یادنامه اعضای هیئت علمی درگذشته دانشگاه تهران

۲۷ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۳:۵۹ کد : ۱۵۴۴۷ اخبار اخبار ستادی ویژه‌نامه‌‌ها
تعداد بازدید:۴۲۵۹
روابط عمومی دانشگاه تهران: بلندای نام دانشگاه تهران به بلندای همت بزرگ فرهیختگانی است که در این دانشگاه تحصیل کرده، تحقیق و تدریس کرده و بر بالندگی آن افزوده‌اند.
یادنامه اعضای هیئت علمی درگذشته دانشگاه تهران

اگر نام دانشگاه تهران بر تارک علم و دانش این آب و خاک می‌درخشد، از درخشش اندیشه‌هایی است که در دامان این «نماد آموزش عالی کشور» رشد یافته‌اند؛ اگر پرچم دانشگاه تهران امروز در دنیا به سرافرازی افراشته است، مرهون حضور اندیشه‌هایی است که جز سربلندی دانشگاه، اندیشه‌ای در سر نداشته‌اند.

باید با هزاران دریغ و افسوس گفت که در دو سال (۱۴۰۰-۱۳۹۹) گذشته، تنی چند از این اندیشمندان و خدمتگزاران عرصه علم و دانش دانشگاه، به دیدار حق شتافتند که به پاس احترام و گرامیداشت تمامی تلاش‌هایشان در اعتلای نام دانشگاه، این یادنامه را تقدیم حضورشان می‌کنیم.

* لازم به توضیح است که علت درگذشت این عزیزان لزوما به دلیل بیماری کووید۱۹ نبوده بلکه در میان آنها برخی براثر کهولت سن، برخی براثر بلایا و حوادث و سوانح طبیعی، برخی براثر سایر بیماری‌های رایج به رحمت ایزدی پیوسته اند. ضمن گرامیداشت یاد و خاطر این عزیزان، از درگاه خداوند متعال برایشان طلب آمرزش و مغفرت الهی مسئلت می نماییم.

 

       

سال ۱۴۰۱ - ۱۴۰۰  

       
    دکتر مریم نجار نهاوندی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
دکتر نجارنهاوندی که سال‌ها در مسئولیت‌هایی نظیر مدیرکل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه، ریاست مؤسسه مطالعات سیاستگذاری اجتماعی و تعاون و معاونت مرکز مطالعات زنان و خانواده نقش‌آفرینی کرده و اخیرا نیز در دانشکده علوم اجتماعی به عنوان معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی منشا اثر بودند، نه تنها در حوزه مدیریتی بلکه در عرصه علمی و پژوهشی نیز آثار ارزشمندی از خود بر جای گذاشتند که بدون تردید آثار و برکات تلاش‌های ایشان، همچنان برای دانشجویان و علاقه‌مندان حوزه‌های مرتبط با علوم اجتماعی ماندگار خواهد بود.
       
    دکتر سعید جعفری مقدم، عضو هیأت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران
استاد جعفری مقدم در طول فعالیت‌های پربرکت خود در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، برای گسترش نگرش کارآفرینانه در دانشگاه و جامعه از هیچ تلاشی فروگذار نکرد؛ چه اینکه از طلایه‌داران ترویج خودباوری، خلاقیت و شجاعت علمی و عملی بود.
       
    دکتر یحیی علی‌بابایی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
 استاد علی‌بابایی برای اعتلای علوم اجتماعی از هیچ تلاشی فروگذار نکرد و با اقدامات ارزشمند و آگاهانه خود برای تقویت جایگاه علوم اجتماعی کوشید. آثار و برکات تلاش‌های این استاد فرهیخته، همچنان برای دانشجویان و علاقه‌مندان علوم اجتماعی ماندگار خواهد بود.
       
    دکتر حسین پازنده، استاد پیشکسوت و برجسته دانشکده مهندسی شیمی دانشکدگان فنی دانشگاه تهران
دکتر حسین پازنده دانش‌آموخته دکترای مهندسی شیمی فیزیک دانشگاه میشیگان و دکترای فوق تخصصی phd لیزر از دانشگاه پاریس بود. فعالیت‌های این فرهیخته پرتلاش عرصه شیمی، در زمینه شیمی فیزیک و الکتروشیمی، مطالعات سینتیکی و اسپکتروگرافی، مطالعه در انتخاب مناسب‌ترین ترکیب‌های سیلیکاتی برای تهیه چینی و دیرگدازها، جدا کردن ترکیبات شیمیایی روغن‌ها بر اساس کروماتوگرافی بود و عمده آثار او نیز در این زمینه تألیف و به چاپ رسیده است. در سوابق تألیفاتی مهم این استاد توانمند می‌توان به تألیف کتاب‌های «شیمی فیزیک و الکتروشیمی »، «شیمی تجزیه اسبابی» اشاره کرد.
       
    دکتر احمد ساعی، استاد پیشکسوت دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
دکتر احمد ساعی دانش‌آموخته دکترای علوم سیاسی از دانشگاه گراتس اتریش بود. به اذعان هم‌قطاران این فرهیخته پرتلاش عرصه علوم سیاسی، فعالیت‌های استاد ساعی با دغدغه مسئله توسعه سامان پیدا می‌کرد و عمده آثار او نیز در این زمینه تألیف و به چاپ رسیده است. در سوابق تألیفاتی مهم این استاد توانمند علوم سیاسی می‌توان به تألیف کتاب‌های «درآمدی بر مسائل سیاسی جهان سوم»، «اقتصاد سیاسی بین‌الملل»، «نظریه‌های امپریالیسم»، «مسائل اقتصادی سیاسی جهان سوم»، «نظریه‌های توسعه» و «نظریات متعارض توسعه» اشاره کرد.
       
    دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن، استاد پیشکسوت دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
دکتر محمد علی اسلامی ندوشن دانش‌آموخته دکترای حقوق بین‌الملل از دانشگاه سوربن فرانسه و مؤسس فرهنگ‌سرای فردوسی بود. فعالیت‌های عمده این فرهیخته پرتلاش عرصه ادبیات، در زمینه نقد ادبی و ادبیات تطبیقی و نیز اجتماع و فرهنگ بوده و در سوابق تألیفاتی مهم این استاد توانمند ادبیات که بالغ بر ۵۰ کتاب و صدها مقاله در باب فرهنگ و تاریخ ایران و ادبیات فارسی است، می‌توان در حوزه شعر نو به دو مجموعه «گناه» و «چشمه»، در زمینه داستان‌نویسی به رمان «افسانه و افسون» و در داستان کوتاه به «پنجره‌های بسته» و «زندگی و مرگ پهلوانان در شاهنامه» اشاره کرد.
       
    دکتر خدیجه اسدیان، استاد بازنشسته و پیشکسوت دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران
دکتر خدیجه اسدیان علاوه بر آموزش دانشجویان و تولید مقالات علمی فاخر، به مطالعه و تحقیق پیرامون موضوعاتی چون زمین شناسی، جغرافیای دیرینه، چینه شناسی و ژئومورفولوژی پرداخته است.
دکتر خدیجه اسدیان دانش‌آموخته دکترای زمین‌شناسی از دانشگاه سوربن فرانسه بود. ایشان از جمله متخصصان رشته زمین‌شناسی است که تألیفات و ترجمه‌های ارزشمندی در زمینه مبانی زمین شناسی ماقبل تاریخ، زمین شناسی، جغرافیای زیستی و جغرافیای دیرینه به نام خود ثبت کرده است.
       
    دکتر اصغر عسگری خانقاه، استاد پیشکسوت و مبرز گروه انسان‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
دکتر اصغر عسگری خانقاه، علاوه بر آموزش دانشجویان و تولید مقالات علمی فاخر، تألیف کتب ارزشمندی بویژه در حوزه انسان‌شناسی در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود دارد که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند.
دکتر عسگری خانقاه دانش‌آموخته دکترای انسان‌شناسی از دانشگاه سوربن فرانسه و از پایه‌گذاران علم انسان‌شناسی زیستی در ایران بود و تحقیقات، تألیفات و ترجمه‌های ارزشمند زیادی در حوزه انسان‌شناسی داشت که از مهمترین آنها می‌توان به مبانی انسان‌شناسی زیستی، انسان‌شناسی عمومی، فرهنگ و زیست، مردم‌شناسی: روش، بینش، تجربه، اشاره کرد. وی همچنین مقالات متعددی نیز در حوزه مردم‌شناسی و تاریخ به نام خود ثبت کرده است.
 
       
    دکتر امیر صادقی نشاط، دانشیار گروه حقوق خصوصی و اسلامی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
دکتر صادقی نشاط علاوه بر آموزش دانشجویان و تولید مقالات علمی فاخر، تألیف کتب ارزشمندی بویژه در حوزه حقوق تجارت و تجارت الکترونیک و همچنین حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای را در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود دارد که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند.
دکتر صادقی نشاط از جمله اساتید مؤسس در دانشگاه محسوب می‌شود؛ ایشان رشته حقوق نرم‌افزار و رایانه و IT Law را وارد ایران کرد و در دوره مدیریت‌شان در گروه حقوق خصوصی و اسلامی دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دو رشته حقوق مالی و حقوق تجارت و سرمایه‌گذاری بین‌المللی در دانشگاه تهران راه‌اندازی و اجرا شد.
       
     دکتر رضا مستوفی فرد، استاد پیشکسوت گروه باستان‌شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران
نام دکتر رضا مستوفی فرد با موزه‌های ایران‌زمین گره خورده و بی‌شک ثمرات تلاش‌ها و فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته برای راه‌اندازی و بنیان‌گذاری موزه مقدم، برای همیشه نزد دوستداران فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم ماندگار خواهد ماند.
این استاد پیشکسوت گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران که بخش مهمی از باستان‌شناسان ایرانی تحت هدایت و راهنمایی‌هایش به فراگیری روش‌های کاوش پرداخته‌اند، چنان کاوشگری توانا، ورزیده و ماهر در کاوش‌های باستان‌شناسانه بوده که همکاران و شاگردانش او را «پنجه طلایی باستان‌شناسی» می‌نامند.
       
    دکتر علی‌اکبر حسنی، استاد پیشکسوت دانشکده الهیات دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران
این استاد فرهیخته حوزه و دانشگاه که از سرآمدان تدریس و تحقیق در حوزه معارف اسلامی و تاریخ اسلام بوده، دانشجویان و طلاب زیادی را تربیت نموده و علاوه بر فعالیت‌های آموزشی، آثار ارزشمندی نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود دارد و بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته ماندگار خواهد ماند.
       
    دکتر عباسعلی اطمینانی آملی، استاد پیشکسوت دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران

دکتر اطمینانی که از سرآمدان تدریس و تحقیق در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و بویژه در حوزه بیماری‌های داخلی دام بود، علاوه بر فعالیت‌های اجرایی و آموزش دانشجویان، تألیف و ترجمه آثار علمی ارزشمندی را نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود دارد و بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند. بنیانگذاری بیمارستان آموزشی پژوهشی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در ۲۵ سال قبل، یکی از یادگارهای ماندگار این استاد فقید است که در زمان پایه‌ریزی، به‌عنوان بزرگترین بیمارستان دامپزشکی خاورمیانه شناخته می‌شد.

       
    دکتر شاهرخ فرهنگی، استاد پیشکسوت دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی دانشگاه تهران
دکتر فرهنگی که از سرآمدان تدریس، تحقیق و تولید تکنولوژی‌های الکترونیک صنعتی در کشور بود، علاوه بر فعالیت‌های اجرایی و آموزش دانشجویان، تألیف و ترجمه آثار و مقالات علمی ارزشمندی را نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود دارد که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند. این استاد برجسته که به آرامش، خلق نیکو و مردمداری در میان همکاران و دانشجویان خود شناخته می‌شد، با همین روحیه، دوره‌ای ریاست دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی را برعهده داشت و دو دوره نیز به عنوان نماینده اعضای هیئت علمی دانشکدگان فنی در هیئت ممیزه دانشگاه تهران، منشأ اثر بود. این استاد فقید همچنین بنیان‌گذار دو آزمایشگاه پیشرفته در کشور شامل آزمایشگاه الکترونیک صنعتی پیشرفته و آزمایشگاه فتوولتائیک بود.
       
