نخستین استاندارد ملی ارزیابی عملکرد و طبقه‌بندی سطوح فوق آب‌گریز تدوین شد

۲۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۷ کد : ۲۰۷۲۵ اخبار اخبار علمی-فناوری خبر
تعداد بازدید:۵۴۶
روابط عمومی دانشگاه تهران: نخستین استاندارد ملی ارزیابی عملکرد و طبقه‌بندی سطوح فوق آب‌گریز، توسط تیمی به سرپرستی دکتر فرشید چینی، عضو هیأت‌ علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشکدگان فنی، تدوین و آماده انتشار شد.

بنا بر گزارش دانشکدگان فنی، استاندارد «فناوری نانو - پوشش‌ها و سطوح فوق آب‌گریز - ارزیابی عملکرد و طبقه‌بندی بر اساس اندازه‌گیری زاویه تماس به روش قطره بی‌پایه - مشخصه یابی و روش‌های آزمون»، برای نخستین‌بار در کشور، توسط تیمی به سرپرستی دکتر فرشید چینی، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک به‌عنوان دبیر تدوین این استاندارد و مشارکت متخصصانی از دانشگاه‌های فنی و صنعتی کشور، پژوهشگاه استاندارد، پژوهشگاه رنگ، شرکت‌های تخصصی مرتبط و ستاد توسعه فناوری نانو تدوین و در صدمین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو به تصویب رسید.
در فناوری سطوح فوق آب گریز، با اعمال روش‌های ترکیبی شیمیایی و رسوب‌دهی سطوح، خواص تازه‌ای در سطوح ایجاد می‌شود که از جمله می‌توان به یخ‌گریزی، کاهش‌اصطکاک، خود‌تمیزشوندگی و مانند آن اشاره کرد که در صنایع مختلف کاربردهای ویژه‌ای دارند.
در تدوین این استاندارد، روش‌های آزمون ارزیابی عملکرد سطوح و پوشش‌های فوق آب گریز، بر اساس استانداردهای جهانی، تعیین و روش‌های اندازه‌گیری و آزمون دوام و مقاومت این سطوح در شرایط مختلف نیز ارائه شده است.
تدوین این استاندارد با حمایت ستاد فناوری نانو و سازمان ملی استاندارد انجام شده است.

کلید واژه ها: پردیس دانشکده‌های فنی فناوری نانو


نظر شما :