رشته «باستان‌سنجی» در دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه تهران راه‌اندازی می‌شود

تعداد بازدید:۶۳۱
مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی رشته جدید بین‌رشته‌ای «باستان‌سنجی» در دانشگاه تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر حسن کریمیان، مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران با اعلام خبر برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی رشته جدید باستان‌سنجی، گفت: «رشته باستان‌سنجی به تصویب کمیسیون تخصصی و مشورتی علوم انسانی دانشگاه تهران رسیده و در دستور کار شورای برنامه‌ریزی دانشگاه تهران قرار دارد».
دکتر کریمیان درباره ضرورت راه‌اندازی این رشته بین‌رشته‌ای، گفت: باستان‌شناسی جدید متکی بر علوم مختلف اعم از زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، آمار، علوم اجتماعی و … شده و روش‌های سنتی باستان‌شناسی دیگر جواب نمی‌دهد. بنابراین ناچار هستیم همه یافته‌هایمان را از مسیر این علوم بگذرانیم.
وی افزود: تحول عظیم علمی در باستان‌شناسی بوجود آمده که منجر به ایجاد ۷۲ گرایش بین‌رشته‌ای در حوزه باستان‌شناسی در دنیا شده است. از جمله این رشته‌های بین‌رشته‌ای می‌توان به باستان‌شناسی وراثت، باستان‌شناسی جنایی، باستان‌شناسی فضاها، باستان‌شناسی اجتماعی و اختر باستان‌شناسی اشاره کرد.
مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران درباره کاربردهای رشته باستان‌سنجی که در دستور راه‌اندازی در دانشگاه تهران قرار دارد، اظهار کرد: ناگزیر هستیم که سنجش‌ها در باستان‌شناسی را از طریق آزمایشگاه انجام دهیم؛ چون روش‌های سنتی مقایسه و تطبیق، تقریباً منسوخ شده و برای گاه‌نگاری و تعیین قدمت لازم است از روش‌های آزمایشگاهی استفاده کنیم.
دکتر کریمیان خاطرنشان کرد: در گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران در فرآیند بازنگری دروس، از دانش‌های بین‌رشته‌ای استفاده می‌کنیم.

کلید واژه ها: دانشکده ادبیات و علوم انسانی بین رشته‌ای رشته‌های میان‌رشته‌ای


( ۴ )

نظر شما :