    دکتر نصرالله تابنده، استاد پیشکسوت دانشکده مهندسی مکانیک دانشکدگان فنی دانشگاه تهران
دکتر تابنده، که از دانش‌آموختگان برجسته دانشکده فنی دانشگاه تهران بود در سال ۱۳۳۵ از این دانشکده در مقطع کارشناسی‌ارشد پیوسته فارغ‌التحصیل شد و سپس تحصیلات تکمیلی خود را در رشته‌های مهندسی مکانیک و ریاضیات در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری در دانشگاه لوئیزیانا در آمریکا به پایان برد و با وجود پذیرفته شدن به‌عنوان دانشیار در دانشگاه مذکور، در سال ۱۳۵۰ به ایران بازگشت و به‌عنوان استادیار در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران به تدریس و آموزش دانشجویان پرداخت.
علاوه بر تربیت دانشجویان بی‌شمار و فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی اثربخش، کتب و مقالات تألیفی ارزشمندی در حوزه‌های تخصصی استاتیک، دینامیک، ریاضیات و مکانیک از این استاد پیشکسوت به یادگار مانده است.
       
    دکتر صفی‌الدین صفوی نائینی، استاد پیشکسوت و وابسته برق و مخابرات دانشکدگان فنی دانشگاه تهران
دکتر صفی‌الدین صفوی نائینی، که از اساتید برجسته برق و مخابرات کشور بود و سال‌ها افتخار استادی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران را بر عهده داشت. ایشان برنده دومین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به واسطه ترجمه و تألیف آثار تخصصی در زمینه دانش پیشرفته مخابرات الکترونیکی و صاحب مقالات متعدد و مرجع در مهم‌ترین ژورنال‌های علمی دنیا در زمینه‌های مخابرات، ماکروویو و سیستم‌های پیشرفته انتقال امواج بود. همچنین همکاری با مراکز و صنایع الکترونیک دفاعی کشور، صنایع دفاعی نیروی دریایی و نیروی هوایی و مراکز علمی، از دیگر خدمات علمی دکتر صفوی نائینی به عرصه علمی کشور است.
 
       
    دکتر اصغر کفشچیان مقدم، استاد دانشکده هنرهای تجسمی دانشکدگان هنرهای زیبای دانشگاه تهران
این استاد و هنرمند فقید که طراح، نقاش و هنرمند حوزه هنرهای جدید بود، علاوه بر سوابق اجرایی و آموزش و تربیت دانشجویان، تألیف و ترجمه آثار ادبی و پژوهش‌های ارزشمندی را نیز در کارنامه پربار و پربرکت خود داشت که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های علمی و اجرایی این استاد فرهیخته، همواره ماندگار خواهد ماند.
       
    دکتر آذرتاش آذرنوش، استاد پیشکسوت دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران
این استاد فقید که از مؤلفان و محققان زبان و ادبیات عرب و نخستین مدیر گروه ادبیات عرب دانشگاه تهران بود، علاوه بر سوابق اجرایی و آموزش و تربیت دانشجویان، تألیف و ترجمه آثار ادبی و پژوهش‌های ارزشمندی را نیز در کارنامه پربار و پربرکت خود داشت که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های علمی و اجرایی این استاد فرهیخته، همواره ماندگار خواهد ماند.
دکتر آذرنوش که فارغ‌التحصیل رشته ادبیات عرب دانشکده معقول و منقول دانشگاه تهران است، دوره دکتری ادبیات عرب را از کشور فرانسه اخذ کرد. ایشان پس از بازگشت به ایران در امر آموزش زبان عربی همت گماشت و با توجه به ساختار زبان‌های هند و اروپایی به‌خصوص زبان مادری خود فارسی و با گوشه چشمی به علم زبان‌شناسی به تدوین کتاب «آموزش عربی» با شیوه‌ها و ساختارهای دستوری تازه پرداخت. همچنین این استاد فرهیخته، از سال ۱۳۶۴ مدیریت بخش ادبیات عرب را در مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی به‌عهده گرفت و طی ده سال علاوه بر تألیفات شخصی، بیش از ۲۰۰ مقاله نگاشت و صدها مقاله را نیز ویرایش کرد. از مهم‌ترین آثار او ترجمه «فتوح البلدان بلاذری» بخش مربوط به ایران و «موسیقی کبیر ابونصر فارابی» است.
       
    دکتر ابومحمد عسگرخانی، استاد پیشکسوت دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
ایشان که از صاحب‌نظران عرصه روابط بین‌الملل بود، علاوه بر سوابق اجرایی و آموزش دانشجویان، تألیف و ترجمه آثار و مقالات ارزشمندی را نیز در کارنامه علمی پژوهشی خود دارد که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند.
       
    آقای صادق صفایی، عضو هیأت‌علمی دانشکدگان هنرهای زیبای دانشگاه تهران
ایشان که از هنرمندان گروه هنرهای نمایشی بود، علاوه بر سوابق آموزشی و تربیت دانشجویان، تألیف آثار و مقالات علمی ارزشمند و ایفای نقش در فیلم‌ها و نمایش‌های متعدد ‌در عرصه سینما و تئاتر را در کارنامه و سوابق علمی هنری خود دارد که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار وی ماندگار خواهد ماند.
       
