معاون آموزشی دانشکده اقتصاد

درس «سواد مالی و اقتصاد فردی» از ترم بهمن در دانشگاه تهران ارائه می‌شود

۰۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۳ کد : ۱۵۰۱۵ اخبار اخبار برگزیده اخبار آموزشی
تعداد بازدید:۳۶۵۸
روابط عمومی دانشگاه تهران: دکتر مهدی ناجی، معاون آموزشی دانشکده اقتصاد گفت: «درس سواد مالی و اقتصاد فردی، از ترم بهمن‌ماه سال جاری در دانشگاه تهران ارائه شده است و دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد می‌توانند، این درس را به‌عنوان واحد اختیاری انتخاب کنند».

دکتر مهدی ناجی، معاون آموزشی دانشکده اقتصاد در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه تهران ضمن اعلام این خبر خاطرنشان کرد: «از ترم بهمن ماه سال جاری، درس دو واحدی «سواد مالی و اقتصاد فردی» با شماره درس ۱۱۲۰۰۳۴ به‌عنوان یکی از درس‌های اختیاری دانشگاه تهران ارائه شده است. جای خالی این مبحث کاربردی و اثرگذار در دانشگاه‌های کشور به شدت احساس می‌شد و با حمایت جدی رئیس دانشگاه تهران، شورای برنامه‌ریزی دانشگاه و دیگر صاحب‌نظران، این درس جزو درس‌های اختیاری قرار گرفت و دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد دانشگاه تهران می‌توانند آن را انتخاب کنند».
معاون آموزشی دانشکده اقتصاد اظهار کرد: «در تفاهمی که میان دانشکده اقتصاد با آکادمی هوش مالی به‌عنوان نهاد تخصصی در این حوزه داشتیم، از ترم گذشته، این درس به‌صورت محدود در دانشگاه تهران ارائه شد و ۱۵۰ نفر از دانشجویان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر این درس را گذراندند. با نتایج خوب به‌دست‌آمده از کلاس و بازخوردهای دانشجویان، از ترم بهمن ماه دانشجویان سایر دانشکده‌ها نیز امکان گذراندن این درس را دارند».
دکتر ناجی درباره اهمیت یادگیری سواد مالی تصریح کرد: «هر چند حدود یک‌سوم عمر ما صرف آموختن می‌شود، اما شواهد نشان می‌دهد هنوز مهارت‌های مهم و اساسی وجود دارد که ما درباره آن‌ها دانشی نداریم. یکی از این مهارت‌های اصلی، سواد مالی است. استادان، صاحب‌نظران، بازیگران و ورزشکاران بسیاری داریم که در حرفه خود سرآمدند، اما توان مدیریت دخل‌وخرج زندگی خود را ندارند و نمی‌توانند امور مالی خانواده خود را مدیریت کنند. این امر نشان می‌دهد که ما باید سواد مالی را جزو مهارت‌هایی قرار دهیم که از کودکی آموزش داده می‌شود».
وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: «متأسفانه دانشجویان آشنایی چندانی با این مفاهیم ندارند. برخی از آنها به دانشگاه آمده‌اند و منتظرند تا پس از اتمام دوره دانشجویی دنبال شغل بروند و مهارت خاصی ندارند که بتوانند با کمک آن کسب درآمد کنند، لذا ضروری بود آموزش سواد مالی را جزو دروس دانشگاهی قرار دهیم».
معاون آموزشی دانشکده اقتصاد در پایان با تأکید بر اهمیت کاربردی بودن مباحث ارائه شده در این واحد درسی افزود: «ضرورت سواد مالی، مفاهیم اقتصادی، مفاهیم حسابداری، خرج و پس انداز، مالیات، مدیریت اعتبار و بدهی، بانک، کاریابی و درآمد، سرمایه‌گذاری، مدیریت ریسک و بیمه و تصمیم‌گیری مالی را می‌توان از مباحث کاربردی ارائه شده در این واحد درسی برشمرد».


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: دانشکده اقتصاد سواد مالی و اقتصاد فردی درس‌های اختیاری سواد مالی مفاهیم اقتصادی


( ۳۰ )

نظر شما :