برگزاری نشست علمی گرد و غبار چالش‌ها و راهکار‌ها در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران

۲۹ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۹ کد : ۵۸۳۵ اخبار
تعداد بازدید:۹۱۵
همزمان با روز جهانی بیابان‌زدایی نشست علمی گرد و غبار چالش‌ها و راهکارها با حضور کارشناسان داخلی و بین‌المللی در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار شد.
برگزاری نشست علمی گرد و غبار چالش‌ها و راهکار‌ها در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، همزمان با روز جهانی بیایان‌زدایی، ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ نشست علمی گرد و غبار چالش‌ها و راهکار‌ها با حضور کارشناسان داخلی و بین‌المللی در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این نشست، دکتر محمدرحیمیان، معاون پژوهشی دانشگاه تهران در سخنانی گفت: «امروز پدیده گرد و غبار یکی از مهم‌ترین چالش‌های جهانی به‌ویژه در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقاست. گرد و غبار به شدت کشورهای واقع در کمربند شمالی بیابان از جمله ایران، عراق، سوریه، لبنان، افغانستان و... را تحت تأثیر زیان بار خود قرار داده و به شکل یک معضل با تبعات فراوان در ابعاد انسانی و محیط زیستی سیمای خود را نمایان کرده است».

معاون پژوهشی دانشگاه گفت: «تغییر وسیع کاربری اراضی، کنترل بی‌برنامه و بدون رعایت حداقل نیازهای زیست محیطی در رهاسازی منابع آب کنترل شده توسط کشورهای بالادست و همسایه و حتی در یک سرزمین واحد سیاسی از جمله عواملی است که در بسط پدیده گرد و غبار نقش‌آفرینی می‌کند».

دکتر رحیمیان افزود: «تهدید سلامت انسان از آثار خطرناک پدیده گرد و غبار بوده که محدود به دامنه‌های جغرافیایی و سیاسی نبوده و فراگیری قابل توجهی دارد».

رائو ماتا، نماینده موقت فائو در ایران نیز در این نشست با بیان اینکه تخریب خاک در جهان قابل جبران نیست، گفت: «بر همین اساس پروژه‌های مشترکی در ایران و سایر نقاط جهان به اجرا درآمده است».

رائو ماتا افزود: «پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته» ( RFLDL ) در مناطق خشک و نیمه خشک استان‌های کرمان و خراسان جنوبی یکی از مهمترین برنامه‌های مشترک در این حوزه است که با حمایت سازمان تسهیلات جهانی محیط زیست اجرا می‌شود».

وی اظهار داشت: «در فرآیند اجرای پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب شده، ظرفیت‌های جوامع محلی به‌منظور تحقق مدیریت پایدار اراضی جنگلی و برای حفاظت از جنگل‌ها، اراضی فرسوده و دیگر منابع طبیعی و نیز ارتقا معیشت‌های جایگزین، تقویت می‌شود».

ماتا گفت: «این پروژه‌ها در تطابق با سیاست‌گذاری‌های ملی در زمینه مقابله با بیابان‌زایی، حفاظت از تنوع زیستی و کاهش آثار منفی تغییرات آب و هوایی به اجرا درآمده است».

وی افزود: «در چارچوب برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آبی حوضه دریاچه ارومیه، فائو نیز حمایت‌های لازم برای احیای دریاچه و اکوسیستم جانبی دارد».

ماتا ادامه داد: «افزون بر این، دو پروژه منطقه‌ای فائو در بخش کمبود آب و مبارزه با خشکسالی در ایران استمرار دارد».

وی اضافه کرد: «فائو همچنین در تلاش است تا از طریق دومین پروژه منطقه‌ای با عنوان «حمایت از پلت‌فرم همکاری منطقه‌ای در برنامه ابتکار کمبود آب» ظرفیت‌های منطقه‌ای و تبادل اطلاعات بین کشورهای منطقه را افزایش داده و چارچوبی برای افزایش بهره‌وری آب ارائه کند».

نماینده موقت فائو در ایران بیان داشت: «فائو درمسیر پیش رو در نظر دارد در چارچوب برنامه کاری‌اش و به گونه‌ای فعال، تخصص فنی و تجربیات جهانی خود را دوشادوش سایر کارگزاری‌های ملل متحد و شرکای دیگر در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد».

طرح سد سبز الگویی مناسب برای بیابان‌زدایی در جهان است

سفیر جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر در ایران نیز با بیان اینکه کشورش در امر بیابان‌زدایی پیشرو است، گفت: «طرح موفق سد سبز الجزایر الگویی مناسب برای بیابان‌زدایی در ایران و جهان است».

عبدالمنعم الاحریز افزود: «میزبانی نشست منطقه‌ای بررسی موضوعات کلیدی کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی در سال ۲۰۱۱، ارائه ششمین گزارش ملی اجرای کنوانسیون سازمان ملل برای مقابله با بیابان‌زایی در سال ۲۰۱۶ توسط الجزایر از جمله دلایل این موفقیت است».