    دکتر محمدابراهیم بنی‌حبیب، استاد دانشکدگان ابوریحان دانشگاه تهران
دکتر بنی‌حبیب که از پژوهشگران و صاحب‌نظران گروه مهندسی آب پردیس ابوریحان دانشگاه تهران بود، علاوه بر سوابق اجرایی و آموزش دانشجویان، تألیف و ترجمه آثار و مقالات علمی ارزشمندی را نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود دارد که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند.
عضویت در انجمن‌های علمی همچون انجمن مهندسین عمران ژاپن، انجمن هیدرولیک ایران و انجمن آبخیزداری ایران، همکاری در طرح‌های تحقیقاتی و بنیادی، عضویت در شورای آب دانشگاه تهران و نگارش بهترین مقاله حفاظت خاک و آبخیزداری به انتخاب کمیسیون آب شورای پژوهش‌های علمی کشور از جمله فعالیت‌های علمی و اجرایی ایشان بوده است.
 
       
    دکتر سیدحسین مرجانمهر، استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران
دکتر مرجانمهر که از پژوهشگران و صاحب‌نظران گروه پاتولوژی دانشکده دامپزشکی بود، علاوه بر سوابق اجرایی و آموزش دانشجویان، تألیف و ترجمه آثار و مقالات علمی ارزشمندی را نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود دارد که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند.
 
       
 

 

دکتر پرویز کردوانی، استاد پیشکسوت دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران و پدر علم کویرشناسی ایران
این استاد فقید که از جغرافیدانان شهیر و دارنده مدال ملی و نشان عالی دانش در ایران بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان، تألیف آثار علمی و پژوهش‌های ارزشمندی را نیز در کارنامه پربار و پربرکت خود داشت که بی شک ثمرات فعالیت‌های علمی و اجرایی این استاد فرهیخته، همواره ماندگار خواهد ماند.
مدیریت دفتر مطالعات آموزشی دانشگاه، ریاست مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی، عضویت مجامع علمی داخلی و بین‌المللی مانند شبکه آب خاورمیانه، هیأت امنای صلح سبز، هیأت مدیره بنیاد مطالعات آسیایی، کمیته بیابان‌زدایی و انجمن متخصصان محیط‌زیست ایران، کسب رتبه دوم کارایی علمی در بین اعضای هیأت علمی دانشگاه در دهه هفتاد، چهره ماندگار عرصه عمران کویر در سال ۱۳۸۴ و استاد نمونه دانشگاه در سال ۱۳۷۷ از جمله فعالیت‌های اجرایی و افتخارات دکتر کردوانی بوده است.

       
    دکتر هرمز فرهت، استاد پیشکسوت دانشکدگان هنرهای زیبا دانشگاه تهران
این استاد فقید که از آهنگسازان و موسیقیدانان شهیر ایرانی بود، آثار موسیقیایی ارزشمندی را در کارنامه پربار هنری خود به جای گذاشته است که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های ایشان، همواره ماندگار خواهد ماند.
دکتر فرهت در کالج میلز در رشته آهنگسازی نزد داریوس میو آموزش دید و در نهایت از دانشگاه UCLA دکترای موسیقی‌شناسی دریافت کرد. این استاد فرهیخته در سال ۱۳۳۶ در طول پژوهش‌های خود برای دریافت دکترای موسیقی‌شناسی، با استفاده از بورس بنیاد فورد به ایران آمد و نزد حسین صبا (سنتور) و نصرالله زرین‌پنجه (سه‌تار) با موسیقی کلاسیک ایرانی آشنا شد. پایان‌نامه دکترای ایشان نیز با عنوان «مفهوم دستگاه در موسیقی ایران» سال‌ها بعد توسط انتشارات دانشگاه کمبریج در بریتانیا به چاپ رسید که از مهمترین نوشته‌ها درباره موسیقی ایرانی به زبان انگلیسی است.
این آهنگساز ایرانی در سال‌های پایانی تحصیل در آمریکا، مدتی دانشیار دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس بود. همچنین مدیریت گروه موسیقی دانشگاه تهران و ریاست دانشکده موسیقی دانشگاه دوبلین از دیگر فعالیت‌های اجرایی دکتر فرهت بوده است.
       
    دکتر میترا گلچین، استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران
دکتر گلچین که از استادان و پژوهشگران حوزه ادبیات فارسی بود، علاوه بر آموزش دانشجویان، تألیف آثار و مقالات ادبی ارزشمندی را نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود دارد که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند.
       
    دکتر سید علی‌محمد برقعی، استاد پیشکسوت دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
دکتر برقعی که از صاحب‌نظران و پژوهشگران حوزه ماشین‌های کشاورزی بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان بی‌شمار و تألیف آثار علمی و پژوهشی ارزشمند، فعالیت‌های شایان توجه و پربرکت اجرایی نیز در حوزه‌های مختلفی داشته است که از جمله می‌توان به مدیریت گروه ماشین‌های کشاورزی دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران، ریاست شاخه ماشین‌های کشاورزی فرهنگستان علوم، عضویت در شورای مکانیزاسیون کشاورزی وزارت کشاورزی، عضویت در کمیته هیأت داوران جشنواره خوارزمی، عضویت در شورای علمی کشاورزی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و عضویت در شورای پژوهش‌های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد. بدون شک ثمرات این فعالیت‌های علمی و اجرایی، در کارنامه پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، همواره به‌عنوان باقیات‌ا‌لصالحات، ماندگار خواهد ماند.
       
    دکتر سعید افشارنیا، استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی دانشگاه تهران
این استاد که از صاحب‌نظران و پژوهشگران حوزه مهندسی برق بود، علاوه بر مسئولیت‌های اجرایی و آموزش دانشجویان، تألیف آثار و مقالات علمی ارزشمندی را نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود دارد که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند.
       
    دکتر اکبر فرزانگان، استاد دانشکده مهندسی معدن دانشکدگان فنی دانشگاه تهران
این استاد که از صاحب‌نظران و پژوهشگران حوزه فرآوری مواد معدنی بود، علاوه بر مسئولیت‌های اجرایی و آموزش دانشجویان، تألیف آثار و مقالات علمی ارزشمندی را نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود دارد که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند.
       
