ربات انسان‌نمای ملی ایران در دانشگاه تهران رونمایی شد

تعداد بازدید:۱۹۳۵
ربات انسان‌نمای ملی ایران در دانشگاه تهران رونمایی شد

ربات انسان‌نمای ایرانی سورنا ۳، که کلیه مراحل طراحی و تولید آن توسط متخصصان و دانشجویان دانشگاه تهران انجام شده و یکی از 7 ربات برتر انسان‌نما در دنیاست، صبح امروز ۲۵ آبان‌ماه، با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، دکتر محمود کمره‌ای رییس پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، دکتر رضا فرجی دانا، رییس هیات‌مدیره بنیاد حامیان دانشکده فنی و جمعی از استادان، مدیران، نمایندگان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و دانشجویان رونمایی شد.
به گزارش روابط‌عمومی‌دانشگاه تهران، در آغاز این مراسم، دکتر محمود کمره‌ای رییس پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، با تبریک رونمایی از ربات انسان‌نمای سورنا ۳، گزارشی از طراحی و ساخت ربات‌های نسل ۱و ۲ سورنا ارایه داد و گفت: « پروژه روبات انسان نمای ملی سورنا ۱و ۲ با حمایت برخی از انجمن‌های علمی آماده شد، ولی پروژه ربات انسان نمای ملی سورنا ۳ با حمایت سازمان نوسازی و گسترش صنایع طراحی و آماده شد».
وی در ادامه افزود: «این پروژه نزدیک به 4 سال از دی ماه سال 90 و با همکاری تعداد زیادی از محققین آماده شد و خوشبختانه اکنون این ربات، به افتخار و نماد علمی و فناوری دانشگاه تهران و کشور تبدیل شده است».
دکتر کمره‌ای با اشاره به اینکه نباید بین تحقیقات کاربردی و بنیادی فاصله انداخته شود، گفت: «بعضی از محققین بین تحقیقات کاربردی و بنیادی تفاوت قایل می‌شوند که این کار درستی نیست و آمارهایی در دانشگاه وجود دارد که محققین اهل تحقیق، در هر دو زمینه کاربردی و بنیادی آماده همکاری هستند».
وی در ادامه بر حمایت از تحقیقات کاربردی و بنیادی تاکید کرد و مهمترین سرمایه گذاری را سرمایه گذاری در زمینه پژوهش و تحقیق دانست.
در ادامه این مراسم دکتر عقیل یوسفی کما، مجری طرح ربات انسان نمای سورنا ۳، ضمن ارایه گزارشی از طراحی و ساخت نسل‌های سورنا و ضمن اشاره به ویژگی‌های سورنا ۳ گفت: «در طول این پروژه علاوه بر اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران از سایر نخبگان، دانشگاه‌ها و شرکت‌های فعال در زمینه رباتیک بهره گرفته شده است».
وی با اشاره به اینکه طرح ربات انسان‌نمای ملی سورنا ۳ نظر به ماهیت فرا رشته‌ای آن نیازمند همکاری تیم‌های تخصصی متعدد و همکاری درون سازمانی فراوان و پیچیده بوده است، گفت: «این پروژه در قالب همکاری ۷ تیم طراحی مکانیکی، ساخت، طراحی بدنه، دینامیک و کنترل، الکترونیک، نرم افزار و مستندسازی و با همکاری بیش از ۷۰ نفز از استادان و دانشجویان انجام گرفته است».
دکتر یوسفی کما، با بیان تاریخچه ساخت ربات انسان‌نما و کاربرد‌های آن به جایگاه داخلی و بین‌المللی سورنا ۳ اشاره کرده و افزود: «هوشمند بودن، ارتقا سرعت به ۷ برابر ربات سورنا ۲ و افزایش درجات آزادی از جمله ویژگی سورنا ۳ است».
وی افزود: «سورنا ۳ با قدی برابر با ۱۹۰ سانتی متر و وزنی در حدود ۹۸ کیلوگرم در زمره ربات های انسان نما با اندازه واقعی انسان بالغ قرار می گیرد. این ربات در مقایسه با سورنا ۲ پیشرفت های قابل ملاحظه‌ای دارد، از جمله اینکه تعداد درجات آزادی از ۲۲ درجه در سورنا ۲ به ۳۱ درجه در سورنا ۳ افزایش یافته است».
دکتر یوسفی کما ادامه داد: «از جمله قابلیت هایی که به ربات انسان نما ملی سورنا ۳ افزوده شده، می توان به حرکت بر روی سطوح ناصاف، حرکت بر روی سطوح شیب دار، بالا رفتن و پایین آمدن از پله اشاره کرد. همچنین دور زدن با شعاع دلخواه، دور زدن در جا از دیگر قابلیت های حرکتی این ربات است».
مجری پروژه ربات انسان نمای ملی سورنا ۳ اضافه کرد: «این ربات قادر است از هر دو طریق بینایی و شنوایی با محیط ارتباط برقرار کند و قابلیت سخن گفتن به صورت محدود را نیز داراست. با ارتقای سطح هوشمندی اکنون سورنا ۳ می تواند اشیا را تشخیص داده و موقعیت آن را برای گرفتن جسم در اختیار سیستم کنترلی قرار دهد. همچنین شناسایی و تعقیب صورت افراد در حال حرکت از دیگر قابلیت های سورنا ۳ به شمار می‌رود».
