مراسم تکریم و معارفه رئیس مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه تهران برگزار شد

۰۳ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۷ کد : ۱۹۸۲۱ اخبار اخبار ستادی خبر
تعداد بازدید:۱۱۵۰
روابط عمومی دانشگاه تهران: مراسم تکریم و معارفه رئیس مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه با حضور معاون دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور معاون دانشجویی دانشگاه، مدیران، اعضای هیأت علمی و کارمندان (دوم شهریور) برگزار شد، دکتر مسعود شفیعی‌نیا به‌عنوان رئیس مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه تهران معارفه و از زحمات دکتر یوسف مقدس در زمان تصدی این سمت تقدیر به‌عمل آمد.
دکتر سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران، در این مراسم ضمن گرامی‌داشت روز پزشک گفت: «دکتر مقدس به‌عنوان یک انسان شریف و صادق در دوران تصدی خود بر ریاست مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه تلاش‌های بی‌حاشیه و بدون هیاهو انجام داده‌اند. برخی وقت‌ها گلایه‌های به حقی از سوی برخی کارکنان در رابطه با امتیازها و حقوقی که توسط قانونگذار برای کادر درمان و بهداشت در نظر گرفته شده و بنا به دلایلی در دانشگاه اعمال نشده، دریافت کرده‌ایم».
وی افزود: «این دغدغه‌ها همواره از جانب رئیس وقت مرکز، به بنده منتقل شده است و همواره سعی ما بر این بوده تا بتوانیم زمینه‌های دریافت این حق و حقوق را برای این قشر زحمت‌کش فراهم آوریم، البته افراد ذی‌نفع هم باید در این خصوص تلاش‌های مربوط را انجام دهند. خوشبختانه در سال‌های اخیر توانستیم برخی از این حقوق را احیا کنیم و باید پیگیری‌ها و اقدام‌های لازم در این زمینه هم از جانب ما به‌عنوان مسئول و هم از سوی کارکنان صورت بگیرد. هر چند بحران کرونا این مسأله را بیش از گذشته ثابت کرد که پزشکان و کارکنان این مرکز با فعالیت‌های بی‌وقفه‌ای که داشته‌اند، کاری فراتر از مباحث مادی را در ذهن دارند که یقیناً این رویکرد ارزشمند مورد عنایت ذات باری تعالی قرار خواهد گرفت».
معاون دانشجویی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: «در دوران مسئولیت دکتر مقدس، کارهای ارزشمندی در حوزه‌های عمرانی و نرم‌افزاری انجام شده است، در زمینه حقوق پرسنل نیز همواره در تلاش بودند و اقدام‌های و پیگیری‌های بسیاری توسط ایشان و هم از سوی معاونت دانشجویی صورت گرفته است و امیدوارم بتوانیم حق و حقوق قانونی کارکنان این مجموعه را احیا کنیم. در این فرصت از تلاش‌های دکتر مقدس به‌عنوان یک مسئول صادق، پرتلاش، بی‌ادعا، صبور و متین تشکر و قدردانی می‌کنم و برای دکتر شفیعی‌نیا نیز آرزوی توفیق دارم».
دکتر حبیبا با اشاره به فعالیت‌های مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه به‌ویژه در دوران بحران کرونا خاطرنشان کرد: «تلاش‌های مرکز بهداشت و سلامت در دوران بحران کرونا این مسأله را اثبات کرد که رویکرد برون‌سپاری این مرکز، کاملاً اشتباه است. هر چند در این خصوص مصوبه هیأت امنا وجود دارد، اما تلاش داریم تا این مرکز به‌عنوان یک بخش خصوصی در درون دانشگاه با همکاری واحدهای ذیربطی که می‌توانند در این زمینه کمک کنند، اداره شود تا بتوانیم این ساختار را همچنان حفظ کنیم و کارکنان آن نیز با انگیزه بالا فعالیت‌های خود را ادامه دهند».
معاون دانشجویی دانشگاه تهران تاکید کرد: «باید از فرصت‌ها به نحو مطلوب استفاده کرد، به طور مثال همین مسأله واکسیناسیون کارکنان دانشگاه که هم‌اکنون در حال انجام است، فارغ از اینکه اقدامی در راستای سلامت دانشگاهیان و خانواده‌های آنان است، باید به‌عنوان یک فرصت نیز در راستای تقویت مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه تلقی شود. خوشبختانه با انجام واکسیناسیون از سوی مرکز بهداشت دانشگاه، یک رضایت خوبی در اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان ایجاد شده است که قدر این‌گونه شرایط و فرصت‌ها را باید دانست. من از همه کارکنان مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه تشکر و قدردانی می‌کنم».
در ادامه این مراسم دکتر یوسف مقدس، رئیس پیشین مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه به تبیین فعالیت‌ها و عملکردهای صورت گرفته مرکز در سال‌های ۹۴ تا ۹۹ پرداخت و گفت: «امور جاری در مرکز همواره در جریان بوده است و بر اساس آمار سالیانه، مرکز حدود ۲۰۰ هزار مراجعه کننده داشته است که البته این تعداد برای قبل از بحران کرونا است».
وی با اشاره به بازسازی و نوسازی‌های بخش‌های مختلف مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه تصریح کرد: «خرید و راه‌اندازی دستگاه ماموگرافی دیجیتال (مورد استفاده در غربالگری سرطان سینه)، بازسازی سالن انتظار و پذیرش، بازسازی اتاق سونوگرافی، شنوایی‌سنجی و سنجش تراکم استخوان از جمله اقدام‌هایی بوده که در بخش رادیو‌لوژی مرکز صورت گرفته است. همچنین در بخش آزمایشگاه با ۳۵۰ مترمربع فضا، نوسازی و استانداردسازی پذیرش، نمونه‌گیری، بخش فنی و پاویون و اتاق مسئول فنی انجام شده است».