    دکتر تیمور توکلی هشجین، استاد پیشکسوت پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
این استاد دانشور که از اندیشمندان و پژوهشگران برجسته حوزه تخصصی ماشین آلات کشاورزی بود، علاوه بر آموزش دانشجویان، تألیف آثار علمی ارزشمندی را نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود داشته که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند. معاونت آموزشی دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران، معاونت آموزشی وزیر فرهنگ و آموزش عالی، ریاست دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس، عضویت شورای گسترش دانشگاه‌ها، مسئولیت کمیته ماشین‌های کشاورزی گروه کشاورزی شورای عالی برنامه‌ریزی، مسئولیت کمیته کشاورزی گروه علمی - کاربردی، عضویت هیأت ممیزه مرکزی، ریاست گروه کشاورزی، عضویت شورای برنامه‌ریزی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و مسئولیت مجله بین‌المللی علوم و فناوری کشاورزی JAST برخی از فعالیت‌های ارزشمند مرحوم دکتر توکلی بوده است.
       
    دکتر محمود منصور؛ چهره‌های ماندگار و برجسته حوزه روانشناسی
این استاد برجسته علاوه بر تربیت دانشجویان بسیار، فعالیت‌های علمی ارزنده‌ای از جمله تألیف کتاب‌های «روانشناسی ژنتیک: تحول روانی از تولد تا پیری»، «دیدگاه پیاژه در گسترۀ تحول روانی»، «روانشناسی بالینی»، «بیماری‌های روانی»، «ساخت، پدیدآیی و تحول شخصیت»، «روانشناسی ژنتیک» و «احساس کهتری» را در کارنامه خود دارند علاوه بر تألیف مقاله و کتاب در زمینه روانشناسی، عضویت در مجامع و انجمن‌های روانشناسی، مسئولیت‌های اجرایی و پژوهشی، سردبیری، صاحب‌امتیازی و مدیرمسئولی مجله «علوم روان‌شناختی» و سردبیری «مجله روانشناسی»، مدیریت مجله تحقیقات تربیتی دانشسرای عالی، رئیس مؤسسه تحقیقات دانشسرای عالی، رئیس مرکز مشاهدات روانی، مدیریت گروه مبانی روانی از جمله دیگر فعالیت‌های ایشان می‌باشد که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند.
       
    دکتر ایرج گلدوزیان، استاد پیشکسوت دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
این استاد دانشور که از اندیشمندان و پژوهشگران برجسته حقوق جزا و جرم‌شناسی بود، علاوه بر آموزش دانشجویان، تألیف آثار علمی ارزشمند در زمینه حقوق کیفری را نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود داشته که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند.
       
    دکتر قوام‌الدین زاهدی امیری، استاد پیشکسوت پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
این استاد فرهیخته که از پژوهشگران و صاحب‌نظران حوزه جنگلداری و اقتصاد جنگل بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان شاخص و حمایت وسیع و پیوسته از نوآوری و اندیشه‌های جوان، تألیف و ترجمه آثار علمی، ریاست کمیسیون محیط زیست و منابع طبیعی، مدیر گروه جنگلداری و اقتصاد جنگل و نایب رئیس انجمن جنگلبانی ایران را نیز در کارنامه پربار و پربرکت خود دارند که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های این استاد فرهیخته، همواره ماندگار خواهد ماند.
       
    دکتر محمد بهفروزی، استاد پیشکسوت پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران
این استاد پیشکسوت که در حوزه ریاضیات فعالیت می‌کرد، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان برجسته در این زمینه، تألیف و ترجمه آثار علمی بسیار از جمله ترجمه کتاب‌های اعداد مختلط و هندسه و کتاب هندسه اعداد مختلط، را نیز در کارنامه خود دارند که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های ایشان، همواره در نزد دوستداران علم و دانش ماندگار خواهد ماند.
       
    استاد علی شیخ‌الاسلامی، استاد پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران
این استاد پیشکسوت زبان و ادبیات فارسی که از مشاهیر و مفاخر دانشگاه تهران و از چهره‌های ماندگار در حوزه زبان و ادبیات فارسی بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان برجسته در این زمینه، تألیف و ترجمه آثار علمی بسیار، چند دوره ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، عضو هیأت مؤسس و ریاست دانشگاه علامه طباطبایی و ریاست دانشگاه خوارزمی را نیز در کارنامه خود دارند که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های ایشان، همواره در نزد دوستداران علم و دانش ماندگار خواهد ماند.
       
     دکتر محمدرضا باطنی؛ استاد پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران
این استاد فرهیخته پیشکسوت که از استادان و صاحب‌نظران برجسته و شهیر در حوزه زبان‌شناسی بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان برجسته در این زمینه، تألیف و ترجمه آثار علمی بسیاری نیز در کارنامه پربار خود دارند که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های این استاد، همواره ماندگار خواهد ماند.
       
    دکتر شهریار بایگان؛ استاد دانشکده فیزیک پردیس علوم دانشگاه تهران
این استاد فرهیخته که از پژوهشگران و صاحب‌نظران حوزه فیزیک هسته‌ای نظری و از پیشگامان «نظریه میدان‌های مؤثر در فیزیک هسته‌ای» بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان شاخص در این زمینه، تألیف و ترجمه آثار علمی، مدیریت گروه هسته‌ای دانشکده فیزیک را نیز در کارنامه پربار و پربرکت خود دارند که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های این استاد فرهیخته، همواره ماندگار خواهد ماند.
 

سال ۱۳۹۹

       
    دکتر نصرت‌الله ساریخانی؛ استاد پیشکسوت دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران
این استاد فرهیخته که از پژوهشگران و صاحب‌نظران حوزه منابع طبیعی بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان بی‌شمار، فعالیت‌های اجرایی مهم در طراحی و اجرای طرح‌های جنگلداری و بنیانگذاری آن از جمله راه‌اندازی انستیتوی جنگل و مرتع دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران داشتند.
       
    دکتر احمد رائین؛  استادیار پیشکسوت گروه فیزیک فضا مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران
این استاد فرهیخته که از پژوهشگران و صاحب‌نظران حوزه فیزیک فضا بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان بی‌شمار، فعالیت‌های اجرایی مهم از جمله ریاست بخش یونسفر مؤسسه ژئوفیزیک دنشگاه تهران را داشتند.
       
