فراخوان دعوت به ارائه سخنرانی در برنامه «روزنه» شبکه دانشگاه تهران

تعداد بازدید:۱۲۰۹
تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای از علاقه‌مندان به سخنرانی در برنامه «روزنه» دعوت بعمل آورد. در اطلاعیه تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران آمده است:

سری ارائه‌های «روزنه»، مجموعه سخنرانی‌هایی است ترویجی و جذاب در زمانی حداکثر ۱۲ دقیقه‌ای (به سبک تد) که از طریق شبکه اینترنتی دانشگاه پخش می‌گردد.
ما در «روزنه» به دنبال باز کردن دریچه‌ای نو در نگاه و فکر مخاطب به مسائل مختلف، توسعه دانش و آگاهی عمومی نسبت به مسائل علمی و کاربردی و همین‌طور علاقه‌مند کردن عموم مردم به علم، دانشجو و دانشگاه به عنوان مامن و مسیری به سوی توسعه پایدار هستیم.
از علاقه‌مندان به ارائه در آیتم «روزنه» دعوت می‌شود تا خلاصه ارائه خود را حداکثر تا پایان روز جمعه ۱۴۰۰/۱۰/۱۷ در قالب یک پیام صوتی ۳ دقیقه‌ای به همراه دیگر اطلاعات خواسته‌شده به آدرس رایانامه‌ی rowzane@tv.ut.ac.ir ارسال نمایند.

محورهای سخنرانی

 • محورهای تخصصی: شامل کلیه رشته‌ها و شاخه‌ها شامل علوم تجربی، علوم پایه، علوم انسانی، علوم فنی-مهندسی، هنر و علوم بین‌رشته‌ای.
 • محورهای عمومی: این سخنرانی‌ها موضوع آزاد دارند که توسط ارائه‌دهنده انتخاب می‌گردد؛ اما باید توجه داشت موضوع و محتوا به‌گونه‌ای باشد که بتواند روزنه‌ای نو پیش چشم و ذهن مخاطب باز نماید.

​​​​​​​ویژگی‌ها و شرایط عمومی سخنرانی

 • ارتباط ترویجی: سخنرانی‌ها، در کنار بعد علمی خود باید دارای المان‌ها و توضیحات قابل‌فهم برای عموم جامعه باشند و ویژگی کاربردی بودن و ترویجی بودن برای مخاطب عمومی در آنها رعایت شده باشد.
 • اصالت و هویت محتوای سخنرانی: محتوای هر سخنرانی باید حاصل گردآوری خود فرد ارائه دهنده یا سایر همکاران وی (در صورت فعالیت گروهی) باشد. لازم به ذکر است که مسئولیت حقوقی محتوای هر سخنرانی، بر عهده فرد ارائه دهنده است.
 • کیفیت ارائه: علاوه بر مستند و علمی بودن محتوای ارائه‌شده، تسلط سخنران بر محتوای سخنرانی و رعایت فنون سخنوری توسط او در بالا بردن کیفیت نهایی کار حائز اهمیت چشمگیری است. طبیعتاً ارائه پاورپوینت یا هر فایل مصور به عنوان مکمل بصری، الزامی است.

* تبصره: برای نیل به حداکثر کیفیت ارائه و کمک به تسلط سخنران به نحوه اجرا، جلسه‌ای توجیهی پیش از برنامه اصلی برای سخنرانان در نظر گرفته شده‌است.

 • زمان ارائه: زمان ارائه هر سخنرانی حداکثر ۱۲ دقیقه خواهد بود.
   

شرکت‌کنندگان

 • دانشجویان دانشگاه تهران
 • دانشجویان بین‌المللی دانشگاه تهران (دانشجویان غیر ایرانی مهمان در دانشگاه)
 • دانش‌آموختگان دانشگاه تهران در هر یک از مدارج تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای تخصصی، دکترای عمومی و تخصص)
 • اعضای هیئت‌علمی دانشگاه تهران


مراحل برگزاری
فرآیند برگزاری این سخنرانی‌ها به ترتیب و توضیح زیر به انجام می‌رسد.

