از سوی دکتر پورعزت رئیس دانشکده حکمرانی؛

جزئیات و اهداف تأسیس آزمایشگاه خط‌مشی و حکمرانی در دانشگاه تهران تشریح شد / مأموریت آزمایشگاه خط‌مشی و حکمرانی برای تصویرپردازی از آینده مطلوب برای ایران

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۵ کد : ۲۷۶۹۰ اخبار اخبار ستادی خبر
تعداد بازدید:۱۵۴۷
رئیس دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران، تصویرپردازی از آینده مطلوب برای ایران با استفاده از همه ظرفیت‌های علمی در داخل و خارج از کشور را از اهداف راه‌اندازی آزمایشگاه خط‌مشی و حکمرانی دانشگاه تهران دانست و گفت: پیامدهای غیرقابل جبران سهل‌انگاری در تدوین خط‌مشی برای کشور، ضرورت آزمایش خط‌مشی‌های عمومی را دوچندان می‌کند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر علی‌اصغر پورعزت، سرپرست «آزمایشگاه خط مشی و حکمرانی» دانشگاه تهران که به تازگی از سوی رئیس دانشگاه تهران مسئول تدوین طرح کلان آزمایشگاه خط مشی و حکمرانی و طراحی ساختار، برنامه‌ریزی تأمین تجهیزات و نیروی متخصص برای این آزمایشگاه شده است، درباره ضرورت‌ها و اهداف تأسیس این آزمایشگاه گفت: فراگرد خط‌مشی‌گذاری عمومی، به منزله یکی از کارکردهای حکمرانی، از غنای آکادمیک ویژه‌ای برخوردار بوده و ظرفیت قابل توجهی برای ارائه خدمات اجتماعی داشته و حساسیت ویژه‌ای دارد.
استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران افزود: به ویژه، امروزه با ابراز وجود انواع کنشگران غیردولتی در فراگرد حکمرانی و خط مشی‌گذاری، بهتر می‌توان از واقعی‌تر و ملموس‌تر شدن خط مشی‌گذاری‌ها و در نتیجه از بالا رفتن احتمال موفقیت این فراگردها سخن گفت.
دکتر پورعزت خاطرنشان کرد: اکنون با توجه به ماهیت پیچیده و چند وجهی مسائل عمومی، تغییرات نمایی محیط و کمبود شدید منابع، بر دشواری فراگرد حکمرانی و کارکردهای آن افزوده شده است؛ به طوری که هیچ گونه تعلل و تسامح را برنمی‌تابد.
وی افزود: اکنون مدتهاست که در جهان، فراگرد تدوین، پیاده‌سازی و بازخورگیری از خط‌مشی و حکمرانی با کارکردهایی چون خط‌مشی‌گذاری، تنظیم‌گری، تسهیل‌گری، ارائه خدمات و بازتوزیع منابع در محیط‌های آزمایشگاهی شبیه‌سازی می‌شوند و مورد آزمون و ارزیابی قرار می‌گیرند تا پس از انجام اصلاحات لازم، در محیط واقعی و عملیاتی پیاده‌سازی و اجرا شوند.
رئیس دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران اظهار داشت: در محافل دانشگاهی ایران نیز مدتهاست که این موضوع مورد توجه اندیشمندان و دانشمندان بوده ولی تاکنون فرصت عملیاتی شدن نیافته است. تأسیس دانشکده حکمرانی در دانشگاه تهران، این فرصت را ایجاد کرد تا ایده آزمایشگاه حکمرانی و خط‌مشی نیز عملیاتی شود.
دکتر پورعزت، تأسیس آزمایشگاه خط مشی و حکمرانی را فرصتی برای حکمرانان، خط‌مشی‌گذاران و خط‌مشی پژوهان فعال در عرصه‌های گوناگون اداره کشور دانست که مسائل و مشکلات عرصه عمومی را در حوزه مأموریتی خود، از جنبه‌های گوناگون در معرض آزمون قرار دهند تا پس از کسب اطمینان نسبی و آگاهی کافی از فراگرد طراحی و اجرا، مراحل تصویب و اجرای خط‌مشی‌های عمومی، با اطمینان بیشتری طی شوند و با استفاده از ظرفیت‌های کلان‌داده و هوش مصنوعی، تا حد ممکن بر غنای خط‌مشی‌های عمومی اضافه شود.
وی اظهار کرد: آزمایشگاه خط مشی و حکمرانی دانشگاه تهران با این نگاه راه‌اندازی می‌شود که به ویژه، تضمین خیرعمومی با ایجاد امنیت در مردم برای حساب پس کشی عالمانه از فراگرد حکمرانی و خط‌مشی‌گذاری عمومی افزایش پیدا می‌کند و امکان‌پذیر می‌شود.
سرپرست «آزمایشگاه خط‌مشی و حکمرانی» دانشگاه تهران افزود: در این آزمایشگاه تلاش می‌شود تا تصویرپردازی از آینده مطلوب برای ایران با استفاده از تیم‌های تخصصی موقت و دائمی و همه ظرفیت‌های علمی کشور در داخل و خارج از کشور صورت گیرد و در این راه از توانمندی‌های فوق‌متخصصان گوناگون در حوزه‌های حکمرانی، خط‌مشی‌پژوهی، مدیریت دولتی، علوم اجتماعی، روانشناسی، علوم رفتاری، علوم شناختی، علوم مهندسی در قلمرو خط‌مشی‌های آب، انرژی، محیط زیست، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نظایر آن، در گروه‌های علمی و دانشی گوناگون استفاده شود.

کلید واژه ها: دانشکده حکمرانی آزمایشگاه خط‌مشی دانشگاه تهران


( ۸ )

نظر شما :