگیری می‌کنند یا دانشگاه‌ها و دانشگاهیان ایرانی را تحریم می‌کنند، نه تنها دوست و خیرخواه ما نیستند، که کمر به نابودی کشور ما بسته‌اند. لذا این ها صلاحیت بحث در این باره را ندارند و طبیعی است که ما و مردم ما به سخنان و رفتار آن‌ها اعتماد نداریم و صف ما از آنها جداست».
سخنران مراسم، با اشاره به نقش نیروهای مسلح در دفاع از کشور تأکید کرد؛ قطعاً مردم اطمینان دارند که هیچ فردی از اینان که همواره مدافعان حریم و مرزهای کشور بوده‌اند تعمداً در صدد ساقط کردن هواپیمای مسافربری نبوده و نیست، از همین رو انتظار دارند مسئولان ابعاد این حادثه شگفت را روشن کنند و مردم را در جریان قرار دهند.
وی در پایان از سوی دانشگاه و خانواده دانشگاهیان، مصیبت از دست‌رفتن هم‌وطنان عزیزمان، به‌خصوص دانش‌آموختگان و دانشجویان دانشگاه تهران را به خانواده آن‌ها تسلیت گفت و برای آنان آرزوی بهره‌مندی از رحمت و رضوان الهی و برای بازماندگان آرزوی صبر و بردباری نمود.


( ۳ )

نظر شما :