۱- دریافت اطلاعات و پیام صوتی (مرحله اول): علاقه‌مندان به شرکت در این سخنرانی‌ها باید تمامی اطلاعات موردنیاز را در قالب یک پیام صوتی ۳ دقیقه‌ای همراه با اطلاعات به آدرس رایانامه‌ی rowzane@tv.ut.ac.ir ارسال نمایند. اطلاعات موردنیاز شامل موارد زیر است؛

الف) اطلاعات موردنیاز برای ارسال همراه فایل صوتی: به ترتیب شامل عنوان سخنرانی، نام و نام خانوادگی سخنران، وضعیت تحصیلی (دانشجو، دانش‌آموخته، هیئت‌علمی) یا شغلی، رشته، مقطع و محل تحصیل، تلفن همراه، ایمیل.
ب) پیام صوتی: شامل ۳ دقیقه توضیح پیرامون موضوع مدنظر جهت سخنرانی و بیان ارزش ترویجی آن، ضمن ذکر دقیق عنوان سخنرانی در ابتدای پیام صوتی. پس از ارسال این فایل و در صورت کامل و صحیح بودن اطلاعات، پیام تأیید دریافت اطلاعات از سوی دبیرخانه ارسال خواهد شد. از پذیرش آثاری که خارج از شیوه بالا، با اطلاعات ناقص یا پیام صوتی بیشتر از ۳ دقیقه ارسال شوند، معذوریم.
* تبصره: هر موضوع سخنرانی چه به‌صورت فردی و چه به‌صورت گروهی تهیه شده باشد، باید یک فرد به‌عنوان ارائه‌دهنده داشته باشد که انجام سخنرانی و همچنین ارسال و پیگیری اطلاعات مربوط به آن توسط فرد ارائه دهنده صورت گیرد.

۲- پایش آثار ارسالی: دبیرخانه روزنه به پایش اولیه پیام‌های صوتی می‌پردازد و در صورت نیاز، با ارائه دهنده ارتباط برقرار می‌شود. عناوین پذیرفته‌شده در مرحله نخست، همچون سایر اخبار و اطلاعیه‌ها، از طریق مسیرهای ارتباطی شبکه و روابط عمومی دانشگاه اعلام خواهد شد. سخنران‌های منتخب در این مرحله پیش از برنامه نهایی، به یک جلسه توجیهی دعوت خواهند شد.

۳- ارائه سخنرانی‌ها: زمان هر ارائه حداکثر ۱۲ دقیقه بوده و سخنران لازم است زمان‌سنجی صحیحی به جهت مدیریت زمان لحاظ کند. همچنین ارائه باید به زبان فارسی صورت پذیرد. امکان بهره‌گیری از انیمیشن و سایر امکانات خلاقانه نیز میسر است. سخنرانی به‌صورت زنده در یکی از سالن‌های دانشگاه و با حضور علاقه‌مندان انجام خواهدشد.
۴- مرحله نهایی: در روز برگزاری، به سخنران لوح تقدیر اهدا خواهد شد و سخنرانی از طریق شبکه اینترنتی دانشگاه پخش می‌شود.

 • شئون اخلاقی محتوای سخنرانی: هر اثر ارسالی باید متناسب با شئون اخلاقی و خارج از جهت‌گیری‌های قومی، مذهبی، سیاسی و جنسی باشد.
 • محدودیت تعداد پیام‌های صوتی ارسالی توسط یک فرد: محدودیتی برای تعداد پیام صوتی ارسالی در مرحله اول با موضوعات مختلف توسط یک فرد یا گروه وجود ندارد و شرکت در این رویداد رایگان است.
 • ارسال فایل‌های صوتی از طریق ایمیل به آدرس : rowzane@tv.ut.ac.ir
 • اعلام نتایج، اطلاعیه‌ها و اخبار: مسیرهای ارتباطی شبکه دانشگاه تهران
   

زمان‌بندی:
آخرین مهلت ارسال اطلاعات و فایل صوتی (مرحله اول) تا پایان روز جمعه ۱۴۰۰/۱۰/۱۷ خواهد بود. زمان‌بندی بخش‌های بعدی برنامه (داوری و اعلام برگزیدگان، برگزاری جلسه توجیهی و در نهایت ضبط نهایی) از طریق کانال‌های ارتباطی، تارنما و سایر راه‌های ارتباطی شبکه و روابط عمومی دانشگاه به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.


شبکه اینترنتی دانشگاه تهران

کلید واژه ها: دانشگاه تهران روزنه شبکه اینترنتی دانشگاه تهران


( ۳ )

نظر شما :