برنامه کاربردی تلفن همراه «فرهنگ متوسط دهخدا» منتشر شد

۲۰ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۹ کد : ۲۰۴۰۸ اخبار اخبار ستادی خبر
تعداد بازدید:۷۱۶
روابط عمومی دانشگاه تهران: برنامه کاربردی تلفن همراه «فرهنگ متوسط دهخدا»، توسط مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران با همکاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور منتشر شد.

بنا بر گزارش مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، این برنامه که در نخستین جشنواره دانشگاه تهران دیجیتال، در نشست دگرگونی دیجیتال در لغت‌نامه دهخدا و آموزش زبان فارسی در دهم شهریور ۱۴۰۰ رونمایی شده بود، در وب‌گاه مؤسسه به‌صورت رایگان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

اکرم سلطانی، رئیس شورای تألیف مؤسسه دهخدا، ضمن اعلام این خبر گفت: «فرهنگ متوسط دهخدا کتابی است که در راستای تحقق خواسته علامه دهخدا تدوین شده است. این اثر به‌صورت فیزیکی در سال ۱۳۸۵ در دو جلد به چاپ رسید و هم‌اکنون به‌عنوان برنامه کاربردی برای سیستم عامل اندروید آماده شده است. این اثر فقط لغت به معنی اخص لغت‌نامه دهخدا را در بر دارد، بنابراین اعلام جغرافیایی، تاریخی، اطلاعات دایره المعارفی و شواهد حذف شده‌اند».

وی افزود: «همه متن تا آنجایی که امکان داشته ویرایش و مدخل‌هایی به آن اضافه شده است و دارای ویژگی‌هایی همچون فهرست عناوین، نشانه‌گذاری در متن، رنگی‌کردن متن، حاشیه‌نویسی بر متن، اشتراک‌گذاری متن انتخابی، پیمایش در متن از طریق فهرست عناوین و صفحه، دسترسی آسان به پاورقی‌ها، تنظیم نمایش اعراب کلمات، جستجوی لفظی در متن و فهرست کتب، دسترسی به تاریخچه جستجو، قابلیت تنظیم فهرست بر اساس عنوان کتاب، جلد و آخرین مطالعه است».

وی در پاسخ به این پرسش که چرا لغت‌نامه کامل دهخدا در این اپلیکیشن منتشر نشده، تصریح کرد: «بر اساس نیاز متقاضیان بیشتر در نظر داشتیم یک لغت‌نامه کم حجم آفلاین در دسترس مخاطبان قرار دهیم و البته هم‌اکنون ل غت‌نامه کامل دهخدا بر روی وب‌گاه مؤسسه در دسترس همه علاقه‌مندان قرار دارد».

رئیس شورای تألیف مؤسسه دهخدا، همچنین در پاسخ به اینکه اپلیکیشن‌ها و سایت‌هایی وجود دارند که لغت‌نامه دهخدا را منتشر کرده‌اند آیا مورد تأیید هستند، تصریح کرد: «خیر، ما به هیچ سایت و شرکتی مجوز استفاده از لغت‌نامه دهخدا را نداده‌ایم، بنابراین نه تنها مورد تأیید ما نیستند، بلکه حتی پیگیری قانونی برای استفاده‌های غیرمجاز لغت‌نامه دهخدا از طرف علامه دهخدا تقدیم به مردم ایران شده و مؤسسه دهخدا طبق مصوبه مجلس شورای ملی در سال ۱۳۳۴ ناظر بر عرضه صحیح این لغت‌نامه است، بنابراین هیچ سازمانی اجازه بهره‌برداری اقتصادی از این لغت‌نامه را ندارد و حتی درآمد اندکی که از فروش کتاب و یا عرضه برنامه‌های مختلف از طرف مؤسسه دهخدا می‌شود باز صرف توسعه همین لغت‌نامه و گسترش زبان فارسی می‌شود».

سلطانی در ادامه اظهار کرد: «دوم اطلاعاتی که سایت‌ها و برنامه‌های مختلف استفاده می‌کنند به دلیل اینکه از هک غیرقانونی لوح فشرده لغت‌نامه دهخدا است، امکان هر گونه اشتباه در تبدیل آن وجود دارد که بارها نیز به ما گزارش شده است و در نهایت در پاسخ به آنهایی که می‌گویند از فوت علامه دهخدا سی سال گذشته و الان باید در اختیار همه باشد عرض کنم که خیر چنین نیست در تألیف لغت‌نامه دهخدا، علاوه بر علامه دهخدا حدود پنجاه مؤلف دیگر مشارکت داشته‌اند که هنوز هم تعدادی از این استادان در قید حیات هستند، بنابراین از نظر قانونی این استدلال پذیرفته نیست، مضافاً بر اینکه همان گونه که قبلاً گفته شد مالکیت لغت‌نامه دهخدا طبق مصوبه مجلس شورای ملی و وصیت علامه به مؤسسه دهخدا واگذار شده است. ما پذیرای همه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناور در این زمینه هستیم و قطعاً بزرگترین کتاب لغت فارسی نیازمند عزم ملی برای استفاده صحیح از آن است»

علاقه‌مندان می‌توانند برای دانلود رایگان اپلیکیشین فرهنگ متوسط دهخدا به وب‌گاه مؤسسه لغت‌نامه مراجعه کنند.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: مؤسسه لغت‌نامه دهخدا فرهنگ متوسط دهخدا


( ۱ )

نظر شما :