دکتر مقدس، ساماندهی کابل‌های تأسیسات و تلفن سانترال، توسعه (ورود ویلچر) و استانداردسازی آسانسور، بازسازی و نوسازی تجهیزات مرکز جراحی، نوسازی بخش ندوسکوپی گوارش و فیزیوتراپی، بازسازی فضای فیزیکی و تأسیسات بخش دندانپزشکی با فضای ۵۰۰ متر مربع، نوسازی یونیت‌های دندانپزشکی و بسترسازی رادیولوژی دیجیتال را از دیگر فعالیت‌های انجام شده، برشمرد.

رئیس پیشین مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه خاطرنشان کرد: «آماده‌سازی درمانگاه فاطمیه و درمانگاه مرکزی کوی در حال ساخت با فضای ۱۶۰۰ متر مربع ازدیگر اقدام‌های صورت گرفته است. همچنین توسعه ساختار،
راه‌اندازی نرم‌افزار بازرسی و نظارت بهداشت، شورای راهبری HSE، برگزاری طرح‌های ارزیابی سلامت دانشگاهیان (خطرسنجی بیماری قلبی و بدخیمی‌ها؛ اندازه‌گیری فشار خون)، برگزاری ایستگاه‌های سلامت، انتشار هفته‌نامه سلامت و برگزاری کارگاه و وبینارهای آموزشی کارکنان و اعضای هیأت علمی از کارهای انجام شده در حوزه امور بهداشتی بوده است».
وی در ادامه سخنان خود، انعقاد قرارداد نیروهای شرکتی، تبدیل وضعیت قرارداد خدماتی، اصلاح سختی کار کارکنان، نظ‌م‌بخشی به بهره‌وری و کارانه، به‌روزرسانی قرارداد پزشکان متخصص با هماهنگی مدیریت حقوقی و به‌روزرسانی قرارداد دندان‌پزشکان با هماهنگی مدیریت حقوقی را از اقدام‌های حوزه منابع انسانی توصیف کرد.

