پیام تسلیت دانشگاه تهران در پی درگذشت استاد محمدرضا باطنی، زبان‌شناس برجسته و شهیر دانشگاه

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۸ کد : ۱۶۴۴۵ اخبار
تعداد بازدید:۳۰۹

انالله و انا الیه راجعون


با نهایت تأسف و تأثر با خبر شدیم استاد محمدرضا باطنی، زبان‌شناس برجسته و استاد پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دعوت حق را لبیک گفته و رخ در نقاب خاک کشیده است.
این استاد فرهیخته پیشکسوت که از استادان و صاحب‌نظران برجسته و شهیر در حوزه زبان‌شناسی بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان برجسته در این زمینه، تألیف و ترجمه آثار علمی بسیاری نیز در کارنامه پربار خود دارند که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های این استاد، همواره ماندگار خواهد ماند.
از آثار ماندگار این استاد برجسته می‌توان به «اصطلاحات پویا انگلیسی–فارسی»، «فرهنگ معاصر: انگلیسی-فارسی کوچک»، «پیرامون زبان و زبانشناسی: مجموعه مقالات»، «توصیف دستوری زبان فارسی بر بنیاد یک نظریه عمومی زبان»، «چهار گفتار درباره زبان»، «نگاهی تازه به دستور زبان»، «مسائل زبان شناسی نوین» اشاره کرد.
ایشان علاوه بر تألیف آثار برجسته، ترجمه‌های نیز در کارنامه خود دارند که «زبان و زبان‌شناسی» رابرت هال، «زبان‌شناسی جدید» مانفرد بی یرویش، «درآمدی بر فلسفه» بوخینسکی، «دانشنامه مصور»، «مغز و رفتار» فرانک کمپ بل، «خواب» یان اوزوالد، «ساخت و کار ذهن» بلیک مور، «انسان به روایت زیست‌شناسی» از جمله آنهاست.
این استاد پیشکسوت همچنین در سال ۱۳۹۳ برای تألیف کتاب «اصطلاحات و عبارات رایج فارسی» به عنوان برگزیده سی و دومین دوره جایزه «کتاب سال جمهوری اسلامی معرفی شد.
از طرف هیأت‌رئیسه و خانواده بزرگ دانشگاه تهران ضمن ابراز تأسف عمیق، درگذشت این استاد فرهیخته را به خانواده سوگوار ایشان، دانشجویان، استادان و همکاران این استاد ارجمند تسلیت گفته، رحمت و غفران واسعه الهی را برای آن مرحوم و اجر و شکیبایی برای بازماندگان از خداوند منان مسئلت می‌نماید.

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۰۴

کلید واژه ها: دانشکده ادبیات و علوم انسانی تسلیت دانشگاه تهران


( ۱ )

نظر شما :