به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود

نشست بین‌المللی خاورمیانه- اروپا: همکاری در انتقال تجربیات پژوهشی برای دستیابی به آینده پایدار

۲۳ مهر ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۵ کد : ۶۴۶۶ اخبار اخبار برگزیده اخبار توسعه‌ای
تعداد بازدید:۳۶۵۱
نشست بین المللی خاورمیانه - اروپا: همکاری در انتقال تجربیات پژوهشی برای دستیابی به آینده پایدار در روزهای ۲۷ تا ۲۹ مهر ۱۳۹۷ به میزبانی دانشگاه تهران در جزیره کیش برگزار می‌شود.
نشست بین‌المللی خاورمیانه- اروپا: همکاری در انتقال تجربیات پژوهشی برای دستیابی به آینده پایدار

دکتر عباس زارعی هنزکی، دبیر علمی نشست بین المللی خاورمیانه-اروپا، در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه تهران گفت: در این نشست پژوهشگران موسسات پژوهشی و مدیران تصمیم‌ساز از کشورهای مختلف اروپایی از جمله اتریش، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، پرتقال، سوئد و سوئیس و نیز کشورهای خاورمیانه حضور دارند.

وی با اشاره به اهداف این نشست افزود: مهم‌ترین اهداف نشست خاورمیانه- اروپا ایجاد و تقویت انجمنی متشکل از تصمیم گیران کلیدی از موسسات علمی و پژوهشی خاورمیانه و اروپا، ایجاد ارتباط بین تیم‌های پژوهشی، یافتن راهکار برای غلبه بر موانع در همکاری‌های پژوهشی و نوآوری، شامل موانع سازمانی، موانع عملی و موانع فرهنگی، تقویت همکاری‌های بین‌المللی در ارتباط با تحقیق و نوآوری و یادگیری با هم و از یکدیگر است.

به گفته دبیر علمی نشست، مسائلی همچون خط مشی نوآوری و علم، نقاط قوت و ضعف در همکاری‌های علمی و پژوهشی در خاورمیانه و بین کشورهای خاورمیانه و اروپا، چهار حوزه پژوهشی آب، انرژی‌های تجدید‌پذیر، بیماری‌های غیرواگیر و مسائل شهری و شهرنشینی و نوآوری‌های مربوط به آنها و ارتباط آنها با یکدیگر، انتقال تکنولوژی و مهارت، ثبت اختراع و ارزیابی کیفیت، ایجاد و گسترش همکاری‌های پژوهشی و نوآوری در این نشست مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دکتر زارعی هنزکی اظهار کرد: این نشست بر اساس طرحی که سازمان ملل با عنوان شبکه آب و انرژی و غذا دنبال می‌کند توسط دانشگاه‌های امیرکبیر، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی ایران با محوریت دانشگاه تهران برنامه‌ریزی شده است. این پنج دانشگاه برتر کشور با تشکیل یک کنسرسیوم و الگوبرداری از این شبکه، نشست بین‌المللی خاورمیانه و اروپا را در دستور کار خود قرار دادند.

وی خاطرنشان کرد: در این نشست سه‌روزه محققان داخلی و خارجی و سرمایه‌گذاران در پنل‌های تخصصی به بررسی چالش‌های موجود این چهار حوزه در منطقه می‌پردازند.

دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه تهران می‌توانند با عضویت در «شعاع» (شبکه علمی آموزش عالی دانشگاه تهران) در جریان آخرین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه قرار گیرند.


( ۱ )

نظر شما :