وی با بیان اینکه جنوب الجزایر نیز با مشکل ریزگردها مواجه است، اظهار داشت: «بیش از ۸۷ درصد مساحت الجزایر با وسعتی تقریباً برابر با ۲ میلیون کیلومتر مربع را منطقه صحرا تشکیل می‌دهد که در جنوب این کشور واقع شده است».

الاحریز افزود: «در این بخش از کشور سالانه شاهد جا به جایی بین ۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تن گرد و خاک و مقدار ۱۰ تا ۲۰ میلیون تن ماسه توسط باد هستیم».

وی بیان داشت: «پدیده بیابان‌زایی در الجزایر، بیشتر در استپ‌های مناطق خشک و نیمه خشک فلات‌ها که حدود ۸۴ درصد از مساحت کل کشور را در بر می‌گیرد، اتفاق می‌افتد».

سفیر الجزایر در ایران اضافه کرد: «این مناطق که از وسعتی بالغ بر ۳۲ میلیون هکتار برخوردار هستند جمعیتی بیش از ۴ میلیون نفر را در خود جای داده‌اند و همواره جز مناطق قابل توجه در امر پرورش گوسفند با ظرفیتی حدود ۱۸ میلیون رأس بوده‌اند».

وی با تشریح آسیب‌های بیابان‌زایی در الجزایر گفت: «بیش از ۴۰ سال است که الجزایر با رویکردی جامع مبتنی بر مشارکت بخش‌های مختلف به مقابله با بیابان‌زایی پرداخته است».

الاحریز خاطرنشان کرد: «بر همین اساس الجزایر برای مقابله با پدیده بیابان‌زایی از ابتدای دهه ۷۰ میلادی طی اقداماتی جسورانه و بی سابقه به اجرای پروژه کلان «سد سبز» مبادرت ورزیده است».

وی بیان داشت: «این پروژه مرزهای غربی و شرقی الجزایر را با مسافتی بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر و میانگین عرض ۲۰ کیلومتر به هم متصل می‌کند. این جنگل‌کاری که بازدهی آن در نقاط مختلف از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد متغییر است، مساحتی بیش از ۳ میلیون هکتار را تحت پوشش قرار می‌دهد. از اهداف این کمربند سبز می‌توان به تقویت و محافظت از خاک، حفظ سفره‌های آبی، بهره‌برداری معقول از آب‌ها و مقابله با پیشروی بیابان اشاره کرد».

وی گفت: «البته تا کنون تدابیر دیگری نیز به منظور مقابله با پیشروی بیابان در قالب اقدام ملی مقابله با بیانان‌زایی‌در نظر گرفته شده است».

سفیر الجزایر در ایران یادآور شد: «دخیل کردن آحاد مردم در تمام سطوح و آگاه‌سازی گسترده در زمینه خطرات پدیده بیابان‌زایی، جنگل‌کاری، مقابله با تخریب جنگل‌ها و حفاظت از گونه‌های زیستی از جمله تدابیری هستند که هر شهروند به شرکت در آن دعوت شده است».

وی اضافه کرد: «توسعه اجتماعی اقتصادی و فرهنگی فلات‌های مرتفع به منظور استقرار جمعیت‌های محلی از طریق جذب سرمایه عمومی، تقویت ظرفیت‌های اقلیمی و آب و هوایی، آبی و ملی ضروری است».

سفیر الجزایر بیان داشت: «به کمک سامانه هشدار خشکسالی و توسعه بخش کشاورزی دامپروری از طریق توانمندسازی اراضی با جذب سرمایه خصوصی از دیگر محورهای این برنامه است».

وی تصریح کرد: «الجزایر در زمینه برنامه‌های محلی مقابله با بیابان‌زایی به اجرای ۱۲ هزار پروژه در چارچوب برنامه ۵ ساله (۲۰۱۴-۲۰۱۰) پرداخته است».

الاحریز افزود: «این برنامه‌ها با هدف تقویت و توسعه سد سبز، ترویج بهره‌برداری معقول از مراتع و نیز آگاه‌سازی مسئولین محلی و شهروندان برای تعهدی پایدار در مقابله با بیابان‌زایی، تدوین شده است».

وی بیان داشت: «این اقدام ملی در اجرای دستور کار ۱۰ ساله (۲۰۱۸-۲۰۰۸) کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مقابله با بیابان‌زایی تهیه شده است».

شایان ذکر است که در این نشست یک روزه علمی، مسئله گرد و غبار، چالش‌ها و راهکارهای مقابله با بیابان‌زایی و پدیده گرد و خاک در ایران و جهان توسط کارشناسان داخلی و خارجی مورد بررسی قرار گرفت.

جدیدترین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه تهران را در پیام‌رسان «ایتا» به نشانی UTPRNEWS@ دریافت نمایید.


نظر شما :