دوازدهمین دوره مسابقات کشوری کمیکار با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد

۰۵ آبان ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۵ کد : ۶۵۵۸ اخبار اخبار رویدادها
تعداد بازدید:۴۳۹۳
دوازدهمین دوره مسابقات کشوری کمیکار ۳ آبان ۱۳۹۷، طی دو روز رقابت با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.

دکتر پیام زاهدی، دبیر اجرایی دوازدهمین دوره مسابقات کشوری کمیکار در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه تهران و در تعریف کمیکار گفت: «(Chem-e-car) مخفف ماشین مهندسی شده شیمیایی (Chemical engineered machine) و یک مسابقه جهانی شناخته شده برای دانشجویان رشته‌های مهندسی شیمی، پلیمر، مکانیک و برق است».
وی با بیان اینکه این مسابقات اولین بار توسط انجمن مهندسین شیمی آمریکا (AIChE) مطرح شد، خاطر نشان کرد: «با توجه به اهمیت موضوع از جهت انطباق دروس خوانده شده توسط دانشجویان با فعالیت‌های عملی در عرصه تکنولوژی در سال ۱۳۸۳ در دانشگاه‌های ایران نیز مطرح گردید و اولین دوره آن در دانشگاه علم و صنعت و پس از آن دومین دوره سال ۱۳۸۴ در دانشگاه تهران برگزار شد».
دکتر زاهدی افزود: «بعد از ۱۳ سال دانشگاه تهران به همت و تلاش مستمر دانشکده مهندسی شیمی، انجمن علمی مهندسی شیمی و پلیمر دانشکده مهندسی شیمی پردیس دانشکده‌های فنی و انجمن مهندسی شیمی ایران برای دومین بار میزبان دوازدهمین دوره مسابقات کشوری کمیکار با مشارکت ۲۸ تیم دانشجویی و ۸ تیم دانش‌آموزی شده است».
به گفته دبیر اجرایی دوازدهمین دوره مسابقات کشوری، تیم‌های شرکت کننده این دوره با دقت داوری اولیه شدند و از حدود ۶۰ تیم که اعلام آمادگی کرده بودند، تعداد ۳۶ تیم انتخاب نهایی شده تا به رقابت بپردازند.
وی با اظهار اینکه مسابقات در پنج بخش پوستر، ایده برتر، جداسازی، لیگ آزاد و عملکرد برگزار شد، گفت: «در روز اول تیم‌ها با ارائه پوستر و ماشین‌های خود توسط داوران برگزیده مورد ارزیابی قرار گرفتند و در آخر این روز نفرات اول تا سوم بخش پوستر و هم‌چنین ایده برتری که می‌تواند روی نیروی محرکه یا سیستم ترمز ماشین باشد، تعیین شدند».
دکتر زاهدی تصریح کرد: «اما اوج هیجان و رقابت بین تیم‌ها در روز دوم و در سالن مجهز باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برای کسب رتبه‌های برتر در بخش عملکرد و لیگ آزاد انجام گرفت. پس از آماده‌سازی سالن طبق استانداردهای بین‌المللی، مسابقه بین ماشین‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف و با سیستم‌های محرکه و ترمز مهندسی شده آغاز شد».
دبیر اجرایی دوازدهمین دوره مسابقات کشوری با عنوان اینکه در بخش عملکرد ماشین‌ها باید مسافت ۱۵ متر را با سرعت مناسب و توقف روی خط پایان مسابقه طی می‌کردند، ادامه داد: «تیم داوری با دقت و نهایت عدالت مداری امتیاز تیم‌ها را محاسبه و درهمان لحظه روی مانیتور اعداد اعلام می‌شد و در پایان پس از دو بار اجرای بخش عملکرد، تیم‌های برتر تعیین شدند. در بخش لیگ آزاد نیز تیم‌ها با توجه به پتانسیل ماشین‌های ساخته شده باید مقدار معینی بار را در مسافتی مشخص که خودشان اعلام می‌کردند، می‌پیمودند که هر ماشینی که بار بیشتر و مسافت طی شده بیشتری را طی می‌کرد به‌عنوان تیم برتر معرفی می‌شد».
وی در پایان افزود: «برای اولین بار در دوازدهمین دوره مسابقات ملی کمیکار در دانشگاه تهران بخش جداسازی آب و اتانول نیز در دستور کار قرار گرفت که تنها با یک تیم شرکت کننده همراه بود و البته کیفیت برگزاری مسابقه را دوچندان کرد. در این قسمت مخلوط آب و اتانول (۳۰ درصد الکل) باید توسط فرایند تقطیر و درصد خلوص الکل افزایش می‌یافت تا ماشین برای حرکت از آن استفاده کند».
دوازدهمین دوره مسابقات کشوری کمیکار ۲ و ۳ آبان ۱۳۹۷ به همت دانشکده مهندسی شیمی پردیس دانشکده‌های فنی برگزار شد و با اعلام نفرات برتر و اهدای جوایز به کار خود پایان داد.

لیست تیم‌های برتر دوازدهمین دوره مسابقات کشوری کمیکار:
بخش عملکرد:

۱. تیم FCV junior از دانشگاه تهران
۲. تیم گلستان از دانشگاه گلستان
۳. تیم رادیکال آزاد از دانشگاه اراک

بخش لیگ آزاد:
۱. تیم رادیکال آزاد از دانشگاه اراک

بخش پوستر:
۱. تیم اوختای از دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
۲. تیم آلفا از دانشگاه صنعتی همدان
۳. تیم BDVRU از دانشگاه ولیعصر رفسنجان

بخش ایده برتر:
۱. تیم آلفا از دانشگاه صنعتی همدان

بخش جداسازی:
۱. تیم آلفا ۲۳ از دانشگاه شهید باهنر کرمان

بخش دانش آموزی:
۱. تیم اوژن از پژوهش‌سرای جابر بن حیان فین هرمزگان.

دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه تهران می‌توانند با عضویت در «شعاع» (شبکه علمی آموزش عالی دانشگاه تهران) در جریان آخرین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه قرار گیرند.


( ۲۳ )

نظر شما :