دکتر مسعود شفیعی‌نیا، رئیس مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه، نیز در این مراسم ضمن قدردانی از زحمات دکتر مقدس گفت: «از زحمات دکتر مقدس تشکر و قدردانی می‌کنم، در مدتی که تصدی این سمت را بر عهده داشتند تمامی تلاش خود را کردند تا این مرکز بتواند جایگاه کنونی را به دست آورد. اقدام‌های عمرانی و بازسازی‌های بسیار خوبی در این چند سال انجام شده است. در زمینه نرم‌افزاری نیز بسیاری از نرم‌افزارها ارتقا پیدا کردند، همچنین در بازسازی ساختار مرکز که البته برخی از آنها تحمیلی بوده و باید با دانشگاه همراه می‌شدیم، تغییراتی صورت گرفته است».
وی افزود: «مرکز بهداشت و درمان دانشگاه همانند جزیره‌ای است که در میان یک دانشگاه غیرپزشکی قرار گرفته است و تقریباً هیچ سنخیتی با دیگر بخش‌های دانشگاه ندارد و عملکرد آن بیشتر با وزارت بهداشت و درمان تناسب دارد و این کار را برای ما در این سیستم تا حدودی سخت کرده است، به همین دلیل بیشتر مواقع ما این مشکل را داریم که نمی‌توانیم درخواست و مقصود را به طرف مقابل خود در دانشگاه انتقال دهیم».
دکتر شفیعی‌نیا در ادامه تصریح کرد‌: «وقتی صحبت از مسائلی همچون فعالیت‌های پزشکی، کادر بهداشت و درمان، کارانه، بیماری و شیفت‌های پزشکان به میان می‌ِآید به‌گونه‌ای کار سخت می‌شود. گفته شد که این مرکز حدود یکصد نفر پرسنل دارد، اما می‌خواهم اضافه کنم که افزون‌بر این تعداد، یکصد پرسنل متخصص، دندانپزشک، فوق تخصص و جراح در مراکز بهداشت و درمان و بزرگمهر فعالیت می‌کنند که کار اصلی ما برقراری تعامل و همکاری سازنده با این گروه صاحب‌نظر و متخصص است، بقیه بخش‌های مرکز از یکسری پرسنل دانشگاه تشکیل شده که تابع تصمیم‌های مدیر مرکز هستند».
رئیس مرکز بهداشت و سلامت خاطرنشان کرد: «هر چند ممکن است در مجموع با مشکلاتی مواجه باشیم و نتوانیم سختی کار را آن گونه که با آن مواجه هستیم، به‌ویژه در دوران بحران کرونا که چند برابر شده را به مسئولان دانشگاه انتقال دهیم، اما در مواقعی که بتوانیم سلامت افراد را تضمین و تأمین کنیم این را یک نعمت می‌دانیم۰ لازم است در این فرصت از زحمات دکتر مقدس و دیگر همکاران برای تلاش‌هایی که در بهبود روند و توسعه فعالیت‌های مرکز کشیده‌اند تشکر و قدردانی کنم و امیدوارم که بتوانم با حمایت مسئولان دانشگاه و همراهی و همکاری سازنده کارکنان مرکز بهداشت و سلامت گام‌های مؤثرتری را برداریم».
در پایان این مراسم با اهدای لوح از سوی رئیس دانشگاه تهران و مسئولان بخش‌های مختلف دانشگاه از زحمات دکتر یوسف مقدس، رئیس پیشین مرکز بهداشت و سلامت تقدیر به‌عمل آمد. همچنین حکم دکتر مسعود شفیعی‌نیا به‌عنوان رئیس مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه به وی اعطا شد.

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۰۲

کلید واژه ها: معاونت دانشجویی مرکز بهداشت و سلامت تودیع و معارفه


نظر شما :