در پیام سرپرست دانشگاه تهران به مناسبت آغاز سال تحصیلی؛

نبض حیات دانشگاه، در گرو ارتباط با لایه‌های زیرین جامعه و عجین شدن آن با مسائل زندگی اجتماعی است

۰۳ مهر ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۰ کد : ۲۱۳۰۷ اخبار اخبار آموزشی اخبار ستادی خبر
تعداد بازدید:۲۳۰۳
روابط عمومی دانشگاه تهران: دکتر سیدمحمد مقیمی، سرپرست دانشگاه تهران، در پیامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جوهره دانشگاه را پیشتازی در عقلانیت جامعه و مراقبت از آن خواند و گفت: یکی از شروط به خطر نیفتادن عقلانیت در دانشگاه، ارتباط با لایه‌های زیرین جامعه و مسأله محوری دانشگاه است.
نبض حیات دانشگاه، در گرو ارتباط با لایه‌های زیرین جامعه و عجین شدن آن با مسائل زندگی اجتماعی است

متن پیام سرپرست دانشگاه تهران به مناسبت سال تحصیلی جدید که در آن هفت اولویت پیش روی این دانشگاه نیز مشخص شده به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم

کسب علم و دانایی، برای هر طالب معرفتی زمان بردار نیست و شروع سال تحصیلی تنها بهانه‌ای است که بهار دانش را جشن بگیریم. دانشگاه به مثابه یکی از کانون‌های اصلی حل مسائل جامعه، نبض حیات خود را در ارتباط جدی، عمیق و ریشه دار با لایه‌های زیرین جامعه می‌داند تا بتواند به دانشگاه مساله محور تبدیل شود.
انقلاب شکوهمند اسلامی که ثمره مجاهدت‌های مردان پاک این مرزو بوم است، در پرتو دانشگاهی می‌تواند قدردان آن رشادت‌ها باشد که به مظهر ثقافت و چالاکی اسلامی تبدیل شده و جهان بینی توحیدی به محور همه علوم تبدیل شود که به تعبیر حکیم فردوسی:


خداوند بالا و پَستی تویی                ندانم که ای هر چه هستی تویی


سال تحصیلی جدید و معضل بیماری کرونا، امکان نشست چهره به چهره با شما دانشجویان عزیز و نیز همکاران پر تلاشم را به ناچار کم رنگ کرده است لکن این حس مسئولیت همگانی در این برهه حساس و اهتمام به حل مسائل مهم ایران اسلامی، خانواده دانشگاه تهران را از هر زمان دیگری به هم نزدیک تر و مصمم‌تر به دستیابی به اهداف داخلی و بین‌المللی خود می‌داند.
در پایان با آرزوی سلامت برای همه اعضای خانواده دانشگاه تهران، رئوس برنامه‌های دانشگاه در سال تحصیلی جدید را به اطلاع می‌رسانم و در این مسیر خطیر یاری اساتید والامقام، دانشجویان فرهیخته و کارکنان توانمند دانشگاه را می‌طلبم:

  1. نقش‌آفرینی در اقتصاد کارآفرین محور از طریق سرمایه‌گذاری در فناوری و نوآوری و عملی ساختن ایده دانشگاه کارآفرین در راستای تحقق منویات رهبری معظم انقلاب و اهداف و برنامه‌های دولت محترم؛
  2. تبدیل دانشگاه تهران به سازمانی متمرکز بر مسئولیت اجتماعی و حل مسائل جامعه؛
  3. افزایش درآمدهای پایدار دانشگاه و اعضای هیئت علمی از طریق ارائه خدمات دانشی به صنعت و کاهش وابستگی به بودجه دولتی؛
  4. مشارکت فعال در دیپلماسی علمی کشور با استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی دانشگاه خصوصاً افزایش جذب دانشجویان خارجی به عنوان سفیران فرهنگی جمهوری اسلامی ایران؛
  5. ارتقاء رتبه دانشگاه تهران در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی؛
  6. رسیدگی به معیشت کارکنان محترم دانشگاه تهران و ارتقای کیفیت زیست و سبک زندگی دانشجویان با توجه ویژه بر مسائل و دغدغه‌های فرهنگی این عزیزان؛
  7. به روزرسانی برنامه‌های درسی با در نظر گرفتن تحولات روز و رویکرد مساله محوری و ترویج علم نافع.

 

سید محمد مقیمی
سرپرست دانشگاه تهران
۱۴۰۰/۰۷/۰۳

کلید واژه ها: آغاز سال تحصیلی دانشگاه تهران


( ۹ )

نظر شما :