آیین بزرگداشت قربانیان فاجعه منا در دانشگاه تهران با سخنرانی معاون وزیر علوم برگزار شد

۱۸ مهر ۱۳۹۴ | ۱۳:۱۷ کد : ۲۵۷۷ اخبار
تعداد بازدید:۹۳۳
آیین بزرگداشت قربانیان فاجعه منا در دانشگاه تهران با سخنرانی معاون وزیر علوم برگزار شد

آیین بزرگداشت قربانیان فاجعه منا، عصر روز چهارشنبه ۱۵ مهرماه با حضور مسئولان دانشگاه تهران و جمعی از مسئولان کشوری در دانشگاه تهران برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در این مراسم که از سوی کانون مطالعات بین‌المللی و فرهنگی دانشجویان اداره کل فرهنگی واجتماعی دانشگاه برگزار شد، دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، با محکوم کردن فاجعه منا گفت: «موسم حج، زمان شادمانی تمام امت اسلامی است، اما امسال با فاجعه‌ای که اتفاق افتاد این شادمانی به غم و اندوه بدل گشت».
معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص این فاجعه افزود: «مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی مفصل و کامل مطالبی را بیان کردند که غم بزرگ جهان اسلام را در این فاجعه نشان داد».
معاون فرهنگی دانشگاه تهران، گفت: «رفتار نامناسبی که دولت عربستان در برخورد با این فاجعه در پیش گرفت، پس از سخنرانی قاطع رهبری تغییر کرد و امیدواریم این حادثه، درس عبرتی برای آل سعود باشد تا وظایفی که در قبال حجاج مسجدالحرام بر عهده دارند به درستی انجام دهند».
دکتر سرسنگی با تاکید بر وحدت مسلمانان افزود: «آن‌چه در کنار فاجعه منا باید مورد توجه قرار گیرد، لزوم وحدت میان کشورهای اسلامی است و امروز اگر به جغرافیای جهان اسلام نگاه کنیم، می‌بینیم که با توطئه دشمنان، جغرافیای کشورهای اسلامی به شکلی درآمده است که همواره مشکلات، آشوب و خطرات در آن وجود دارد. در این شرایط نیازمندیم که با وحدت کشورهای اسلامی این توطئه را برطرف کنیم».
معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت:‌ «پروژه اسلام‌ستیزی از سال‌ها پیش آغاز شده است و دشمنان اسلام می‌کوشند تصویر رحمانی و عرفانی اسلام را مخدوش کنند و از طرفی در بین کشورهای منطقه، پروژه ایران‌هراسی را راه‌اندازی کنند و کشور ما را خطری برای سایر ملت‌های مسلمان نشان دهند. به همین دلیل لازم است اختلاف‌نظرها را با سایر مسلمانان کنار بگذاریم و بکوشیم همان‌طور که تاکنون بسیاری از این توطئه‌ها را با درایت رهبری و مقامات کشور شکست داده‌ایم، از این پس نیز در آرامش و صلح در کنار سایر مسلمانان زندگی کنیم و امت اسلامی را به قدرت واحدی بدل سازیم که توطئه دشمنان اسلام را سرکوب نماید».
در این مراسم هم‌چنین دکتر سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی وزیر علوم، در سخنانی با محکومیت فاجعه منا و با بیان این‌که اطمینان داریم که حادثه منا سرآغاز دگرگون ساختن جهان اسلام خواهد بود گفت: «مراسم حج مناسکی منحصر به خداست و اتفاقی که امسال با تمام تلخی‌اش در منا رخ داد، پیامی را به گوش مردم رساند که اختلاف نظر میان جامعه مسلمانان ایرانی با آل سعود وجود دارد و این به اهل سنت و نژاد عرب مربوط نمی‌شود، بلکه ناظر به بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی یک خاندان عمیقا فاسد است».
وی تاکید کرد:‌ «ما با برادران مسلمان عرب‌زبان‌مان مشکلی نداریم و حجاز را ارض مقدس و شریفی می‌دانیم، اما معتقدیم آل سعود از زمانی که زمام امور در عربستان را به دست گرفت، لکه ننگی برای جهان اسلام بوده است و آن‌ها که خود را خادم حرمین شریفین می‌دانند، حتی از عهده حفظ جان مسلمانان حاضر در منا نیز برنیامدند».
معاون فرهنگی وزیر علوم با اشاره به اینکه اخوت با برادران عرب‌زبان و اهل تسنن از افتخارات شیعیان است، گفت: «پیوند میان همه مسلمین جهان یک پیوند تاریخی است، اما آل سعود در این میان لکه ننگی به حساب می‌آید و از خدا می‌خواهیم فاجعه‌ای که به روشنی بی‌لیاقتی آن‌ها را نشان داد، سرآغاز فروپاشی حکومت‌شان شود و امیدواریم شاهد روزی باشیم که اداره مسجدالحرام و مکان‌های مقدس اسلامی در عربستان به اهلش سپرده شود».
در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید طاها مرقاتی، معاون توسعه مدیریت و منابع نهاد نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت و محمود صلاحی، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در سخنانی ضمن محکومیت فاجعه منا، به بررسی ابعاد این فاجعه غم انگیز پرداختند.