معرفی کتاب: فن‌آوری گاز طبیعی مایع

۰۶ آذر ۱۴۰۱ | ۱۰:۲۱ کد : ۳۱۵۷۶ گفت‌وگو و گزارش
تعداد بازدید:۱۶۱
روابط عمومی دانشگاه تهران: کتاب «فن‌آوری گاز طبیعی مایع (مبانی، کاربردها و چشم‌انداز بازار)» عنوان کتابی است که دکتر علی وطنی استاد دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، سرپرست مؤلفان آن است.

این کتاب که مقدمه‌ای بر معرفی فن‌آوری گاز طبیعی مایع به‌شمار می‌رود، با هدف آشنایی با جنبه‌های مختلف این شاخه مهم از علوم مهندسی و در پنج فصل نگارش شده است.
در فصل نخست، مقدمه‌ای شامل کلیات فن‌آوری مایع‌سازی گاز طبیعی و جنبه‌های فنی حاکم بر آن ارائه شده است. در فصل دوم، مروری بر مبانی علمی فن‌آوری مایع‌سازی با تمرکز بر عملکرد چرخه‌های سردسازی تراکم بخار و انبساطی و نیز تجهیزات و مبردهای مورد استفاده در آن‌ها انجام شده است.
در فصل سوم، انواع فرآیندهای تجاری مایع‌سازی گاز طبیعی مورد بررسی قرار می‌گیرند و فصل چهارم به معرفی برخی از مهم‌ترین کاربردهای فن‌آوری گاز طبیعی مایع در حوزه‌های اوج‌سایی مصرف گاز، سوخت خودروهای سنگین و سوخت حمل و نقل دریایی می‌پردازد. در فصل پنجم نیز وضعیت کنونی صنعت گاز طبیعی مایع و چشم‌انداز آن در دهه‌های آینده مورد بررسی قرار گرفته است.
در پیش‌گفتار مؤلفان کتاب می‌خوانیم:
روند رو به رشد استفاده از گاز طبیعی به‌عنوان یک منبع انرژی پاک در کلیه نقاط جهان، بیش از هر چیز، مرهون توسعه فناوری‌های انتقال گاز طبیعی است؛ زیرا توزیع جغرافیایی نامتوازن مخازن گاز در جهان، فاصله بین مراکز تولید گاز و نقاط مصرف نهایی را بسیار طولانی نموده است. این فناوری‌ها شامل خط لوله، مایع‌سازی، تبدیل به هیدروکربن‌های مایع، تبدیل به برق و … می‌شود که هر یک از آنها محدوده کاربرد و حجم انتقال معینی دارد. امروزه، فناوری مایع‌سازی گاز طبیعی مهم‌ترین روش انتقال گاز طبیعی به‌شمار می‌رود و آینده صنایع گاز با رشد این فناوری گره خورده است. با تبدیل گاز طبیعی از حالت گازی به حالت مایع و کاهش قابل توجه حجم، انتقال آن با سهولت بیشتری انجام می‌شود.
کتاب فن‌آوری گاز طبیعی مایع (مبانی، کاربردها و چشم‌انداز بازار) را انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران روانه بازار نشر کرده است.

کلید واژه ها: فن‌آوری گاز طبیعی مایع معرفی کتاب دانشگاه تهران


( ۱ )

نظر شما :