توسط محققان دانشگاه تهران؛

طرح تحقیقاتی احراز هویت از راه دور با تشخیص چهره و تشخیص زنده‌ بودن تصویر اجرا شد

تعداد بازدید:۲۶۵۲
طرح تحقیقاتی «احراز هویت افراد از راه دور با تشخیص چهره و تشخیص زنده‌بودن تصویر» توسط محققان دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر هادی ویسی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران و مجری طرح، با اعلام این مطلب گفت: «با اجرای این طرح، این موضوع که بسیاری از خدمات در حوزه‌هایی نظیر انتظامی، بانک‌ها، دفاتر بیمه و … به صورت اینترنتی و از راه دور ارائه شود، ممکن خواهد شد و دیگر ضرورتی برای مراجعه حضوری افراد در برای دریافت خدمت از این دفاتر وجود نخواهد داشت».
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نهادهای بزرگ از جمله دولت، قوه قضائیه، نیروی انتظامی، شهرداری‌ها، بیمه و بانک‌ها، دفاتر یا شعبی در سطح کشور دارند که یکی از کارکردهای آنها، احراز هویت متقاضیان برای دریافت خدمات است، خاطرنشان کرد: «با اجرای طرحی که توسط محققان دانشگاه تهران صورت گرفته است، بسیاری از خدمات این نهادها می‌تواند به صورت اینترنتی و غیرحضوری ارائه شود».
وی ضرورت انجام این طرح را در دوران کرونا بیشتر دانست و افزود: «با شیوع کرونا، موضوع احراز هویت دچار تغییر و تحول شد و افراد از ترس ابتلاء به بیماری، تمایل کمتری به حضور در دفاتر خدماتی دارند. به همین دلیل طرح تحقیقاتی «احراز هویت افراد از راه دور با تشخیص چهره و تشخیص زنده‌بودن تصویر» با این رویکرد اجرا شد که در این کسب‌وکارها، مسأله احراز هویت به صورت غیرحضوری و اینترنتی انجام شود».
استاد دانشگاه تهران و متخصص هوش مصنوعی درباره رویه انجام این کار گفت: «برای انجام احراز هویت غیرحضوری، دو کار اصلی باید انجام شود. ابتدا اطمینان از تأیید هویت افراد است که با تطبیق دادن عکس چهره متقاضی (سلفی) با عکس مرجعی از آن فرد (که می‌تواند از مراجع رسمی مانند ثبت احوال گرفته شود) امکان‌پذیر می‌شود و در مرحله دوم، تشخیص زنده بودن فرد (لایونز) در تصویر که برای این کار روش‌های مختلفی در هوش مصنوعی وجود دارد؛ از جمله اینکه یک ویدئو از متقاضی گرفته و محتوای آن تحلیل شود و یا اینکه متنی تصادفی به او نشان داده و محتوای آن تحلیل و از وی خواسته شود که آن را بخواند و یا در زمان‌های خاصی از ضبط ویدئو پلک بزند و یا جهت سر خود را تغییر دهد».
دکتر ویسی، این پروژه را دارای چهار فاز اعلام کرد که سه فاز آن انجام شده و در فاز چهارم در حال بررسی و آزمایش است.
وی این طرح را در راستای هوشمندسازی نهادها و دستگاه‌های خدمت‌رسان نظیر پلیس عنوان کرد که با اضافه شدن این طرح می‌توانند خدمات بیشتری به صورت غیرحضوری به هم‌وطنان ارائه کنند. از مزایای دیگر این طرح می‌توان به کاهش مراجعه حضوری به دفاتر خدماتی، کاهش ترافیک و جلوگیری از سرایت بیماری به ویژه در شرایط کرونا اشاره کرد.

کلید واژه ها: دانشکده علوم و فنون نوین احراز هویت تشخیص چهره هوش مصنوعی کرونا هوشمند سازی دستاورد دانشگاه تهران


نظر شما :