دکتر محمود نیلی‌ احمد آبادی، رییس دانشگاه تهران نیز در این مراسم با تبریک رونمایی از ربات انسان نمای سورنا ۳  گفت: «این کار بزرگی است و مایه افتخار دانشگاه تهران به شمار می‌رود، ولی من درس‌های دیگری از این پروژه گرفتم و آن هم انجام یک کار تیمی موفق بوده است».
وی با بیان اینکه تمام ضعف‌ها در مدیریت پژوهش و فناوری، عدم انجام کار تیمی است، گفت: «کار تیمی به خوبی اثر خود را در این پروژه نشان داد و این کار جمعی از خود ربات سورنا بزرگتر است. پس فرهنگ کار تیمی را باید توسعه یابد».
دکترنیلی احمدآبادی با بیان اینکه باید تحقیقات در دانشگاه پشتیبانی شود، گفت: «باید از بزرگترین سرمایه‌های کشور و منابع علمی و سرمایه‌های انسانی، حمایت شود تا توسعه پایدار به وجود بیاید».
رییس دانشگاه تهران افزود: «یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران، رکورد انتشار مقالات علمی در ژورنال‌ها و نشریات معتبر دنیاست که توانسته ما را در این حوزه زبانزد کشورهای دیگر کند. ما در دانشگاه تهران در میان ۱۵ دانشگاه عمده کشور نقش محوری در تولید و انتشارات این مقاله‌ها را داشته‌ایم. تقریباً می‌توان گفت دانشگاه تهران سهم ۱۱ درصدی در تولید مقاله داشته است».
رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر به دانشگاه‌های برتر توجه نشود، بسیاری از برنامه‌های دانشگاه نیز محقق نخواهد شد، گفت: «دانشگاه‌های بزرگ و معتبر کشور بیشترین متقاضی برای ورود را دارند، چرا که بالاترین رکورد علمی و حضور نخبگان در این دانشگاه‌ها است».
رییس دانشگاه تهران افزود: «ما باید در سیاست‌های راهبردی فکری کنیم که در این راستا سلسله نشست‌هایی در دانشگاه برگزار می‌شود تا راهکارهای جدی‌تری در راستای توسعه فناوری دانشگاه صورت گیرد».
دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در مراسم رونمایی از سورنا ۳ گفت: «این ربات یک پروژه ملی است و برندی برای تیم طراحی و ساخت این ربات است و اگر ما بودجه ای برای توسعه تکنولوژی در زمینه های مختلف قرار می دهیم باید تبلیغ برند شود و وظیفه دولت نیز کمک به پیشرفت چنین پروژه هایی است».
وی افزود: «در دو سال گذشته تمام تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این بوده که بتوانیم این فرهنگ را که سرمایه واقعی مملکت، فرزندان آن است نه چاه های نفت تبیین کنیم. جوانان و دانشجویان بزرگترین سرمایه ملی هستند و اگر به نیروی انسانی متخصص کشور خود نگاه نکنیم، این افراد را از دست می‌دهیم و آنچه باعث شده که اکنون در دنیا به ایران نگاه ویژه‌ای شود، همین نیروهای متخصص است».
دکتر ستاری افزود: «تعداد فارغ التحصیلان مهندسی در ایران معادل کشور آمریکا است و ما در زمینه مهندسی پنجمین پرورش دهنده مهندس در دنیا هستیم و باید از این پتانسیل برای پیشرفت کشور استفاده کنیم؛ البته دانشجویان و متخصصان خارج از کشور نیز یک پتانسیل قوی برای توسعه کشور هستند».
معاون علمی و فناوری رییس جمهور افزود: «پژوهش نیز بخشی از توجه معاونت علمی را به خود جذب کرده و پژوهش‌هایی که با این چنین هدف هایی مشخص می شوند نیز مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار می گیرند».
دکتر ستاری با اشاره به اینکه سورنا ۳ قابلیت تجاری سازی بالایی دارد گفت: «اگر ما مکانیزم درستی را برای انگیزش دانش به سمت تجاری سازی داشته باشیم و با آن نگاه کنیم، هر بخشی از این پروژه می تواند در حوزه های مختلف با خود سرمایه های بسیاری به همراه آورد».
معاون علمی و فناوری رییس جمهور افزود: «اکنون در دانشگاه های کشور تغییر نگرشی ایجاد شده که دانشگاه تنها محل تدریس و درس خواندن نیست بلکه پژوهش و فناوری و تولید شغل نیز در دانشگاه ها باید ایجاد شود. حرکت تبدیل پژوهش به ثروت باید در دانشگاه ها شکل گیرد، چون یکی از ضعف های بزرگی که اکنون در دانشگاه های ما وجود دارد و در حال اصلاح آن هستیم این است که بر روی تیم‌های تخصصی و اساتید خاص سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم، در صورتی که ما باید به مراکز نخبه پرور نگاه ویژه داشته باشیم».
در این مراسم هم‌چنین ربات انسان‌نمای سورنا ۳ با حضور بر روی سن در میان تشویق‌های مکرر شرکت کنندگان در این مراسم ضمن معرفی خود، ویژگی خود را برشمرد و به اجرای حرکات نمایشی پرداخت.
در پایان این مراسم، شناسنامه ربات انسان نمای سورنای 3، توسط دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران، دکتر صادق‌زاده نماینده سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و دکتر یوسفی کما، مجری طرح امضا شد.
هم‌چنین دراین مراسم ازدانشجویان و اساتید همکاری در این پروژه با اهدای لوح تقدیر و تندیس ربات ملی انسان نمای سورنای 3 تقدیر شد.