جشن سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب در دانشکده مطالعات جهان

۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۸:۴۲ کد : ۳۸۵۱ اخبار اخبار رویدادها
تعداد بازدید:۲۸۰۹
جشن سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ با حضور رئیس دانشکده مطالعات جهان، معاون بین‌الملل و مشاوران امور بین‌الملل دانشکده‌های مختلف دانشگاه تهران در تالار ملل دانشکده مطالعات جهان برگزار شد.

در ابتدای مراسم، دکتر سعیدرضا عاملی، رئیس دانشکده مطالعات جهان، ضمن تبریک سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به آثار ارزشمند انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: «پیروزی انقلاب اسلامی سرمایه بزرگی بود که در تاریخ ایران محقق شد و ایرانی متفاوت را متولد کرد».

وی افزود: «وقتی به عنوان یک سرمایه عظیم به تغییری توجه کنیم که انقلاب اسلامی ایران در نظام حکمرانی کشور به وجود آورد، می‌بینیم این تغییر، مسیری بزرگ در تاریخ ایران و حتی جهان به وجود آورد، آن هم در دوره‌ای که الگوی انقلاب‌ها در جهان یا به سمت انقلاب‌های سوسیالیستی حرکت می‌کرد و یا انگیزه لیبرال دموکراسی داشت. ایجاد نظام جمهوری اسلامی اتفاق بسیار عظیمی بود تا جایی که جامعه‌شناسان آن دوران چنین تحول اجتماعی را پیش‌بینی نمی‌کردند. آنجا که گیدنز در کتاب جامعه‌شناسی ویرایش چهارم خود می‌گوید: «ما هر انقلابی را تصور می‌کردیم به جز انقلابی که به دلیل دین و برای مطالبه دینی» صورت بگیرد».

رئیس دانشکده مطالعات جهان در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران یک تغییر نظام بود، افزود: «لزوما این تغییر کار یک‌روز و یک‌دهه و حتی چند دهه نیست. البته کسی این ادعا را ندارد که همه چیز بر مبنای سنت پیغمبر، ارزش‌های الهی و اسلامی و رعایت عدالت اجتماعی محقق شده است. قطعاً خلاء‌های بسیار زیادی هم هست که دفاع بی‌جا از آن‌ها هم می‌تواند ضربه‌ای بر ارزش‌های عظیم انقلاب باشد. ولی آنچه مهم است دست‌یافتن به یک ساختار و نظام الهی و عقلانی است که بر پایه استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی شکل گرفته است».

رئیس دانشکده مطالعات جهان در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد که انقلاب اسلامی تلاش کرد تا عناصر تمدنی اسلام را در ایران در حوزه‌های علمی، اجتماعی و قدرت نظامی احیا کند.

دکتر سعیدرضا عاملی در پایان رشد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در همه این حوزه‌ها را نیازمند سپاسگزاری دانست.

دکتر محمد باقر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران، نیز همزمانی چهل‌و نهمین جلسه مشاوران بین‌الملل با ایام دهه فجر را به فال نیک گرفت و گفت: «پیروزی انقلاب اسلامی باعث احیای فضای اسلامی و محیطی مناسب برای رشد مسلمانان شد که با اعتماد به نفس بیشتر در این فضا حضور یابند و با دغدغه کمتر فعالیت کنند».

سپس دکتر جواد شعرباف، معاون اداری و مالی دانشکده، به معرفی کارمندان نمونه دانشکده مطالعات جهان و برگزیدگان مسابقات ورزشی ویژه کارمندان به مناسبت همین ایام پرداخت.


( ۴ )

نظر شما :