ثبت بیش از ۴۵۰ زمین‌لرزه در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک

۰۳ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۰:۱۸ کد : ۳۴۶۷۷ اخبار اخبار حوادث / زلزله خبر
تعداد بازدید:۱۳۸
بر اساس آمار شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، بیش از ۴۵۰ بار لرزید.

بنا بر گزارش مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ تعداد ۴۵۴ زمین‌لرزه را ثبت کردند. این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند. در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ تعداد ۱۱ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها در روز جمعه ۸ اردیبهشت‌ماه ساعت ۲:۰۹ در قدمگاه واقع در استان خراسان رضوی با بزرگی ۴.۷ در مقیاس امواج زمین رخ داده‌است.


شکل ۱. محل وقوع بزرگترین زمین‌لرزه کشور در اردیبهشت ۱۴۰۲ (قدمگاه خراسان رضوی)

 

از لحاظ آماری ۳۹۳ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر ۳، تعداد ۵۰ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳و۴، و تعداد ۱۱ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ بوده‌است. استان خراسان‌رضوی با ۶۶ زمین‌لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های آذربایجان غربی و خراسان جنوبی به ترتیب با ۴۹ و ۴۹ زمین‌لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه‌نگاری کشوری در اردیبهشت‌ماه امسال ۶ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرده‌است که بزرگترین آنها با بزرگی ۳.۸ در مقیاس امواج درونی زمین در صفادشت بوده‌است.

 
نقشه رومرکز زمین‌لرزه‌های ایران و نواحی مجاور در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲

 


 آمار زمین‌لرزه‌های کشور در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و میانگین ماهانه ۱۰ سال اخیر

 

جدول ۱. آمار زمین‌لرزه‌های کشور در اردیبهشت ۱۴۰۲ به تفکیک استان‌ها

کلید واژه ها: زمین‌لرزه مؤسسه ژئوفیزیک


نظر شما :