     دکتر محمدرضا شرفی جم؛ استاد دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران
این استاد فرهیخته که از صاحب‌نظران و پژوهشگران حوزه فلسفه تعلیم و تربیت بود، علاوه بر آموزش دانشجویان، تألیف آثار و مقالات علمی ارزشمندی را نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود دارد.
       
     

دکتر مهدی شفائی؛ استاد پیشکسوت دانشکده شیمی پردیس علوم دانشگاه تهران
این استاد پیشکسوت که از صاحب‌نظران و پژوهشگران حوزه شیمی بود، علاوه بر آموزش دانشجویان، تألیف آثار علمی ارزشمندی را نیز در کارنامه و سوابق علمی پژوهشی خود داشته که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، ماندگار خواهد ماند.

       
    دکتر ابراهیم باقری زنوز؛ استاد پیشکسوت پردیس کشاورزی و منابع طبیعی
این استاد پرتلاش، که عمر گرانقدر خود را در راه آموزش و تربیت دانشجویان آینده‌ساز و انجام پژوهش‌های ارزشمند در حوزه حشره‌ شناسی سپری کرد، پژوهش‌های ارزشمندی در قالب کتاب و مقاله از خود به یادگار گذاشت که همواره مورد استفاده محققان، دانشجویان و صاحب‌نظران خواهد بود.
       
   
پروفسور جلال‌الدین رحمت
؛ عضو هیئت علمی وابسته مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران
این استاد دانشور که از اندیشمندان و پژوهشگران برجسته بود، ریاست جمعیت اهل بیت اندونزی(IJABI)، عضویت مجلس شورای ملی اندونزی، تأسیس مدرسه شهید مطهری(ره) در اندونزی، تأسیس مجمع اخوت شیعه و سنی در اندونزی و عضویت شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را در کارنامه و سوابق خود دارد.
 
       
     دکتر اشکان رضوانی نراقی؛ استادیار پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران
دکتر رضوانی نراقی از اعضای هیئت علمی فعال و پژوهشگری تلاشگر در حوزه شهرسازی بود که آثار و مقالات پژوهشی زیادی را در کارنامه کاری خود داشت.
       
    دکتر منوچهر زرین کفش؛ استاد پیشکسوت پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
این استاد پرتلاش، که عمر گرانقدر خود را در راه آموزش و تربیت دانشجویان آینده‌ساز و انجام پژوهش‌های ارزشمند در حوزه علوم خاک و عوامل تشکیل دهنده اکوسیستم محیط زیست سپری کرد، پژوهش‌های ارزشمندی در قالب کتاب و مقاله از خود به یادگار گذاشت که همواره مورد استفاده محققان، دانشجویان و صاحب‌نظران خواهد بود.
       
   
دکتر ابراهیم قاسمی‌نژاد رائینی؛ استاد دانشکده زمین‌شناسی پردیس علوم دانشگاه تهران
این استاد فرهیخته که از پژوهشگران و صاحب‌نظران حوزه زمین‌شناسی بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان، تألیف و ترجمه آثار علمی، ریاست دانشکده زمین‌شناسی، سردبیری مجلات علمی پژوهشی، عضویت کارگروه علوم پایه کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین عنوان زمین‌شناس نمونه کشوری در سال ۱۳۹۴ را در کارنامه پربار و پربرکت خود دارد.
       
   

 دکتر مجید صادق‌آذر؛ استاد برجسته و پیشکسوت دانشکده مهندسی عمران پردیس دانشکده‌های فنی
این استاد فقید فرهیخته که از صاحب‌نظران حوزه مهندسی راه و ساختمان و سازه بود عمر پربرکت خود را در راه تربیت دانشجویان بی‌شمار و استادان صاحب‌نظر در عرصه مهندسی عمران سپری نمود و تألیفات و مقالات ارزشمند علمی فراوانی از خود برجای گذاشت است. عضویت فرهنگستان علوم، کسب جوایز متعدد از جشنواره‌های ملی و بین‌المللی، عضویت انجمن‌های علمی مختلف علمی و عضویت تخصصی در تدوین آئین‌نامه‌ها در بخش پل‌سازی و سازه‌های فولادی و صنعتی بخشی از فعالیت‌های علمی اجرایی دکتر صادق‌آذر است.

       
    دکتر حسینقلی رفاهی؛ استاد پیشکسوت پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
این استاد پرتلاش، که عمر گرانقدر خود را در راه آموزش و تربیت دانشجویان آینده‌ساز و انجام پژوهش‌های ارزشمند در حوزه علوم خاک سپری کرد، پژوهش‌های ارزشمندی در قالب کتاب و مقاله از خود به یادگار گذاشت که همواره مورد استفاده محققان، دانشجویان و صاحب‌نظران خواهد بود.
       
     

دکتر برات زنجانی؛ استاد پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران
دکتر زنجانی به‌عنوان یک نظامی‌شناس، پژوهشگر و مصحح متون ادبی علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان بی‌شمار، تألیف و تصحیح آثار ادبی ارزشمندی را نیز در کارنامه پربار و پربرکت خود داشته است که بی شک ثمرات فعالیت‌های این استاد فرهیخته، همواره ماندگار خواهد ماند.

 

    دکتر محمد ملکی؛ استاد پیشکسوت دانشکده دامپزشکی و نخستین رئیس دانشگاه تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی
این استاد فقید که از اعضای هیئت علمی پیشکسوت دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و از صاحب‌نظران حوزه بهداشت و صنایع غذایی بوده، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان و تألیف آثار علمی، ریاست دانشگاه تهران را نیز بر عهده داشته است.
       
   

دکتر مهدی وصفی مرندی؛ استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران
این استاد فرهیخته که از صاحب‌نظران برجسته حوزه دامپزشکی بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان بی‌شمار و تألیف و ترجمه آثار علمی و پژوهشی ارزشمند، فعالیت‌های اجرایی شایسته‌ای نیز داشت.

