در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره اینوماین -۳:

معاون وزیر صمت و رئیس هیأت‌‌عامل ایمیدر: اقتصاد دانش‌بنیان نیز بر نیروی انسانی متخصص و خلاق بنیان شده است

۲۶ مهر ۱۴۰۰ | ۱۸:۵۸ کد : ۲۲۵۲۴ اخبار اخبار ستادی خبر
تعداد بازدید:۴۸۷
روابط عمومی دانشگاه تهران: دکتر وجیه‌الله جعفری، رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در سخنانی با عنوان «نقش ایمیدرو در تسهیل‌گری و نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان و همکاری با دانشگاه»، بر اهمیت نقش نیروی انسانی در اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد.
معاون وزیر صمت و رئیس هیأت‌‌عامل ایمیدر: اقتصاد دانش‌بنیان نیز بر نیروی انسانی متخصص و خلاق بنیان شده است

دکتر جعفری در آیین افتتاحیه سومین جشنواره اینوماین با اشاره به حمایت از ایده‌های نوآورانه و افزایش توانمندی استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان بخش معدن و صنایع معدنی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته تلاش شد تا نقش تنظیم‌گری، تسهیل‌گری و بسترسازی برای بخش خصوصی از سوی ایمیدرو افزایش یابد و تا حد ممکن از اجرا فاصله بگیرد.
وی در ادامه افزود: ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از طرح‌های مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی توسط بخش خصوصی با هدایت و حمایت ایمیدرو در حال انجام است و تا پایان سال گذشته ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار آن اجرایی شده است.
معاون وزیر صمت در ادامه خاطرنشان ساخت: «از ابتدای فعالیت تا امروز بیش از ۲۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بخش معدن و صنایع معدنی با کمک بخش خصوصی انجام داده است و تا افق ۱۴۰۴ حدود ۱۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پروژه‌های معدنی از سوی شرکت توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران انجام خواهد شد.
دکتر جعفری در ادامه اعلام کرد: در این سال‌ها همچنین تلاش شده تا از ظرفیت شرکت‌های وابسته یا تابعه ایمیدرو که از شرکت‌های پیشران بوده و ۲۳ درصد ارزش بورس را در اختیار دارند در توسعه اقتصاد کشور کمک بگیریم. وی عبور موفق از چاله‌های تحریم را با طی مسیر توسعه دانش‌بنیان با تکیه بر نیروهای داخلی میسر دانست.
وی تاکید کرد: امروز موضوعاتی نظیر «کربن صفر» و «ضایعات صفر» جز برنامه‌های حیاتی بخش معدن و صنایع معدنی است که دستیابی به آن‌ها نیازمند خلاقیت و فناوری در حوزه‌ها است.
وی با اشاره به تاریخچه برگزاری جشنواره اینوماین گفت: در طول سه دوره برگزاری جشنواره، رشد تعداد ایده‌های خلاقانه دریافتی از ۱۱۳ ایده در سال نخست و ۱۱۲ ایده در سال دوم، به ۱۵۰ ایده در سال جاری رسیده‌ایم که از این میزان تاکنون دو مورد از ایده‌های دریافتی، در سال دوم تجاری شده است.
دکتر جعفری سرمایه اصلی اقتصادی کشور را نیروی انسانی دانست و افزود: «اصول اقتصاد دانش‌بنیان نیز بر نیروی انسانی متخصص و خلاق بنیان شده است».
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در پایان خاطرنشان ساخت که استخراج بهینه و استحصال حداکثری ارزش افزوده از منابع معدنی مستلزم رعایت موازین توسعه پایدار است که با استفاده از فناوری‌های نوین، استفاده از فناوری‌های کم آب‌بر و مدیریت انرژی، مصارف بازیافت، توجه به ایمنی و بهداشت در معدن، ارائه محصولات نوین، مدیریت پسماندهای معدنی و توسعه زنجیره ارزش معدنی ممکن می‌شود.
شایان ذکراست سومین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی (اینوماین ۳) از ۲۶ مهر ۱۴۰۰ به مدت سه روز با با برپایی نمایشگاه و با همکاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، دانشگاه تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی و دیگر دست‌اندرکاران حوزه معدن و صنایع معدنی و اقتصاد دانش‌بنیان در حال برگزاری است.
مؤسسه یونیدرو که مؤسسه آموزشی و پژوهشی مشترک دانشگاه تهران و سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران است با مأموریت انجام و توسعه فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی در حوزه معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۵ از سوی شادروان «دکتر سیدشمس‌الدین وهابی» مطرح شد و با استقبال از این ایده، در آبان ماه همان سال، اساسنامه مؤسسه تدوین و برای آن عنوان «یونیدرو» برگرفته از نام دانشگاه تهران و ایمیدرو انتخاب شد.
انگیزه اصلی تأسیس مؤسسه یونیدرو، تلاش به منظور طراحی و سازماندهی رابطه بین صنعت و دانشگاه برای استفاده از ظرفیت مراکز آموزشی و پژوهشی ملی و بین‌الملی با تکیه بر امکانات دانشگاه تهران، بر بستر وزارت صنعت، معدن و صنایع معدنی در بخش خصوصی بوده است.

کلید واژه ها: ایمیدرو یونیدرو


نظر شما :