توسط محققان دانشگاه تهران صورت گرفت:

ساخت مواد پایدار مورد نیاز در پزشکی بازساختی و مهندسی بافت با استفاده از پوسته صدف دریای خزر

تعداد بازدید:۴۱۹
محققان دانشکده فنی کاسپین دانشگاه تهران موفق به ساخت مواد پایدار مورد نیاز در پزشکی بازساختی و مهندسی بافت با استفاده از پوسته صدف دریای خزر شدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، محققان دانشگاه تهران با اصلاحاتی در ساختار پودر صدف دریایی، به ترکیبات نانوذره‌ای فسفات کلسیم ارزان‌قیمت دست یافتند که رفتار القاگر تمایز استخوانی در مواجهه با سلول‌های بنیادی مزانشیمی را از خود نشان می‌دهد.
دکتر محسن شهروسوند، عضو هیأت علمی گروه پلیمر دانشکده فنی کاسپین دانشگاه تهران و مجری طرح، با اشاره به طرح «تهیه و ارزیابی مواد کامپوزیتی هدایتگر استخوانی بر پایه پوسته خارجی صدف دریایی قابل‌استفاده در پزشکی بازساختی بدن»، گفت: «دانشکده فنی کاسپین به لحاظ موقعیت جغرافیایی خود در استان گیلان منابع فوق‌العاده‌ای در زمینه‌های مختلف دارد که یکی از این حوزه‌ها محیط زیست و مواد پایدار موجود در این منطقه و یکی از این مواد، پوسته صدف دریایی است که در سواحل دریای خزر به وفور یافت می‌شود».
وی افزود: «پوسته صدف دریایی با ساختارهای متخلخل آراگونیتی و معدنی حاوی بیش از ۹۵ درصد کلسیم است. این ویژگی سبب شد از این ماده در زمینه‌های پژوهشی مختلف استفاده شود».
عضو هیأت علمی گروه پلیمر دانشکده فنی کاسپین دانشگاه تهران تصریح کرد: به رغم موفقیت‌هایی که پیوندهای استخوانی در بهبود نقایص به همراه داشته‌اند، محدودیت منابع استخوانی در پیوند، انگیزه را برای ساخت مواد جایگزین ایجاد کرد.
وی افزود: «مهندسی بافت با تلفیق سلول‌های بنیادی و استئوبلاست و نیز مواد زیست‌سازگار مناسب، سعی در برگرداندن فعالیت بیولوژیکی استخوان دارد».
دکتر شهروسوند اظهار داشت: «یکی از اهداف اصلی مهندسی بافت استخوان، طراحی و ساخت داربست‌های سه‌بعدی زیست‌فعال و قابل جذبی است که بتواند یکپارچگی ساختاری خود را در طول زمان ترمیم، حفظ کند».
مجری طرح تاکید کرد: «وجود ساختارهای کلسیمی در پوسته صدف می‌تواند یک پتانسیل جذاب برای تهیه محصولات ارتوپدی باشد که می‌تواند دمای پلیمریزاسیون را کنترل و البته کاهش داده، زیست سازگاری سیمان استخوانی را بهبود بخشیده و از همه مهم‌تر استحکام مکانیکی بالاتری را به سیمان استخوانی ببخشد».
طرح پژوهشی مشترک «تهیه و ارزیابی مواد کامپوزیتی هدایتگر استخوانی بر پایه پوسته خارجی صدف دریایی قابل‌استفاده در پزشکی بازساختی بدن» در راستای توسعه همکاری‌های بین‌الملل و با حمایت دانشگاه تهران و دانشگاه ملی فناوری تایپه در تایوان به تصویب دو دانشگاه رسیده است.
 

کلید واژه ها: دانشکده فنی کاسپین صدف دریایی مواد کامپوزیتی دستاورد دانشگاه تهران


نظر شما :