       
    حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای؛ استاد دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران
این استاد فقید فرهیخته که از صاحب‌نظران برجسته حوزه روان‌شناسی و مشاوره بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان بی‌شمار و تألیف آثار علمی و پژوهشی ارزشمند، فعالیت‌های شایان توجه اجرایی نیز در حوزه‌های مختلف آموزش عالی داشت که از جمله می‌توان به سازماندهی فعالیت‌های دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی در داخل کشور و سال‌ها نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا اشاره کرد.
       
     دکتر داود فیرحی؛ استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی
این استاد فرهیخته از صاحب‌نظران برجسته حوزه علوم سیاسی بود. درگذشت این استاد فرهیخته و نواندیش برای دانشگاهیان و متفکران حوزه علوم انسانی بسیار اسف بار و ناباورانه بود. هر چند میراث علمی او در قالب ده‌ها کتاب و مقاله همچنان می‌تواند راهگشای مسیر تفکر دانشجویان علوم سیاسی خاصه در حوزه اندیشه سیاسی اسلام و ایران و مسئله دین و دولت باشد، اما هزاران دریغ و افسوس که ما این استاد متفکر، خلاق، نواندیش و متخلق به اخلاق الهی را خیلی زود و در اوج پختگی علمی از دست دادیم.
       
    دکتر روح‌‌الله عالمی؛ استاد پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران
این استاد دانشور که از اندیشمندان و پژوهشگران برجسته حوزه فلسفه بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان و تألیف آثار علمی و پژوهشی ارزشمند، سالیان زیادی در سمت‌های مختلف اجرایی در آموزش و پرورش و دانشگاه تهران خدمت کرده است.
       
    دکتر غلامعباس توسلی؛ استاد نمونه و پژوهشگر برجسته دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
این استاد دانشور که از جامعه شناسان پیشکسوت ایران بود، بیش از چهل سال به آموزش دانشجویان و تألیف و ترجمه آثار علمی ارزشمند پرداخت و سالیان زیادی در سمت‌های مختلف اجرایی دانشگاهی خدمت کرده است که از جمله می‌توان به ریاست دانشگاه اصفهان، مدیر گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران، عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران، رئیس دانشکده علوم اجتماعی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد
       
   

دکتر صادق ملک‌شهمیرزادی؛ استاد پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه تهران
این استاد دانشور و فرهیخته که از باستان‌شناسان پیشکسوت ایران بود، علاوه بر آموزش دانشجویان و تألیف و ترجمه آثار علمی ارزشمند، سالیان زیادی در مناطق مختلف ایران سرپرستی کاوش‌های مهم را به عهده داشت.

       
    دکتر حسن طلایی مغانجوقی؛ استاد پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران
این استاد دانشور و فرهیخته علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان و تألیف و ترجمه آثار علمی و پژوهشی ارزشمند، سالیان زیادی در سمت‌های مختلف اجرایی خدمت کرده است که از جمله می‌توان به ریاست مؤسسه باستان‌شناسی، اشاره کرد.
       
    دکتر سید محسن حبیبی؛ استاد دانشکده شهرسازی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه
این استاد دانشور و فرهیخته علاوه بر چهل سال آموزش و تربیت دانشجویان و تألیف و ترجمه آثار علمی و پژوهشی ارزشمند، سالیان زیادی در سمت‌های مختلف اجرایی دانشگاهی خدمت کرده است که از جمله می‌توان به ریاست دانشکده هنرهای زیبا و عضویت اثربخش و کلیدی در شورای معماری دانشگاه تهران و شورای مدیریت شهر دانش دانشگاه اشاره کرد.
 
       
    دکتر طوبی کرمانی؛ استاد پرتلاش و پیشکسوت دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران
این استاد دانشور و تلاشگر، علاوه بر تربیت دانشجویان فراوان و انجام کارهای پژوهشی برجسته، خدمات شایسته و فراوانی نیز در حوزه آموزش عالی و نهادهای اجرایی از جمله مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی داشت که قطعاً به عنوان بخشی از باقیات‌الصالحات عمر پرثمر وی محسوب و مأجور خواهد بود.
       
    دکتر جمشید جداری عیوضی؛ استاد و پیشکسوت دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران
سال‌ها تلاش و فعالیت علمی، پژوهشی و آموزشی این استاد فرهیخته اثرات فراوانی در حوزه پیشرفت‌های علمی، آموزشی و تربیت متخصصان ژئومورفولوژی در ایران داشت،
       
    دکتر قاسم قاضی؛ استاد فرهیخته و پیشکسوت دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی
یک عمر تلاش عالمانه و متعهّدانه در عرصه حساس روانشناسی و مشاوره، همراه با پژوهش‌های ارزشمند و کوشش‌های خالصانه در تربیت دانشجویان، یادگارهای ماندگار این استاد فرهیخته در حافظه علمی و دانشگاهی کشور است که تا همیشه زنده خواهد ماند.
       
   

دکتر بدرالزمان قریب؛ استاد پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم انسانی، بانوی سغد
چهره ماندگار فرهنگ و ادبیات ایران، استاد کم نظیر و بانوی فرهیخته و فرهنگ دوست، یک عمر تلاش بی وقفه در راه پاسداری از میراث غنی زبان پارسی و فرهنگ باشکوه ایران، همراه با پژوهش و کوشش خستگی ناپذیر در راه معرفی میراث ناشناخته فرهنگ و زبان‌های باستانی، از این بانوی فرزانه و ایران دوست، چهره‌ای ماندگار و نامور ترسیم کرد که تا همیشه بخشی یگانه از حافظه تاریخی در پژوهش‌های حوزه زبان شناسی و ادبیات ایران خواهد بود.

       
    دکتر محمد صفری؛ استاد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
سال‌ها تلاش و فعالیت علمی، پژوهشی و آموزشی این استاد فرهیخته که ثمرات و برکات فراوانی به همراه داشته و نیز فعالیت‌های اجرایی ایشان از جمله یک دوره ریاست موفق پردیس ابوریحان دانشگاه را در کارنامه پرافتخار خود دارد.
       
