موتورخانه‌های گرمایشی دانشگاه تهران هوشمند شد

تعداد بازدید:۴۷۶
روابط عمومی دانشگاه تهران: با تلاش اداره کل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی دانشگاه، هوشمندسازی موتورخانه‌های گرمایشی پردیس مرکزی و ساختمان‌های ستادی اطراف آن صورت گرفت و ۳۵ موتورخانه گرمایشی در دانشگاه تهران به سیستم کنترل و مانیتورینگ ۲۴ ساعته مجهز شد.
موتورخانه‌های گرمایشی دانشگاه تهران هوشمند شد

بنا بر گزارش دفتر مدیریت سبز دانشگاه، مدیریت مصرف انرژی یکی از امور بسیار مهم در جامعه امروز است و لزوم توجه به چگونگی مصرف و سعی در مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی ضرورت شایانی دارد. تأسیسات گرمایشی مجموعه‌های مختلف دانشگاه تهران از جمله فعالیت‌های انرژی‌بر در این دانشگاه به حساب می‌آید که می‌توان با بهینه‌سازی و مدیریت آنها مصرف انرژی را در این حوزه کاهش داد.

در این راستا، اداره کل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی دانشگاه تهران با انجام مطالعات بسیار توسط کارشناسان این مجموعه، تصمیم بر هوشمندسازی موتورخانه‌های گرمایشی پردیس مرکزی که با توجه به مرکزیت و اهمیت تاریخی از مهم‌ترین پردیس‌های دانشگاه به شمار می‌رود و همچنین ساختمان‌های ستادی واقع در اطراف آن، گرفت.

در حال حاضر با انجام پروژه هوشمند‌سازی موتورخانه‌های گرمایشی در این مجموعه بزرگ و بسیار با اهمیت، می‌توان این پردیس را به‌عنوان یک پردیس متمایز و شاخص در زمینه مدیریت مصرف انرژی معرفی کرد. در این پروژه که با مشارکت شرکت پیشران انرژی و با نظارت کامل کارشناسان اداره کل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی دانشگاه تهران در سه ماه نخست سال ۱۳۹۹ به سرانجام رسید، ۳۵ موتورخانه گرمایشی در دانشگاه تهران به سیستم کنترل و مانیتورینگ ۲۴ ساعته مجهز شدند.

لازم به ذکر است، با انجام این پروژه علاوه بر افزایش طول عمر تجهیزات تأسیساتی و کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری، انتظار می‌رود که مصرف حامل‌های انرژی نیز به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کند. با توجه به داده‌های به دست آمده این سیستم با هوشمندسازی موتورخانه‌های گرمایشی دانشگاه تهران مصرف گاز ۳۰ درصد، مصرف برق ۱۵ درصد و مصرف آب ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است. این کاهش در انرژی مصرفی علاوه بر مزیت‌های زیست‌محیطی با کاستن از هزینه‌کرد قبوض انرژی در طول زمان بهره‌برداری می‌تواند به لحاظ اقتصادی نیز سودمند باشد و هزینه انجام شده برای این پروژه با کاستن از هزینه‌کرد قبوض مصرفی جبران شود.

کلید واژه ها: مدیریت سبز هوشمند کنترل و مانیتورینگ مصرف انرژی


( ۱ )

نظر شما :