رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

۰۳ دی ۱۳۹۶ | ۱۶:۴۲ کد : ۵۰۴۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۶۷۲
مراسم روز فناوری و رونمایی از دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد.
رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، سوم دی ۱۳۹۶ همزمان با برگزاری روز فناوری در پارک علم و فناوری دانشگاه، از ۱۵ دستاورد فناوری این پارک رونمایی شد.

دکتر محمود نیلی احمد آبادی، رئیس دانشگاه تهران در مراسم رونمایی از محصولات فناورانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران که در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه برگزار شد، خاطر نشان کرد: «در سال ۱۳۸۰ نمی‌توانستیم به کاربردی ساختن فناوری و دستاوردهای حاصل تلاش محققان فکر کنیم؛ اما اکنون به مرحله‌ای رسیده‌‌ایم که به فکر به‌روز کردن فناوری و به دنبال تصویرسازی نقشه راه برای اقتصاد آینده به واسطه فناوری داخلی هستیم».

وی با تاکید بر اینکه باید هم اکنون طوری برنامه‌ریزی کنیم که بتوانیم مشکلات کشور را با فکر و فناوری رفع کنیم، گفت: «اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم کشور با فقر و چالش های زیادی مواجه خواهد شد. ما هیچ راهی جز این برای رفع چالش‌های موجود نداریم، در گذشته تجربیاتی در حوزه‌های سرمایه‌گذاری‌های خارجی، خرید فناوری خارجی، تمرکز بر تولید داخلی و سیاست‌های جایگزینی صادرات با واردات را داشته‌ایم، ولی همچنان با فقر و بیکاری دست به گریبان هستیم و این در حالی است که اگر همه سرمایه‌ها در کنار هم قرار گیرد، شاهد اتفاقات بزرگی در حوزه اقتصاد خواهیم بود».

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه تنها راه برون رفت کشور از چالش‌های اقتصادی، تمرکز شرکت‌های دانش‌بنیان بر تولید محصولات با فناوری‌های پیشرفته است، گفت: «بانک جهانی سرمایه‌گذاری در حوزه شرکت‌های نفتی را منع کرده زیرا آلودگی‌های نفتی ایجاد می‌کنند؛ به همین دلیل بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها باید به سمت صنایع پاک، سبز و انرژی‌های تجدیدپذیر برود».

دکتر نیلی در ادامه گفت: «ایران در حوزه انرژی‌های خورشیدی به دلایل دانش و پتانسیلی که دارد می‌تواند سرآمد باشد و در میزان پیشرفت کشور تاثیرگذار؛ اما در این زمینه کند پیش می‌رود و در مقابل، کشورهای فاقد آفتاب، بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها را در این حوزه انجام داده‌اند».

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در زمینه صنعت، تجارت و خدمات به بلوغ نرسیده است، خاطر نشان کرد: «تعداد بازیگران این حوزه محدود هستند؛ بازیگران همان استادان و دانشجویان هستند».

دکتر نیلی افزود: «در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران طرح شکوفایی را اجرایی کردیم که به واسطه آن توانسته‌ایم ۲۰۰ پایان‌نامه را حمایت کنیم و این در حالی است که سالانه حدود ۹ هزار رساله دکتری تدوین می‌شود که این می‌تواند بخش بزرگی از اقتصاد کشور را تامین کند».

در ادامه مراسم دکتر عباس زارعی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به برنامه‌های آتی این پارک گفت: «توسعه قطب‌های علمی دانشگاه و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار این پارک قرار دارد. در کشور ما دولت با رویکرد اقتصاد مقاومتی عمل می‌کند، همانطور که در دنیا نیز اقتصاد مقاومتی نقش مهمی را ایفا می‌کند».

وی با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری در کشور ایران ارتباط دهنده دولت، دانشگاه و صنعت هستند، اظهار داشت: «این پارک‌ها در مسیر اقتصاد دانش‌بنیان هستند و در اقتصاد دانش‌بنیان، تولید ملی و کاهش وابستگی اقتصادی به نفت دنبال می‌شود».

زارعی اضافه کرد: «صنعت اینترنتی و اینترنت صنعتی مبحثی است که باید در اقتصاد صنعت چهارم منتظر آن باشیم و ما در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، برای هماهنگ شدن با تحولات انقلاب صنعت چهارم برنامه‌ریزی کرده‌ایم».

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، ایجاد دانشگاه نسل سوم و کارآفرین را از دیگر رویکردهای این پارک نام برد و ادامه داد: «در این نسل از دانشگاه، دیگر دانشگاه‌ها به تولید پژوهش نمی‌پردازند، بلکه مدیریت پژوهش را مدنظر قرار می‌دهند».

دکترزارعی همچنین به برنامه‌های آتی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: «توسعه قطب‌های علمی دانشگاه و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله برنامه‌های آتی ما به شمار می‌رود و مهم‌ترین فعالیت‌های قطب‌های علمی حرکت در سیستم‌های حل مسئله و تبدیل فناوری به کسب وکارهای دانش‌بنیان است».

رئیس پارک علم و فناوری خاطرنشان کرد: «گردش مالی شرکت‌های مستقر در پارک در سال ۹۶ بالغ بر ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است که با دارایی حدود ۶۰۰ میلیارد تومان توانسته‌ایم ۶۰۰ محصول را تولید کنیم».

وی با بیان اینکه فناوری اطلاعات در حوزه فناوری بیشترین درآمد را دارند، گفت: «مهم‌ترین بخش قطب علمی در سیستم‌های حل مسئله است که بتوان به واسطه آن، فناوری را به کسب و کار تبدیل کرد».

زارعی با بیان اینکه توسعه سطح فناوری در پارک به سطح «های‌تک» رسیده است، خاطر نشان کرد: «ثبت اختراعات در این پارک علم و فناوری به ۵۰ مورد رسیده است».

لازم به ذکر است که در این مراسم از ۱۵ طرح پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی شد. هوشمند کردن ثبت تخلفات با طراحی دوربین پلاک خوان از سوی حسین توحیدی؛ نقشه گیتا از سوی ماهیار سلطانی؛ کارتخوان ایمن از سوی شاهین نوروزی؛ تولید سیم و مفتول فوق نازک پالادیوم تنگستن از سوی علیرضا عسگریانی؛ طراحی و ساخت دستگاه هولترمانیتور برای ثبت پیوسته ضربان قلب از سوی امید شعاعی؛ دستگاه چاپ اطلاعات متغیر با پردازش تصویر از سوی جواد شکیب؛ محاسبات وب از سوی ابوالقاسم قاسم‌پور؛ دستگاه شبیه‌ساز ضربه از سوی محمدرضا منتظری؛ پکیج آموزش تخصصی ساخت حداقل محصول قابل عرضه در حوزه اینترنت اشیا از سوی مهیار عباسیان؛ برونکدسید از سوی سید علا سجادی؛ نود اینترنت اشیا از سوی سید علیرضا حسینی؛ شامپو بیزالن از سوی سیدصدرالدین نبوی؛ مترجم هوشمند فرازین از محسن عرب سرخی میشایی؛ انژکتور سی تی اسکن از سوی امیر دهقاندار؛ بلوک سبک کابلکس از سوی محمدرضا مخملباف طرح‌های رونمایی شده‌اند. این طرح‌ها با حضور سرمایه‌گذاران و صاحبان صنعت طرح‌های رونمایی شدند.


( ۱ )

نظر شما :