بر اساس نظام رتبه‌بندی شانگهای ۲۰۲۱؛

۴ رشته مهندسی دانشگاه تهران رتبه زیر صد جهانی را کسب کردند / دانشگاه تهران در رشته اکولوژی تنها دانشگاه رتبه‌آور ایران است

۲۹ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۳۲ کد : ۱۷۵۹۷ اخبار اخبار ستادی خبر
تعداد بازدید:۳۵۱۸
روابط عمومی دانشگاه تهران: بر اساس نظام رتبه‌بندی شانگهای ۲۰۲۱، دانشگاه تهران در حوزه «علوم پایه» در رشته اکولوژی به‌عنوان تنها دانشگاه از ایران با رتبه (۵۰۰-۴۰۱) در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفت و در حوزه «مهندسی» نیز با کسب رتبه (۷۵-۵۱)، ۴ رشته توانستند رتبه زیر صد جهانی را کسب کنند.

بر اساس گزارش اعلام شده در نظام رتبه‌بندی شانگهای ۲۰۲۱، دانشگاه تهران در حوزه «علوم پایه» در رشته اکولوژی به‌عنوان تنها دانشگاه از ایران با رتبه (۵۰۰-۴۰۱) در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفت.

در حوزه «مهندسی» نیز این دانشگاه در رشته‌های منابع آب، ‌ مهندسی معدن، مهندسی متالورژی و علوم و فناوری ابزارآلات رتبه (۷۵-۵۱)، در رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی عمران و علوم و فناوری غذایی رتبه (۱۵۰-۱۰۱)، در رشته‌های مهندسی برق و الکترونیک، ‌ علوم و مهندسی انرژی و علوم و فناوری حمل و نقل رتبه (۲۰۰-۱۵۱)، در رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی مخابرات و مهندسی شیمی رتبه (۳۰۰-۲۰۱) و در رشته‌های مهندسی مواد و بیوتکنولوژی رتبه (۴۰۰-۳۰۱) و در رشته مهندسی علوم و فناوری محیط زیست رتبه (۵۰۰-۴۰۱) را کسب کرد.

همچنین دانشگاه تهران توانست در حوزه «علوم‌زیستی» در رشته‌های علوم کشاورزی رتبه (۳۰۰-۲۰۱) و علوم دامپزشکی رتبه (۲۰۰-۱۵۱) را به دست آورد. در حوزه علوم اجتماعی نیز در رشته‌های اقتصاد رتبه (۴۰۰-۳۰۱) و مدیریت رتبه (۳۰۰-۲۰۱) را کسب کرد.
 

جایگاه  دانشگاه تهران در نظام رتبه‌بندی شانگهای ۲۰۲۱

حوزه اصلی

رشته

رتبه

علوم پایه

اگولوژی

401-500

مهندسی

مهندسی معدن

51-75

مهندسی متالورژی

51-75

منابع آب

51-75

علوم و فناوری ابزارآلات

51-75

مهندسی مکانیک

101-150

مهندسی عمران

101-150

علوم و فناوری غذایی

101-150

مهندسی برق و الکترونیک

151-200

علوم و فناوری حمل و نقل

151-200

علوم و مهندسی انرژی

151-200

مهندسی کامپیوتر

201-300

مهندسی مخابرات

201-300

مهندسی شیمی

201-300

مهندسی مواد

301-400

بیوتکنولوژی

301-400

مهندسی علوم و فناوری محیط زیست

401-500

علوم زیستی

علوم کشاورزی

201-300

علوم دامپزشکی

151-200

علوم اجتماعی

اقتصاد

301-400

مدیریت

201-300

 

لازم به ذکر است، نظام رتبه‌بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ چین منتشر می‌‌شود. این رتبه‌بندی در قالب یک پروژه بزرگ در کشور چین برای اولین بار در ژوئن سال ۲۰۰۳ میلادی توسط دانشگاه شانگهای منتشر شد.

این نظام رتبه‌بندی در سال ۲۰۲۱ میلادی برای پنجمین سال، رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های برتر دنیا را منتشر کرده است که بر اساس آن ۳۴ دانشگاه ایرانی در این رتبه‌بندی حضور دارند. رتبه‌بندی موضوعی شانگهای در سال ۲۰۲۱ در قالب پنج حوزه کلی شامل حوزه مهندسی (۲۲ رشته)، حوزه علوم پایه رشته)، حوزه علوم زیستی رشته)، حوزه علوم پزشکی رشته) و حوزه علوم اجتماعی (۱۴ رشته) صورت گرفته است. اسامی بیش از ۱۸۰۰ دانشگاه از بین ۴۰۰۰ دانشگاه مورد بررسی از ۹۳ کشور جهان در فهرست نهایی این رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.

تنها دانشگاه‌هایی می‌توانند در این حوزه‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند که از حداقل تعداد تولیدات علمی در بازه زمانی ۲۰۱۹-۲۰۱۵ در پایگاه وب آو ساینس برخودار بوده‌اند. این حد آستانه در رشته‌های مختلف متفاوت است. شانگهای در سال ۲۰۲۱ از پنج شاخص به شرح جدول زیر جهت ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا بهره گرفته است. وزن هر کدام از این شاخص‌ها متناسب با هر رشته تغییر می‌کند.

 

برای مشاهده گزارش کامل به این پیوند مراجعه شود.

کلید واژه ها: دانشگاه تهران رتبه‌بندی رتبه‌بندی شانگهای


( ۱۷ )

نظر شما :