استاد دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران:

کاهش سن مصرف سیگار هشداری برای همه کشورهاست / ورزش منظم به افزایش عزت نفس و کاهش استرس کمک می‌‌‌کند

تعداد بازدید:۳۰۰
استاد دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران، کاهش سن مصرف مواد دخانی از جمله سیگار را هشداری برای همه کشورها عنوان کرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر مهدی شهبازی، عضو هیأت علمی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران در نشست تخصصی «جهانی بدون دخانیات»، گفت: گزارشی مبنی بر استعمال ۳۸۰ نخ سیگار به ازای هر ایرانی در نیمه اول سال ۱۴۰۰ و همچنین افزایشی بودن آمار مصرف دخانیات در میان دختران و بانوان نیازمند یک نهضت ملی در زمینه فرهنگ‌سازی برای دوری از دخانیات است.
وی نمایش سبک زندگی برخی از سلبریتی‌ها در فضای مجازی را بر زندگی افراد جامعه مؤثر دانست و افزود: ورزشکاران نماد سلامت جامعه هستند اما گاهی نمایش سبک زندگی برخی از آنها در فضای مجازی به گونه‌ای است که مصرف بی‌رویه انواع مواد دخانی را به تصویر می‌کشد.
دکتر شهبازی با یادآوری اینکه افزایش ضربان قلب، آسیب به ریه، کمبود اکسیژن، افزایش فشار خون و … از عوارض مصرف سیگار و بهبود سیستم قلبی، تسریع جریان خون، افزایش هموگولوبین و انتقال بهتر اکسیژن از آثار سودمند ورزش است، خاطرنشان کرد: ورزش عامل کمک‌کننده در زمینه ترک سیگار، افزایش آگاهی درونی و اهمیت قائل شدن بیشتر به سلامت به وسیله انگیزش درونی است. ورزش یک عامل کمک‌کننده برای کنار گذاشتن عادت مصرف دخانیات است که در اثر تکرار صورت گرفته است.
استاد دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران درباره نقش ورزش در پیشگیری از مصرف دخانیات، اظهار کرد: توصیه ما برای جایگزین کردن ورزش به جای دخانیات این است که افراد از سرخوشی‌های ورزشی بهره‌مند شوند که نتیجه آن کاهش استرس و افزایش عزت نفس است که در هر مرحله از ورزش بروز پیدا می‌کند. اگر ورزش به صورت منظم اتفاق بیفتد، بر افزایش عزت نفس و کاهش استرس و اضطراب کمک می‌‌‌کند.
وی از پیاده‌روی سریع و منظم و دوچرخه‌سواری و در مجموع ورزش‌های هوازی که حالات سرخوشی و لذت موقت ناشی از سیگار را جایگزین می‌کنند، به عنوان ورزش‌های مناسب برای ترک سیگار نام برد و تصریح کرد: تا زمانی که جایگزین بهتری برای مصرف دخانیات معرفی نشود، نمی‌توان کاهش مصرف دخانیات را شاهد بود.
نشست تخصصی «جهانی بدون دخانیات» توسط معاونت دانشجویی دانشگاه تهران با همکاری دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت، دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات با مشارکت بیش از ۲۰۰ نفر از متخصصان، کارشناسان و رؤسای مراکز مشاوره و بهداشت دانشگاه‌ها به صورت حضوری و مجازی در سالن امیرکبیر دانشگاه تهران برگزار شد.

کلید واژه ها: دانشگاه بدون دخانیات دانشگاه تهران


نظر شما :