    دکتر مهدی طالب؛ استاد پیشکسوت و مبرز دانشکده علوم اجتماعی
میراث ماندگار ایشان در حوزه علوم اجتماعی و یک عمر فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی این استاد پیشکسوت و فرهیخته همواره در برگ زرین دانشگاه خواهید درخشید.
       
    دکتر رامز وقار؛ پدر علم متالورژی ایران و استاد برجسته و چهره ماندگار و پیشکسوت پردیس فنی
دکتر رامز وقار که نخستین استاد تحصیل‌کرده کشور در رشته متالورژی بود، در طول بیش از شصت سال تدریس و تحقیق در دانشگاه تهران، بنیانگذار بسیاری از کارهای بزرگ انجام شده صنعت متالورژی در کشور و تربیت کننده نسل‌های متمادی از دانشجویان، پژوهشگران و استادان این رشته راهبردی در کشور بود و میراث باقیمانده از او در این زمینه، به حق کم نظیر و ستودنی است.
       
     دکتر حسین زمردیان؛ استاد برجسته مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و چهره پرافتخار علمی کشور
یک عمر تلاش خستگی‌ناپذیر این استاد برجسته در عرصه دانش ژئوفیزیک، تربیت دانشجویان بی‌شمار، انجام پژوهش‌های ارزشمند، فعالیت‌های اجرایی مهم و اثربخش ملی همچون تأسیس مرکز ملی اقیانوس‌شناسی و نمایندگی کشور پرافتخار ایران در عرصه‌های مختلف بین‌المللی مربوط، میراثی است مزین به علم و اخلاص و تلاش بی‌وقفه در راه پیشبرد علم و اعتلای نام ایران، که حاصل کارنامه عمر پربرکت این استاد فرهیخته است.
       
    دکتر محمود صارمی؛ استاد پرتلاش و پیشکسوت دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
این استاد دانشور و تلاشگر، که عمر گرانقدر خود را در راه آموزش و تربیت دانشجویان آینده‌ساز و انجام پژوهش‌های ارزشمند در حوزه مدیریت صنعتی سپری کرد، خدمات شایسته و فراوانی نیز در حوزه آموزش عالی داشت که قطعاً به عنوان بخشی از باقیات‌الصالحات عمر پرثمر وی محسوب و مأجور خواهد بود.
       
    پروفسور مسعود سلطانی؛ چهره ماندگار مهندسی برق کشور و استاد برجسته و پیشکسوت دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
این استاد برجسته که عمر ارزشمند و پربرکت خود را در راه آموزش نسل‌های متمادی مهندسان برق کشور و انجام پژوهش و تألیف کتب مهم در این رشته سپری نمود، علاوه بر فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی گسترده، از تلاشگران و صاحب‌نظران صنعت برق کشور نیز بود و بخش زیادی از پیشرفت‌های صنعت امروز برق کشور، مرهون و مدیون تلاش‌های خستگی ناپذیر اوست.
       
    دکتر نقی بهرامفر؛ عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
این استاد پرتلاش، که عمر گرانقدر خود را در راه آموزش و تربیت دانشجویان آینده‌ساز و انجام پژوهش‌های ارزشمند در حوزه حسابداری سپری کرد، پژوهش‌های ارزشمندی در قالب کتاب و مقاله از خود به یادگار گذاشت که همواره مورد استفاده محققان، دانشجویان و صاحب‌نظران خواهد بود.
 
       
    دکتر سید محمدکاظم نایینی؛ استاد ارجمند و پیشکسوت پردیس علوم دانشگاه تهران
این استاد فرهیخته که از مدیران و مفاخر آموزش عالی کشور بود، علاوه بر سال‌ها تلاش در کسوت استادی پردیس علوم دانشگاه تهران، از جمله مدیران ارشد نظام آموزش عالی کشور بود که عمر گرانقدر خود را در راه برنامه‌ریزی برای اعتلای نظام آموزش عالی و دانشگاهی صرف کرد. سال‌ها خدمت در مناصب مختلف اجرایی آموزش عالی در وزارت علوم و هم چنین ستادهای ملی آموزش عالی کشور، از جمله خدمات ارزشمند و باقیات الصالحات عمر پربرکت ایشان است.
       
    دکتر ثریا قزل ایاغ؛ استاد پیشکسوت دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران
این استاد دانشور و فرهیخته، که عمر پر برکت خود را در راه آموزش، نشر و اعتلای ماثر غنی در زمینه ادبیات کودکان سپری کرد، علاوه بر تربیت نسل‌های متمادی از دانشجویان، پژوهش‌های ارزشمندی در قالب کتاب و مقاله از خود به یادگار گذاشت که همواره مورد استفاده محققان، دانشجویان و صاحب‌نظران خواهد بود.
       
    دکتر حمید کهرام؛ عضو هیئت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
دکتر حمید کهرام، علاوه بر فعالیت علمی در دانشگاه نماینده مردم اهواز در دوره ششم مجلس شورای اسلامی و ریاست مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی (۹۶-۱۳۹۲) را نیز برعهده داشتند.

کلید واژه ها: یادنامه اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران


( ۲۰ )

نظر شما :

عابدی شهری ۰۲ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۸:۵۴
سلام فقدان چنین شخصیت هایی جبران ناشدنی است. از چشم سر یک تن کم از چشم خرد هزاران بیش خداوند همه این فرهیختگان را غریق رحمت خود گرداند. ان ۳
محمد رضا محمدی زاده ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۵
با سلام روح همگی شاد باشد و خداوند همگی را بیامرزد. کل نفس ذائقه الموت. امید است آمادگی برای سفر نهایی، بر زندگی ما اثر مثبت بگذارد.
سیدرضا میرائی آستیانی ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۰:۲۰
یاد همه آن عزیزان بخیر و گرامی و رحمت خداوندی نثار روح آنها باد!