اولین تب‌سنج هوشمند با کاربری ساده در دانشگاه تهران ساخته شد

تعداد بازدید:۴۱۰
اولین تب‌سنج هوشمندِ ارزان با کاربری ساده با مزیت ثبت داده‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن و اشتراک داده‌ها با سیستم مرکزی، توسط محققان دانشگاه تهران ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، طرح «تب‌سنج هوشمند» توسط تیم آزمایشگاه بیوشیمی-فیزیک و قطب علمی بیوترمودینامیک، به سرپرستی دکتر علی‌اکبر موسوی موحدی و در مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران (IBB) ایده‌پردازی و اجرا شده است.
دکتر موسوی موحدی سرپرست طرح اعلام کرد: این طرح مربوط به حوزۀ فناوری کنترل هوشمند در زمینۀ پزشکی و ایجاد یک ابزار اندازه‌گیری و ثبت دما، به‌طور خاص مربوط به تشخیص دمای بدن و مبتنی بر سیستم اندازه‌گیری کنترل‌شده توسط ریزکنترل‌گر (میکروکنترلر) است که با توجه به سیستم کنترل هوشمند، توسط نرم‌افزار مرکزی قابلیت کنترل بیماری در سطح ناحیۀ مورد استفاده را دارد.
وی در تشریح مزیت‌های این دستگاه نسبت به تب‌سنج‌های فعلی موجود در بازار، به سازگاری با محیط زیست اشاره کرد و افزود: این دستگاه، زبالۀ بیمارستانی کمتری تولید می‌کند و به تبع آن مانع افزایش دمای کرۀ زمین با سوزاندن بعضی از زباله‌های عفونی می‌شود.
دکتر موسوی موحدی در ادامه تاکید کرد: خطای انسانی در فرایند اندازه‌گیری دمای بدن توسط این دستگاه، نزدیک به صفر است و تقریباً هر کاربری توانایی استفاده از آن را دارد.
رئیس مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران تاکید کرد: «این تب‌سنج، اولین تب‌سنج هوشمندِ ارزان با کاربری ساده است که تا به حال در ایران ساخته شده است».
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، طرح «تب‌سنج هوشمند» در بخش ایده‌پردازان هوش مصنوعی در پنجمین دورۀ جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان (جشنوارۀ قرن)، در دو ردیف برگزیدگان علمی و برگزیدۀ نهایی قرار گرفته بود.
شیرین محمدیان، مهدیه رهبان، نسیم چراغی و پرویز نوروزی با پیش‌زمینه‌های علمی مختلف، اعضای این تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر موسوی موحدی هستند.

کلید واژه ها: مرکز بیوشیمی و بیوفیزیک تب‌سنج دستاورد دانشگاه تهران


( ۱ )

نظر شما :