نمونه‌سازی سریع آلیاژهای مستحکم و سبک وزن صنایع هوا و فضا توسط پژوهشگران دانشگاه تهران

۲۷ دی ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۶ کد : ۲۸۴۶ اخبار حوزه فنی و مهندسی اخبار علمی-فناوری
تعداد بازدید:۲۰۰۸
روش نوینی برای نمونه‌سازی سریع آلیاژهای مستحکم و سبک‌وزن صنایع هوا و فضا در دانشگاه تهران ارایه شد.
نمونه‌سازی سریع آلیاژهای مستحکم و سبک وزن صنایع هوا و فضا توسط پژوهشگران دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر مهدی وحدتی دانش‌آموخته دکترای مهندسی ساخت و تولید دانشگاه تهران، توانست با انتقال و اِعمال موثر ارتعاشات اولتراسونیک، موفق به شکل‌دهی تدریجی آلیاژهای مستحکم و سبک وزن صنایع هوا و فضا در دمای اتاق شود.

با توجه به اهمیت جایگاه نمونه‌سازی سریع به ویژه در ارتباط با شکل‌دهی آلیاژهای آلومینیم، تیتانیوم و منیزیم در صنایع هوایی، در این پژوهش، فرآیند شکل‌دهی تدریجی تک‌‌نقطه‌ای به کمک ارتعاشات اولتراسونیک که به اختصار UVaSPIF نامیده می‌شود، توسعه داده‌ شده است و بدین منظور، تأثیرات سطحی و حجمی ارتعاشات اولتراسونیک بر مکانیزم فرآیند شکل‌دهی تدریجی مورد مطالعه قرار گرفته است.

شایان ذکر است از نتایج این پژوهش که با هدایت دکتر رمضانعلی مهدوی نژاد به انجام رسیده است، ۴ مقاله ISI و ISC و ۳ مقاله در مجلات و کنفرانس‌های معتبر خارجی و داخلی منتشر و ارایه شده است.

همچنین اختراع حاصل از یافته‌های این پژوهش، که با تأیید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به ثبت رسیده است (طبقه‌بندی بین‌المللی: F16B; B22)، موفق به احراز رتبه سطح سه جشنواره رویش بنیاد ملی نخبگان گردیده است.


( ۵ )

نظر شما :