دانشکدۀ فنی-مهندسی دانشگاه تهران جزء ۷۵ مؤسسۀ برتر دنیا شناخته شد

۲۷ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۲ کد : ۱۵۸۰ اخبار حوزه فنی و مهندسی اخبار علمی-فناوری
تعداد بازدید:۱۵۱۳
دانشکدۀ فنی-مهندسی دانشگاه تهران جزء ۷۵ مؤسسۀ برتر دنیا شناخته شد

 

طبق گزارش اخیر مؤسسۀ رتبه‌بندی شانگهای، حوزۀ فنی مهندسی دانشگاه تهران در بازۀ 51 تا 75 در میان 200 مؤسسۀ رتبه‌بندی شده توسط این نظام رتبه‌بندی قرار گرفته است.
نظام رتبه‌بندی شانگهای یکی از معتبرترین نظام‌های بین‌المللی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی و پژوهشی بوده که از سال 2003 راه‌اندازی شده است. این نظام، علاوه بر اعلام رتبه‌بندی کلی، دانشگاه‌های جهان را بر اساس پنج حوزۀ موضوعی گسترده (علوم طبیعی و ریاضیات، علوم فنی/مهندسی و رایانه، علوم زیستی و کشاورزی، پزشکی و داروسازی، و علوم اجتماعی) و پنج حوزۀ موضوعی خاص‌تر (ریاضیات، فیزیک، شیمی، علوم رایانه، و اقتصاد/کسب و کار) رتبه­بندی می‌کند.تعداد محققان پر استناد که توسط مؤسسۀ تامسون رویترز مشخص می‌شوند، تعداد مقالات منتشر شده در نمایه استنادی علوم در شاخۀ فنی/مهندسی، تعداد مقالات منتشر شده در 20درصد اول بهترین مجلات حوزۀ فنی/مهندسی، و میزان هزینه‌های پژوهشی مرتبط با حوزۀ فنی/مهندسی از جملۀ معیارهای نظام شانگهای برای رتبه‌بندی مدارس فنی/مهندسی است.گفتنی است سالانه 200 مؤسسۀ برتر این فهرست بر روی وب مشخص و منتشر می‌شوند. شایان ذکر است، دانشگاه‌های معتبری مانند آریزونا، کلمبیا، دوک، کیوتو، مک­گیل، پکن، هنگ­کنگ، منچستر، آلبرتا، لیسبون، چالمرز، نیویورک، و شفیلد در این فهرست پس از دانشگاه تهران قرار دارند. دانشگاه‌های ام.آی.تی.، استنفورد، کالیفرنیا-برکلی، ایلی­نویز، و تکزاس در آوستین نیز به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم این فهرست را تشکیل می‌دهند. دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف، دانشگاه‌های دیگر ایرانی هستند که توانسته‌اند با رتبۀ 151-200 در فهرست 200 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند.به علاوه، در رتبه‌بندی کلی این نظام، دانشگاه تهران تنها دانشگاه ایرانی است که با رتبۀ 301 تا 400 در فهرست 500 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است .همچنین، دانشگاه تهران در سال‌های 2009 تا 2013 توانسته است به ترتیب رتبه‌های 402-501، 401-500، 301-400، و 301-400، 401-500 را کسب کند. دانشگاه­های هاروارد، استنفورد، ام­آی­تی، و کالیفرنیا-برکلی از ایالات متحده و دانشگاه کمبریج از انگلستان به ترتیب رتبه­های 1 تا 5 این نظام رتبه‌بندی را به خود اختصاص داده­اند.

 

هیأت رئیسه دانشگاه این موفقیت را که در هشتادمین سال تاسیس دانشگاه به دست آمده است،به فال نیک گرفته و آن را به خانواده بزرگ دانشگاه تهران ،جامعۀ علمی کشور و ملت عزیز ایران تبریک می‌گوید.