ثبت بیش از ۷۰۰ زمین‌لرزه در آذر‌ماه ۱۴۰۰ توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک

۱۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۰ کد : ۲۴۸۱۴ اخبار اخبار حوادث / زلزله خبر
تعداد بازدید:۱۷۴
بر اساس آمار شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در آذر ماه ۱۴۰۰ نواحی مختلف ایران شاهد بیش از ۷۰۰ زمین‌لرزه بوده که بزرگترین آنها در استان سیستان و بلوچستان رخ داده است.

بنا بر گزارش مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در آذر‌ماه ۱۴۰۰ تعداد ۷۰۱ زمین‌لرزه را ثبت کردند. این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند. در آذر‌ماه ۱۴۰۰ تعداد ۱۶ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها در تاریخ بیست و سوم آذر ماه ۱۴۰۰ با بزرگی ۵.۱ حوالی مسجد حضرت ابوالفضل استان سیستان و بلوچستان، رخ داده‌ است.

از لحاظ آماری ۶۱۴ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر از ۳، تعداد ۷۱ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳ و ۴، تعداد ۱۵ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد ۱ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۵ و ۶ بوده‌ است. از این تعداد، استان خراسان رضوی با ۹۴ زمین‌لرزه ثبت شده بالاترین تعداد زمین‌لرزه را در کشور داشته است و پس از آن استان‌های هرمزگان با ۷۸ و خراسان جنوبی با ۷۶ زمین‌لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه‌نگاری کشوری در آذر‌ماه امسال تعداد ۲۰ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرد که بزرگترین آنها حوالی کیلان با بزرگی ۳.۳ بوده است.


نقشه رومرکز زمین‌لرزه‌های ایران و نواحی مجاور در آذر‌ماه ۱۴۰۰

 

کلید واژه ها: مؤسسه ژئوفیزیک زمین‌لرزه


نظر شما :